Az INTERREG V-A Szlovákia–Magyarország Együttműködési Programon belül megvalósuló Területi Foglalkoztatási Akcióterv legnagyobb volumenű projektje az úgynevezett DevInvestEnviro projekt.
A pályázat fő kedvezményezettje Fülek Város Önkormányzata, magyar oldali partnere a salgótarjáni Nógrád Megyei Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. Mindkét fél több évre visszanyúló szakmai tapasztalatokkal rendelkezik az Interreg program keretén belül megvalósított pályázatok terén.
A füleki önkormányzat több mint öt éve dolgozik az “R2 és M3 között” elnevezésű akcióterv részeként megvalósuló “A befektetési környezet fejlesztése” című pályázat megvalósításán. A projekt célja egy új városi iparcsarnok megépítése a lebontott egykori zománcgyár helyén. Az új csarnok alapkövét idén február 7-én helyezték el, a napokban pedig át is adták a megépült ingatlant és megújult környezetét. Első körben mintegy 30 munkahely jön létre, szükség esetén azonban a gyártás alapterülete és a munkahelyek száma szinte azonnal megduplázható.
A projekt magyar oldali partnere a salgótarjáni Nógrád Megyei Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, amely különböző beruházást ösztönző és inkubációt támogató marketing tevékenységekkel járul hozzá a pályázat fő céljához. A szervezet piacelemzéssel, üzleti terv, marketing, arculati, működési és pénzügyi terv készítésével, szakmai workshop, üzleti fórum és study tour szervezésével foglalkozott, utóbbi a zalaegerszegi Járműipari Tesztpályára, a ZalaZONE Parkba vezetett.
Lezárult a határon átívelő együttműködési program – 3100.hu
Az INTERREG Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében öt magyarországi és öt szlovákiai partnerszervezet részvételével foglalkoztatási célú térségi akcióterv valósult meg az M3 autópálya és R2 gyorsforgalmi autóút között.
Az Alapítvány 1994 októberében kezdte meg tevékenységét Salgótarjánban, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány országos hálózatának részeként, az Európai Unió kis- és közepes vállalkozások támogatását célzó Phare-programot megvalósító szervezeteként. Az alapítvány fő céljai közé tartozik a megye gazdasági fejlődésének segítése, közreműködés a megye átfogó gazdasági stratégiájának kialakításában, illetve a gazdaság fejlesztésében. A kis- és közepes vállalkozások életképességének növelése érdekében céljuk továbbá a finanszírozási lehetőségek feltárása, bővítése, a vállalkozói képességek fejlesztése, valamint a tanácsadás és információ biztosítása.
Az akcióterv eredményeként kialakul egy észak-déli térségi gazdaságfejlesztési kezdeményezés, amely a jövőben sikeresen koordinálhatja a régió felemelkedését segítő gazdasági és foglalkoztatási programokat Hatvan és Losonc között. Javulnak továbbá a térségben működő KKV-k beszállítóvá válási esélyei, a szükséges háttér szolgáltatások megteremtése révén, valamint csökken a munkanélküliek száma az iparfejlesztési projektek és a különböző társadalmi rétegeket megcélzó foglalkoztatási kezdeményezéseknek köszönhetően.
A TAPE jóvoltából a határon átnyúló nógrádi térség kikerül a fejlesztési árnyékból, miközben a határ elválasztó hatását csökkentő, gazdasági integrációs folyamatok indulnak el.
A projektet a Nógrád Megyei Regionális Vállakozásfejlesztési Alapítvány az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA), az Európai Unió társfinanszírozásában, 28 052,67 euró összegben valósította meg, melyből 23 844,76 euró ERFA támogatás.