A 93. ünnepi könyvhét salgótarjáni programsorozatának részeként múlt pénteken átadták a Balassi-díjakat.
Molnár Éva, a Balassi Bálint Megyei Könyvtár igazgatója az elismerések átadóján köszöntőjében úgy fogalmazott: az esemény küldetése két év bezártság után azokat ünnepelni, akik munkájukkal és hozzáállásukkal bizonyították, hogy érdemesek az elismerésre. A halás olvasók támogatóként és éltető erőként bizonyítják nap mint nap úgy a könyvtár fontosságát, mint olvasás iránti hűségüket. Erre reagálva az idei évben a könyvtártámogatói díjat egy olvasó kapja – ismertette.
Energetikailag felújított, tereiben megújult, szolgáltatásaiban kibővült megyei könyvtárban köszönheti az esemény résztvevőit – utalt a könyvtár épületén elvégzett több száz millió forintos beruházásra. Az igazgató úgy fogalmazott: használó-orientált módon valósították meg a szolgáltatások megújítását. Mint felidézte, a gyermekek nagy örömmel fogadták a megújult gyermekrészleget, de népszerűnek bizonyult a fiatalok számára létrehozott Pont neked pont is, mely visszaigazolta törekvésük sikerét.
Molnár Éva kifejtette továbbá: véleménye szerint a kistelepülések szakembereinek munkája az egyik legnehezebb, feladatkörük ugyanis igen összetett: sok esetben egyben könyvtárosok, rendezvényszervezők, klubok vezetői, a művelődés harcosai. Mint mondta, a községekben tevékenykedő szakemberek sokkal kevesebb figyelmet kapnak, mint amennyit megérdemelnének, most azonban nekik is köszönetet mondanak. Molnár Éva hozzátette: a könyvtár kulturális tevékenysége nem lenne teljes, ha a civil szervezetek, egyesületek nem lennének mellettük, így nekik is jár az elismerés és a hála.
A könyvtár igazgatója beszéde zárásaként a hagyományok fontosságát hangsúlyozta.
Ragaszkodjunk értékeinkhez, azokat ismerjük fel és ismerjük el, hagyományainkat pedig ápoljuk, őrizzük – fogalmazott Molnár Éva.
Az idei díjazottak
Magas színvonalú szakmai munkájának elismeréseként az elismerést odaítélő kuratórium Balassi-díjat adományozott Szegi Szabolcsnak. A Balassi Bálint Megyei Könyvtárban 2013 óta dolgozó szakember az olvasószolgálat csapatát erősíti, jelenleg a felnőtt kölcsönző
részleg tájékoztató könyvtárosa. Évek óta koordinálója az intézmény “házikölcsönzés” szolgáltatásának, melynek keretében a salgótarjáni idősotthonokban és a Félsziget Napközi és Lakóotthonban élők számára
biztosítja a dokumentumokhoz való hozzáférést – hangzott el méltatásában.
Balassi-díjat kapott az 1988-89 telén alakult Balassi Bálint Asztaltársaság, melynek célja a megyeszékhelyen és környékén élő és alkotó, művészetek iránt érdeklődő, azzal foglalkozó személyek számára egy olyan fórum, közösség biztosítása, ahol lehetőségük nyílik alkotásaik bemutatására, véleménycserére, informális képzésre. Az általuk szervezett rendezvényeken túl értékteremtő, szétsugárzó alkotótevékenységükről tanúskodnak kiadványaik is: első, 19
oldalas bemutatkozásuk, az Asztaltársasági füzetek 23 száma, 4 tematikus, képek és versek párbeszédéből felépülő antológia, valamint a Parola nemzetközi kiállítás katalógusa. 2020-ban a Balassi Bálint Asztaltársaság kiérdemelte Nógrád Megye Madách Imre Díját.
Pethő Magdolna több évtizeden át tartó magas színvonalú munkáját posztumusz Balassi-díj kitüntetéssel ismerte el a Balassi-díj Kuratóriuma. Pethő Magdolna a közelmúltban bekövetkezett haláláig a berceli Széchenyi István Általános Iskola pedagógusa, könyvtárosa volt. Jelentős szakmai és kulturális szervezői pályafutásának egyik álma egy olyan könyvtár létrehozása volt, ahol a diákok a tanórán túl szabadidejüket is
szívesen töltik egy vidám és életkoruknak megfelelő környezetben. Az álma megvalósulását már nem érhette meg, de lendülete, gondolkodása, tervei és személyisége még ma is nagy hatással van környezetére: róla nevezték el a tavaly elkészült és felavatott intézményt Pethő Magdolna Emlékkönyvtárnak.
Kulturális tevékenységért díjat adományoztak Handó Péter író, költő, kulturális antropológusnak. A díjazott az egyik aktív szervezője volt 1988-ban az 1936-os Balassa Társaság újraélesztésének; az akkor megszületett Balassi Bálint Asztaltársaságnak jelenleg is az egyik szellemi motorja,
alkotója és kulturális szervezője. Közel hat évig volt szerkesztője a Palócföld folyóiratnak, érdemi szerepe volt a könyvtár helyismereti gyűjteményében elhelyezett Pál József hagyaték létrehozásában, jelentős munkát áldozott Balázs János salgótarjáni cigány festő hagyatékára, idén jelent meg harmadik verseskötete “a játékot egyszer” címmel.
A Balassi-díj Kuratóriuma szintén Kulturális tevékenységért díjat adományozott Stark Lászlónénak. A Belvárosi Nőklub civil szervezet elnöke Salgótarján kulturális életében végzett évtizedes, rendkívül sokszínű munkával érdemelte ki az elismerést.
Az Év Települési Könyvtára díjat a mátranováki Könyvtári, Információs és Közösségi Hely kapta, az elismerést Maruzsné Répás Lilla könyvtáros és Bodor Ernőné polgármester vették át. Mint azt a laudációban kiemelték: a közösségi helynek otthont adó épület felújítása és azt követően a teljes szakmai megújulás egy új fejezetet nyitott a települési könyvtár életében, mely napjainkra sikeresen szólítja meg a szervezett oktatásban részt vevők mellett a családokat, a fiatalokat és a nyugdíjasokat is.
Az Év Könyvtár Támogatója díjat Kellner Tiborné vehette át. Ő volt az a rendszeres könyvtárhasználó, aki 2021-ben a legtöbb, összesen 130 darab könyvet kölcsönzött ki az intézményből.
Az elismeréseket Molnár Éva könyvtárigazgató, Dániel Zoltán, Salgótarján alpolgármestere és Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke adták át. Az eseményen közreműködtek a Bátonyterenyei Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola növendékei és tanárai.