A holokauszt salgótarjáni áldozatai előtt tisztelegtek péntek délelőtt a megyeszékhelyen, a főposta falán elhelyezett emléktáblánál.
Az ünnepségen Fekete Zsolt polgármester beszédében kifejtette: majd nyolc évtized múltán is el kell gondolkodnunk a felelősségről és a tanulságról, mert a holokauszt nem a zsidóság, hanem az emberiség tragédiája volt. Mint mondta, az 1944 májusában és júniusában történt gyászos, kitörölhetetlen emlékű eseményeket nem hagyhatjuk elveszni történelmi tudatunkból.
A polgármester beszédében kitért az orosz-ukrán háborúra is, mely több mint tízezer halálos áldozatot követelt napjainkig. Mint fogalmazott, olyan emberi drámáknak vagyunk szemtanúi, melyek fájdalmát külső szemlélőként elképzelni sem tudjuk: emberek halnak meg, családok szakadnak szét, tömegek menekülnek és életek mennek tönkre. Fekete Zsolt szerint sokan vannak, akikben egyfajta távolságtartás alakul ki a holokauszttal kapcsolatban – talán az ő hozzáállásuk is megváltozhat, amikor szembesülnek azzal, hogy jelen helyzetben az egyetlen értékelhető emberi hozzáállás, ha osztozunk embertársaink fájdalmában, és megpróbáljuk megkönnyíteni helyzetüket, vagy annak elviselését – hangsúlyozta a városvezető.
1944 májusának közepétől július elejéig közel félmillió magyar zsidót deportáltak, nagy részük sohasem térhetett vissza otthonába. A nógrádi megyeszékhelyen erre 1944. június 12-én került sor, ekkor több mint kétezer – egyesek szerint 2310 - salgótarjáni zsidót zsúfoltak be marhavagonokba, majd indítottak Auschwitz-Birkenau felé.
A megyeszékhely első embere kifejtette továbbá: a magyarokat a történelem – nagyon súlyos árat követelve – megtanította arra, hogy akkor lesz hazánk, ha együtt tudunk élni, ehhez pedig az is hozzátartozik, hogy ha kell, ki tudunk állni egymásért. Fekete Zsolt aláhúzta: erkölcsi felelősségünk, hogy a salgótarjáni gettó egykori helyén együtt hajtsunk fejet a holokauszt helyi és környékbeli áldozatainak emléke előtt. A polgármester hozzátette: a várossá válás századik évfordulójának alkalmából emlékezzünk arra a zsidó közösségre is, aki közül szorgalmukkal és tehetségükkel sokan nagyban hozzájárultak Salgótarján fejlődéséhez.
Fekete Zsolt kiemelte: az emlékező ünnepség résztvevői azért is gyűltek össze, hogy kifejezzék elkötelezettségüket a demokrácia, a szabadság, az egyenlőség és az élet szentsége mellett.
Tegyünk hitet amellett, hogy az emberi élethez és méltósághoz való jog minden embert megillet, és ehhez mi minden körülmények között ragaszkodunk – zárta beszédét Fekete Zsolt.