Közel húsz napirendet tárgyalt múlt csütörtöki ülésén Salgótarján közgyűlése. Az ülésen szóba került az országos sajtóvisszhangot kiváltó, Acélgyári úti állatkínzás, de a képviselők az újonnan elérhető iskolakezdési támogatás részleteit is meghatározták.
Az ülés elején Fenyvesi Gábor, a Fidesz-KDNP frakció tagja az Acélgyári úti, videóra vett macskaöléssel kapcsolatban úgy fogalmazott: az önkormányzatnak is van tennivalója, egyben a hasonló esetek megelőzése érdekében közös egyeztetést javasolt a rendőrséggel, a polgárőrséggel és az állatvédő szervezetekkel. Megjegyezte továbbá, hogy hiányolta az elmúlt napok polgármesteri tájékoztatásai és nyilvános bejelentései közül a kormány által biztosított 500 millió forintos extra támogatás hírét, mely a Forgách-telepi városrehabilitációhoz érkezett.
Megduplázta a kormány a Forgách-telepi városrehabilitáció támogatását – 3100.hu
Hatékony érdekérvényesítés – így kommentálta Becsó Zsolt országgyűlési képviselő azt, hogy több mint félmilliárd forint plusz támogatást ítélt meg a kormány a salgótarjáni önkormányzat részére.
A városvezető válaszában jelezte: az általa is elítélt macskagyilkolási ügyön túl más problémák felmérésére is szolgál majd egy szeptemberre összehívandó egyeztetés abban a körben, amit a képviselő is említett. A Forgách-telepi városrehabilitáció esetében a polgármester úgy fogalmazott: sokat kellett várni a ráemelési kérelem jóváhagyására, de ennek megítélését követően már megkezdődött az előkészítés és az érintett lakosság tájékoztatása.
Támogatások a városnak és a városlakóknak
A költségvetés módosításáról szóló előterjesztésnél Tolnai Sándor (Fidesz-KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy nem látja nyomát annak a 102 millió forintnak, mely kormánytámogatásként érkezett a kieső helyi iparűzési adóbevétel kompenzálására. Emellett a városvezetés tájékoztatását kérte a tűzijáték elmaradásával megspórolt összeg átcsoportosításáról is, miután azt szintén nem tartalmazta a dokumentum. Fekete Zsolt válaszában jelezte: ezek az átcsoportosítások a következő költségvetési módosításban fognak megjelenni.
Ezt követően tárgyalták a képviselők azt az előterjesztést, mely az általános iskolás korú gyermeke(ke)t nevelő salgótarjáni családok iskolakezdési támogatásáról szólt. Ennek értelmében 5 ezer forintos, egyszeri támogatást igényelhetnek majd azon érintett családok, ahol az egy főre jutó nettó jövedelem nem éri el a 250 ezer forintot. A támogatást szeptember elsejétől lehet majd igényelni az elfogadott rendelet szerint.
Fenyvesi Gábor (Fidesz-KDNP) hozzászólásában jelezte: támogatják az előterjesztést, de az akörül kialakult “csinnadrattát” frakciójuk elutasítja. Véleménye szerint ez a támogatás ugyanis
ma már lényegében még az utolsó nógrádi zsákfaluban is bevett rendszer, sőt, ettől még jóval magasabb összeget is kisajtolnak magukból ezek a kistelepülések.
Egyben jelezte: nem értenek egyet azzal, hogy ennek kommunikációjában a legnagyobb állami ünnepet kellett érinteni. Fenyvesi Gábor azt is hozzátette: az előterjesztés végén az olvasható, hogy a fedezet rendelkezésre áll, ez pedig ellentétes a polgármester korábbi kijelentésével.
A városvezető válaszában azt mondta: “a kommunikációt próbálom tanulni a nagyoktól, és őket követni”; míg a támogatás kapcsán jelezte, hogy a szükséges forrás biztosított, de az igénylők száma előre nem ismert.
