Szerdán délelőtt rendezte meg idei Mesteravató Ünnepségét a Megyeházán a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK), ahol összesen 25 fő vehette át mesterlevelét hegesztő, gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat-szerelő, illetve épület- és szerkezetlakatos szakmában. Az NKIK a képzések kezdete, azaz 2002 óta immáron 319 mesterlevelet adott át, számos szakma jeles képviselőjének.
Tordai Péter, az NKIK elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: a Mesteravató Ünnepség mindig kiemelt esemény a kamara életében, hiszen a mesterek képzése a társadalom és a megye gazdasága számára egyaránt nagyon fontos. Mint fogalmazott, a mester cím valaminek a csúcsára való feljutást jelenti, és “nagy dolog”, ha valaki szakmájában eléri ezt a szintet. Tordai Péter szerint a mesteri cím komoly társadalmi rangot jelent, a mesterek munkájáért pedig komoly elismerés jár.
Az NKIK elnöke kifejtette továbbá: igazán akkor válik valaki mesterré, ha tanítványai lesznek. Tordai Péter arra kérte a frissen felavatott mestereket, hogy képezzék tovább önmagukat és tanítványaikat is, akinek az emberséget és a szakmai tudást együttesen adják át.

Az eseményen jelen volt Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) alelnöke, a Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is. Vereczkey Zoltán az aktuális energetikai és gazdasági folyamatokról szóló előadásában kifejtette: a kézműves szakmák és tevékenységek nélkülözhetetlen alapelemei egy jól működő gazdasági szerkezetnek.
Az MKIK alelnöke a gazdasági válsággal kapcsolatban elmondta: azt megszüntetni nem lehet, ehelyett kezelni kell, és minél inkább menekülni a negatív hatások elől. Mint fogalmazott, üzenetként azt szeretné átadni, hogy az előzőekhez hasonlóan ezt a válságot is leküzdi majd az emberiség.
Az ünnepségen az NKIK megköszönte a cégeknek, hogy a tanulóképzés jobbítása érdekében biztosították a mesterek részvételét, és megteremtették a felkészülésükhöz azokat a feltételeket, amelyek szükségesek voltak a vizsgák teljesítéséhez. Az NKIK külön köszönetet mondott az Alstom Csoporthoz tartozó mátranováki Bombardier Transportation Hungary Kft.-nek, valamint az NMSZC Szondi György Technikum és Szakképző Iskolának, melyek saját műhelyüket vizsgahelyszínként rendelkezésre bocsájtották.
Ugyancsak elismeréssel adózott az NKIK a mestereknek, akik munka mellett, igen komoly felkészüléssel vettek részt a képzésben, de háláját fejezte ki a kamara munkatársainak is, akik az elmúlt hat hónapban hozzájárultak a képzés sikerességéhez.
Több évtizedes pályafutást ismert el az NKIK
Az NKIK idén egy aranykoszorús mester címet is odaítélt egy, a szakmájában több évtizede tevékenykedő személynek. Az elismerést Melihercsik János villanyszerelő mester vehette át, aki 1970-ben kezdte pályafutását, 1990-ben pedig a mesterlevelet is megszerezte. Melichercsik János pályafutása során dolgozott a salgótarjáni Vegyépszer üzemfenntartási vezetőjeként, majd műszaki igazgatójaként, majd 1993-tól 2017-ig az általa is alapított Pirazol Kft. tulajdonosa és ügyvezetője volt. Ez idő alatt több szakmunkástanuló gyakorlati oktatását végezték az ő irányítása mellett.
Jelenleg egyéni vállalkozóként elektromos szerelési kivitelezéssel, villamos biztonságtechnikai vizsgálatokkal, műszaki szakértéssel foglalkozik. 2004 óta az NKIK Ipari Tagozatának alelnöke, a választási bizottság elnöke, de mestervizsga és szintvizsga elnökként is tevékenykedik.
Az ünnepségen mindemellett az idén kinevezett 11 mesterelnök megbízólevelét is átadták.




Nagy szükség van a jó szakemberekre Becsó Zsolt szerint
Az újdonsült mesterek és aranykoszorús mester tiszteletére rendezett állófogadáson Becsó Zsolt országgyűlési képviselő pohárköszöntőjében azt mondta: a megye prosperáló gazdasági pályára állításán dolgoznak, amihez sok mindenre szükség van; például forrásokra a kormányzattól, de megfelelő munkaerőre, képzett szakmunkásokra és igazi mesterekre is.
Jó mesteremberekből sosincs elég – hangsúlyozta a kelet-nógrádi térség országgyűlési képviselője, aki hozzátette: abban bízik, hogy számíthatnak és támaszkodhatnak az újdonsült mesterekre abban, hogy tudásukat az utánunk következő generációnak átadva még sok mesterembert köszönthessünk majd a jövőben is Nógrád megyében.
Köszönöm, hogy az elmúlt években munkájukkal hozzájárultak ennek a megyének az épüléséhez – köszöntötte az újdonsült címbirtokosokat Becsó Zsolt.