Június 24-én, szombaton Bányász-Kohász Juniálist rendez a Salgótarjáni Bányász-Kohász Fúvószenekar. A résztvevő együttesek délután a Múzeum téren adnak bemutatkozó műsort, közvetlenül a Múzeumok Éjszakája programjai előtt. A juniális programja egy emlékhely avatásával kezdődik majd – derül ki a rendezvény plakátjáról.
Fekete Zsolt polgármester még a tavaly szeptemberi bányásznapi ünnepségen jelentette be, hogy a város bányász múltja előtt tisztelegve, a Salgótarján 100 éve város emlékév keretében egy csillét fognak elhelyezni a Füleki úti körforgalom közepén, melyen a Jó szerencsét! felirat lesz olvasható. Ez végül – több más tervhez hasonlóan – nem valósult meg a centenárium keretében, de úgy tűnik, hogy a csilleelhelyezés bejelentését követően közel 10 hónappal végül sor kerül a felavatásra.
A csille a Füleki úti körforgalom közepén kap helyet. Szombaton 15 órakor ennek avatásával kezdődik a Bányász-Kohász Juniális, majd a résztvevők zenés felvonulás keretében mennek át a Múzeum térre (kisebb, rövid forgalomkorlátozás mellett). Itt 16 órától a salgótarjáni Ifjúsági Fúvószenekar, a Bányász-Kohász Fúvószenekar, a bátonyterenyei “Flowergirls” mazsorett csoport, továbbá a salgótarjáni Bányász-Kohász Dalkör és az Akkord Fúvós Kisegyüttes adnak bemutatkozó műsort. Ahogyan a Bányász-Kohász Juniális véget ér, rögtön el is kezdődnek majd a Múzeumok Éjszakája programjai.
Leginkább emlékképek maradtak meg a salgótarjáni centenáriumról
A várossá nyilvánítás évfordulóján rendezett díszünnepséggel indult 2022. január 27-én, majd egy évre rá ugyanezen eseménnyel zárult 100 éve város Salgótarján centenáriumi emlékév. A szervezőbizottság elsősorban a zenés vagy beszélgetős programokra koncentrált, a kulturális intézmények is széles spektrumon kapcsolódtak a programokhoz, ezek színvonalas megrendezéséhez jelentős mértékben hozzájárult a Miniszterelnökség által biztosított 200 millió forintos támogatás is.
Az utókor számára a közterületeken ugyanakkor alig köszön vissza, hogy egyszer centenáriumát ünnepelte a város.
Salgótarján 2012-ben több szempontból a mostanihoz hasonlóan ünnepelte a várossá nyilvánítás 90. évfordulóját. Rendeztek a múzeumban várostörténeti kiállítást és a mögöttünk hagyott időszakban havonta megtartott beszélgetős esteknek is megvolt a megfelelője, csak akkor nem a városból elszármazott, hanem az itt élő neves személyiségek kerültek testközelbe. A teljesség igénye nélkül felvillantható, hogy koncertsorozatot adott a Váczi Gyula Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, emléklapot kaptak az érettségizők, akkor is volt Testvérvárosi Találkozó és az elmúlt hónapokhoz hasonlóan számtalan könnyűzenei koncert és fesztivál, kiállítás és tematikus program is.
Értékközvetítő kiadványokban és a város közterületeit érintően azonban bővebb volt a 10 évvel ezelőtti jubileum a mostanitól. Az emlékév egyik kiemelt rendezvénye volt 2012. július 29-én a városalapító polgármester, dr. Förster Kálmán születésének 127. évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepség. Az önkormányzat 11 évvel ezelőtt megteremtette a Förster-kultuszt: felavatták az első polgármester szobrát a róla elnevezett városközponti emlékparkban, míg visszaemlékezései az emlékév keretében elkészült tíz helytörténeti vonatkozású kiadvány egyikeként jelentek meg. A 90 éves jubileum részeként avatták fel az Országzászló Emlékhelyet a Szent Imre-hegyen, egyben megkezdődött a kálvária megújítása, mely magába foglalta később a stációk domborműveinek rekonstrukcióját és a lourdes-i barlang újbóli kibontását és helyreállítását is.
A most mögöttünk hagyott centenárium ugyanakkor a városi közterületeken mindösszesen két emléktábla és egy időkapszula formájában jelenik meg az utókor számára (legalábbis önkormányzati gondozásban). A várossá nyilvánítás helyszínén, a Kohász Művelődési Központ falán az 50 éves évfordulóra emlékező márványtáblát állították újra, míg a Salgó vára alatti sziklafalon Petőfi Sándor itteni látogatásának emléktábláját tavaly március közepén közfelháborodást keltő módon sikerült elhelyezni és felavatni. Ez végül szeptemberben került a helyére közmegelégedésre szolgáló formában, az eredetivel megegyező arculatban és felirattal. Végül a centenáriumi emlékévet lezáró napon Förster Kálmán városközponti szobra előtt egy időkapszulát helyeztek el.
Az ünneplésből helyi cégek is kivették részüket, így van egy negyedik “emlékeztető helyszín” is: a Fő téri városfeliratot a Nordtechnik Kft. ajánlotta fel a 100 éves város számára, kivitelezője pedig a Pirazol Kft. volt.
Tervek ugyanakkor voltak: a város köztéri szoborállításra hirdetett pályázatot és beharangozták a Ceredi Művésztelep alkotásaiból létrehozandó szabadtéri kiállítást is. Miután ezek egyike sem lett valóság, Fekete Zsolt polgármester a tavaly szeptemberi bányásznapi ünnepségen jelentette be a csille elhelyezését, de a centenárium keretében végül ez sem valósult meg, most kerülhet rá sor.