Horogra akadt, de végül elúszott bő 1,2 milliárd forint – 3100.hu
Fontos részletek derültek ki a salgótarjáni közgyűlés múlt csütörtöki ülésén úgy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében megvalósuló utolsó beruházásokról, mint a TOP Plusz keretében hamarosan induló első fejlesztésekről.
Erősebb hatósági jelenlét lenne szükséges a rongálások visszaszorításához
Ahogyan azt korábban beharangoztuk, az ülés végén Turcsány László a zagyvarónai városrészben történt rongálásra reagálva tett javaslatot. Ismertetése szerint a helyi játszótérre nemrégiben egy pergolát helyeztek ki, ami azonban “épségét tekintve rövid pályafutást futott be”. A közgyűlési képviselő azt kérte az önkormányzattól, hogy az elsősorban a hétvégi késő délutánokat és estéket jellemző, nem csak Zagyvarónán tapasztalható játszótéri és egyéb rongálásokat a közterület-felügyelők jelenlétével próbálják megelőzni. Véleménye szerint ugyanis a közterület-felügyelőknek a polgárőrökkel és akár a rendőrökkel közös jelenléte megfelelő visszatartó erővel bírhat.

Fekete Zsolt válaszában úgy fogalmazott: véleménye szerint sem az országban, sem Salgótarjánban nincs igazán rend és fegyelem, ezen a területen azonban elsősorban “a rend őrségének” kell eredményeket elérnie. A megoldást a gyakoribb rendőri jelenlétben, elsősorban a gyalogos járőrözés megerősítésében látja – tette hozzá, egyben azt is jelezte: az említett szeptemberi egyeztetésen ezt a kérdést is napirendre veszik majd.
Bocsánatkérést vár a pedagógusok felé a Fidesz-KDNP frakció
Az ülés lecsengő hangulatát Homoga László önkormányzati képviselő korbácsolta fel, aki a “macskaölési” ügyet újra felszínre hozva úgy fogalmazott: a sokakat felháborító ügy túlmutat önmagán, hiszen azt egy olyan fiatalkorú követte el, aki nemrég még gyermekkorú volt. A fiatal pedig
úgy került ki az iskolapadból, hogy képes volt ilyeneket tenni.
A várost vezető frakció tagja szerint tehát felmerül a kérdés, hogy hová süllyedt az oktatási rendszer, továbbá hogy valószínűleg – származástól függetlenül – másképpen kellene nevelni az iskolapadban “azokat, akik ilyen kvalitásúak”, de a jelenlegi rendszerben erre nem lát lehetőséget. Homoga László hozzátette: az erre az ügyre is reagáló egyeztetésre emiatt ő a pedagógusok vezetőit is elhívná.
Fenyvesi Gábor már az ülésen, majd a Fidesz-KDNP pártszövetség közösségi oldalán is jelezte: “rossz pályára tévedt a képviselő”. Véleménye szerint akár még azt is lehet mondani, hogy ebben részben az oktatásnak is van szerepe, ahogyan a szülőknek vagy akár a környezetnek. Ugyanakkor azt állítani, hogy ennek az oktatásban keresendő az oka, azt a városban a gyermekek neveléséért és oktatásáért nap mint nap mindent megtevő pedagógusok nevében visszautasította Fenyvesi Gábor.
Fekete Zsolt polgármester frakciótársa gondolataira az ülésen nem reagált, egyben jelezte: ebben a kérdésben nem kíván teret adni a személyes véleménynyilvánítás folytatásának, ennek fórumát ugyancsak a szeptemberi egyeztetésre jelölte meg.
Az ülést követően a Fidesz Kelet-Nógrád közösségi oldalon megjelent közleményében a pártszövetség közgyűlési frakciója felszólította Homoga László önkormányzati képviselőt és az elhangzottakat nem kommentáló Fekete Zsolt polgármestert, hogy kérjenek bocsánatot a salgótarjáni pedagógusoktól.