Az életünk különböző területein maradandót alkotó személyeket és közösségeket is elismertek múlt szombaton, a Kazáron megrendezett, sorrendben 17. Nógrádi Vármegyenapon.
A Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése a szociális terület Salkaházi Sára Díját Szélesné Szőke Csilla Erika szociális referensnek és az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége Nógrád Megyei Közhasznú Egyesületének, az oktatási Veres Pálné Díjat pedig a Bátonyterenyei Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola, továbbá Velki Róbertné magyargéci iskolaigazgató részére adományozták.
Az egészségügy Perliczi János Díját a balassagyarmati kórház pulmonológusa, Dr. Póczi Magdolna Éva, és Dr. Sojnóczki Sándor, a salgótarjáni kórház traumatológiai főorvosa kapták. Nógrád Vármegyei Nemzetiségekért Díjat adományoztak a balassagyarmati Virág István és a vanyarci Komjáthi Gáborné részére, a Sajtódíjat az ipolyinfo.com hírportálnak ítélték oda, míg a Nógrád Vármegye Gazdaságáért Díjat a salgótarjáni Nordtechnik Kft. és a szügyi M-Technologies Mérnöki Iroda és Gépgyártó Kft. kapták.
Az egyenruhások Szondi György Díját Nagy Tivadar vármegyei Bűnügyi Technikai Osztályvezetőnek és a katasztrófavédelem salgótarjáni kirendeltségének ítélték oda. A Bérczy Károly sportdíjat a salgótarjáni Dornyay Sportegyesület és Velenczei Ádám raliversenyző, a közéleti Szontágh Pál Díjat pedig Bodor Ernőné mátranováki és Baksa Sándor karancslapujtői polgármester kapták.
A vármegyei önkormányzat ünnepi közgyűlésén adták át a Nógrád Vármegyéért Díjakat is: az elismerést azoknak az egyéneknek, közösségeknek ítélik oda, akik, illetve amelyek a vármegyei társadalmi, gazdasági, kulturális életben, a nemzetközi kapcsolatok építésében kiemelkedően eredményes és sikeres tevékenységgel járultak hozzá Nógrád vármegye fejlődéséhez.
Nógrád Vármegyéért Díjat 12 személynek, illetve egyesületnek adtak át. Köztük volt Tari Miklós gépipari szakember, aki ötletadója, megalapozója volt a salgótarjáni Pirazol Kft. megszületésének.
Újabb helyi értékek nyertek el Nógrádikum díjat
A Nógrádikum díjakat és a Nógrádikum különdíjakat is átadták a Nógrádi Vármegyenapon. Bekerült a Nógrád Vármegyei Értéktárba a Hazatérés és emlékezete Somoskőújfalun; a Nógrádi várjátékok; a balassagyarmati Katonai Hősi Temető, valamint a kisvárosi életforma és polgárosodás emlékét őrző 18-19. századi balassagyarmati főutcai épületsor.
Szintén Nógrádikum díjas lett a Balassa család kiemelkedő tagjainak szellemi és épített öröksége; az egykori vármegyei közigazgatást reprezentáló balassagyarmati középületek; Nagy Iván, Ligeti Lajos és Manga János tudományos munkássága; Rózsavölgyi Márk és Kondor Ernő zenei munkássága, valamint az ugyancsak Balassagyarmathoz köthető Szent Anna Napi Palóc Búcsú.
Nógrádikum különdíjban részesült Egri István fafaragó népművész mester, aki kiemelkedő művészi, alkotó munkásságával, valamint a népi kézműves kultúra átörökítését szolgáló, figyelemre méltó oktató tevékenységével máig gazdagítja a Palócföld tárgyalkotó művészetét. Nógrádikum különdíjat ítéltek oda Sasvári János József bútorfaragó-bútorfestő, népi iparművésznek is, aki a palóc áttört faragás, a palóc bútorfestés adatközlőjeként több mint négy évtizede szolgálja kulturális kincsünk továbbéltetését, átörökítését.