Csütörtök délelőtt nyílt meg a „Bolygón innen, Földön túl – A kis herceg” című kiállítás a Dornyay Béla Múzeumban, mely az Antoine de Saint-Exupéry világhírű regényéhez készített eredeti illusztrációk nyomatait, valamint az azokhoz kapcsolódó installációkat vonultatja fel.
Shah Gabriella, a salgótarjáni múzeum igazgatója a megnyitón elmondta: a tárlat a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a szintén szegedi Kövér Béla Bábszínház jóvoltából érkezhetett a nógrádi vármegyeszékhelyre, április végén pedig a Dornyay Béla Múzeum viszi el Balázs János műveit Szegedre. Mint fogalmazott, A kis herceget gyermekkorban és felnőttként is el kell olvasni, hiszen mindkét életszakaszban mást mond.
Fekete Zsolt polgármester köszöntőjében arról beszélt: Antoine de Saint-Exupéry regénye minden korosztályhoz szól, egyszerre tündérmese és filozófiai bölcselet, érzelmek iskolája és visszaemlékezés, próza és költészet. Mint kiemelte, a kultikus művet ez idáig 226 nyelvre, illetve dialektusra fordították le, 80 millió kiadott példányával pedig már évek óta a világ 50 legolvasottabb könyve között szerepel.
A mese igazi sikere azonban nem számokban mérhető: a kis herceg az, aki újra és újra megtanítja érezni az embert, őszintesége pedig megérinti a legacélosabb olvasót is – fogalmazott a városvezető, aki a szegedi és a salgótarjáni múzeumnak is köszönetet mondott, amiért a salgótarjáni közönség is megtekintheti a tárlatot.
A kiállítást Rostás Mónika, a szegedi Móra Ferenc Múzeum közművelődési munkatársa nyitotta meg, aki ismertette: 2015-ben vásárolták meg azt a 12 litográfiát, melyek az Antoine de Saint-Exupéry által készített, eredeti alkotások kis példányszámú nyomatai – ezt adta az ötletet a tárlat létrehozásához is. Mint kiemelte, az író korábban nem foglalkozott rajzolással, mégis saját maga készítette el az illusztrációkat regényéhez, melyet egyfajta kalandként fogott fel.
A kiállított litográfiákhoz semmilyen általuk megírt szöveget nem mellékeltek, nincsenek képaláírások és képcímek, ehelyett a regényből választottak idézeteket az egyes képekhez, melyek gyakorlatilag végigvezetik a közönséget a történeten – magyarázta Rostás Mónika. A tárlaton a nyomatok mellett az egyes bolygókat ábrázoló, különleges installációk is láthatók, így a király, a hiú, az iszákos, az üzletember, a lámpagyújtogató és a geográfus bolygója is megjelenik.
A közművelődési szakember arról is beszélt: korábban többször tartott múzeumpedagógiai foglalkozást a kiállításban, a visszajelzések alapján pedig nem csak a gyerekek, de még a szülők közül is többen elolvasták A kis herceget a tárlat hatására. Ő maga is azt javasolta mindenkinek, olvassa el újra vagy először a regényt, mely minden korosztálynak adhat valami újat.
A „Bolygón innen, Földön túl – A kis herceg” című kiállítás július 15-ig látogatható.