Mintegy 4 millió eurós beruházásban építettek fel Füleken egy új gyártócsarnokot, melynek hivatalos átadására múlt pénteken került sor. Az új létesítmény az egykori zománcgyár egy részén épület fel, barnamezős beruházásban.
Fülek önkormányzata a 3100.hu-hoz eljuttatott közleményében azt írta: a gyártócsarnok mellett adminisztratív épület és további kiszolgáló infrastruktúra létesült elsősorban a Szlovákia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Programban elnyert támogatásból. A füleki önkormányzat magyar partnere a Nógrád Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány volt.
A közlemény szerint a kivitelezés mindösszesen nyolc hónapig tartott, az előkészületek azonban több évet vettek igénybe. Utóbbi elhúzódását leginkább a külső, a városon túlmutató méretű hatások okozták, az ukrajnai háború és az azt követő infláció pedig veszélybe is sodorta az építkezést – írták. A beruházás “megmentője” végül a Besztercebányai Megyei Önkormányzat (BBSK) volt, mely 400 ezer euróval járult hozzá a kivitelezéshez.
A mai nap nagyon fontos Füleknek, de régiónk déli járásai számára is. Ez egy példaértékű beruházás, példaértékű együttműködés volt a várossal. Kevesebb, mint egy év alatt gyakorlatilag egy új ipari park jött itt létre. Meggyőződésem, hogy rövid időn belül olyan híreket hallhatunk, melyek szerint befektetők érkeznek ide, akik érdeklődnek e hely iránt. Ez az első lépés afelé, hogy a park más részeit is elfoglalják, s hogy más befektetők szintén jöjjenek. Ez a módja annak, hogy újjáéleszthessük a déli járásokat, ez lehet az itt élő emberek jövőképe – mondta Ondrej Lunter megyei önkormányzati elnök.


Agócs Attila, Fülek polgármestere a gondokkal terhelt előkészítési időszakban mutatott csapatmunkáért köszönetet mondott munkatársainak, továbbá a jelenlegi és az előző képviselő-testület tagjainak. Ismertetése szerint az önkormányzat előtt most egy várhatóan több hónapos, négy különálló részre osztható használatba vételi engedélyezési folyamat áll. Ezek egy része egymásra épül, így becslése szeront legkorábban fél év múlva fejeződhet be.
Ezzel párhuzamosan a megyével és a (külföldi befektetők szlovákiai letelepítését segítő) SARIO ügynökséggel közösen keresünk egy megfelelő befektetőt, aki a kezdetekben 30-40 új munkahelyet teremtene, ezáltal 30-40 családnak biztosítana megélhetést. Ha azonban ez nyárig nem sikerülne, akkor türelmet kérnék. Ez egy stratégiai beruházás, amely 10 vagy 30 év múlva is itt lesz. Legyünk türelmesek, és találjunk megfelelő beruházót, legyen az akár egy év, akár másfél év múlva – fogalmazott Agócs Attila.




A beruházás összességében mintegy 4 millió euróból – másfél milliárd forintból – valósulhatott meg. Az önkormányzat eredetileg 1,8 millió támogatást nyert el, ez később 2,1 millió euróra emelkedett, a fennmaradó részt pedig a város hitelből fizette. Végül a megnövelt kiegészítő forrásokkal együtt összesen 3,5 millió euró érkezett az önkormányzathoz, melyhez teljes egészében az engedélyezési folyamatok zárását követően fog hozzájutni a város. Mindemellett a megyei önkormányzat 400 ezer eurós támogatására figyelemmel kijelenthető, hogy az ipari övezet megújítására szolgáló befektetésre fordított összeg szinte teljes egészében megtérül majd a város számára.