Szombat délelőtt megáldották salgótarjáni Kisboldogasszony-templomot, mely az elmúlt években a Modern Városok Program támogatásának köszönhetően újulhatott meg. Az ünnepi szentmisét Marton Zsolt váci megyéspüspök celebrálta, aki kiemelte: nem csak a templom újult meg, hanem az egyházközség életében is új szakasz kezdődik.
Az ünnepi liturgia után beszédet mondott Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki felidézte: közel másfél évszázadon keresztül hatalmas küzdelmet folytattak a salgótarjáni és a környékbeli bányászok, hogy az országot energiával lássák el. Ez a jelentős munka azonban egyik pillanatról a másikra félbeszakadt, a csodálatos természeti adottságokkal rendelkező környék pedig hirtelen kikerült az ország vérkeringéséből.
A bányászipar megszűnése után a nógrádi megyeszékhely közel két évtizeden át méltatlanul háttérbe szorult. Soltész Miklós szerint sokan gondolták úgy, hogy az egykori bányavárosokban, illetve a környékükön élő emberek nem számítanak. Mint mondta, ezen a téren azonban az elmúlt mintegy tíz évben hatalmas fordulat állt be.
„Ez a térség igenis megérdemli a törődést, a segítségnyújtást, a felkarolást” – hangsúlyozta Soltész Miklós.
Az államtitkár kifejtette továbbá: hálás mindazoknak, akik különböző területeken tették a dolgukat, hogy ez a térség ne ürüljön ki. Mint mondta, a kormány hiszi, hogy összefogással fontos a gazdaságot, az ipart, az egészségügyet támogatni, azonban legalább annyira fontos lélekben is erősnek lenni, ezért is volt fontos a salgótarjáni főplébániatemplom felújítása.
A magyar kormány nevében mondhatom, hogy Salgótarján számíthat ránk a jövőben is. Mindenképpen oda fogunk figyelni arra a közössége, mely múltjából fakadóan megérdemli a segítséget – fogalmazott Soltész Miklós.
Salgótarjánban minden beruházásnak, fejlesztésnek, legyen szó akár közintézményekről vagy egyházi épületekről, helye van – emelte ki Becsó Zsolt az ünnepségen. Az országgyűlési képviselő beszédében kifejtette: örömteli, hogy a város részére biztosított forrásokból az egyházi létesítmények felújítására is fordítottak pénzt, többek között így újulhatott meg az elmúlt években a Kisboldogasszony-templom és környezete is.
Mint fogalmazott, a lélek felemelése mellett ez a beruházás a helyi építőiparnak is segítséget jelentett, a templom felújítása pedig élettel tölti meg a helyi keresztény közösség mindennapjait. Becsó Zsolt ezúttal is hangsúlyozta, hogy a közeljövőben számos másik templom, kápolna, parókia vagy egyházi intézmény újulhat meg – a város önkormányzatának köszönhetően ráadásul nem csak a megyeszékhelyen, hanem a környező településeken is.
Fekete Zsolt köszöntőjében elmondta: 2017 tavaszán, a Modern Városok Program keretében kötöttek megállapodást a templom és környékének felújításáról, mostanra pedig a városközpont éke lett a Kisboldogasszony-templom.
Ahogy azt a megyeszékhely polgármestere is felidézte, az elmúlt években számos ponton változott az önkormányzat és a kormány közötti megállapodás, többek között az egyházi fejlesztéseket is kibővítették. Fekete Zsolt hozzátette: bízik benne, hogy hamarosan megérkeznek a további fejlesztésekhez szükséges támogatások is, hiszen Salgótarján élhetősége, jövője szempontjából kiemelten fontos beruházásokról van szó.
Az ünnepség végén Varga András, a Salgótarjáni Katolikus Főplébánia esperes-plébánosa köszöntet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a templom megújulásához, így a beruházást támogató kormánynak, a tervezőknek, a kivitelezőknek, nem utolsó sorban pedig az egyházközség tagjainak, akik adományaikkal szintén hozzájárultak a felújításhoz.