Új lehetőségeket teremt a tanulók számára az együttműködési megállapodás, melyet múlt pénteken írtak alá a Nógrád Megyei Szakképzési Centrum és a Neumann János Egyetem vezetői a NMSZC Stromfeld Aurél Technikumban.
Baranyi Zoltán, a szakképzési centrum főigazgatója ismertette: egykori kollégájuk, Halczmann Szilvia, az NJE beiskolázási igazgatója kapcsolta össze őket az egyetemmel, az elmúlt időszakban pedig a további együttműködés megteremtésén dolgoztak.
A most aláírt együttműködés egyik fontos pontja, hogy segítik a diákokat a pályaválasztásban. Mint mondta, úgy vélik, hogy a továbbtanulás iránt nagy számban érdeklődő tanulóiknak nincs mindig kellően alapos ismerete a felsőoktatásról. Természetesen barátoktól, a sajtóból vagy az internetről tudnak tájékozódni, de teljesen más, amikor személyesen, élőben tapasztalják meg egy főiskola vagy egyetem hangulatát, ismerik meg a lehetőségeket. A szakképzési centrum diákjai e szellemben már korábban is ellátogattak a kecskeméti egyetemre – ezt a jövőben is szeretnék megismételni, sőt, tovább bővíteni – mondta Baranyi Zoltán.
Törekednek továbbá arra is, hogy az egyetemmel közösen tehetséggondozó programokat készítsenek diákjaiknak, melyek segítségével tovább gyarapíthatják tudásukat, egyben kiszélesíthetik lehetőségeik körét.
A főigazgató szerint a megállapodásban foglalt célok azt tanúsítják, hogy az egyetem és a szakképzési centrum között komoly, valós tartalommal bíró kapcsolat fog kialakulni.
A térségnek is hasznos lehet az együttműködés
Kovács Zsolt, az NJE tudományos rektorhelyettese kifejtette: intézményük a legdinamikusabban fejlődő magyar egyetemek közé tartozik, ezt pedig a velük együttműködő cégeknek, intézményeknek, városoknak és országoknak köszönhetik. Ezért is öröm számukra, hogy újabb együttműködést hozhatnak létre a Nógrád Megyei Szakképzési Centrummal.
Mint felidézte, a duális képzést először a Neumann János Egyetemen vezették be az országban, a statisztikai adatok alapján a legtehetségesebb, legjobb eredményt elérő hallgatóik is ebben vesznek részt, így számukra a jövőt a duális képzést jelenti. A rektorhelyettes szerint a szakképzési centrumok segítségével jól felkészült, tudásvággyal, tanulni akarással rendelkező fiatalokat kapnak, ahhoz pedig, hogy ez még eredményesebb legyen, ez az együttműködés is szükséges.
Gembiczki Ferenc, az NMSZC kancellárja ezt követően a centrum tevékenységét, illetve feladatait ismertette. Mint felidézte, az NMSZC 2015 júliusa óta működik széles képzési palettával, hiszen a centrumhoz tartozik Nógrád vármegye csaknem összes technikuma, szakképző iskolája és szakiskolája. Balassagyarmaton három, Salgótarjánban pedig négy intézményt működtetnek – ezekben az iskolákban korszerű szakmai ismereteket szerezhetnek a tanulók, akiknek az érettségi megszerzésére is lehetőségük van.
A szakképzési centrum jó kapcsolatot ápol a térség vállalkozásaival és egyéb intézményeivel is, mely a duális képzésben és az oktatási átképzésekben is nagy előnyt jelent – magyarázta Gembiczki Ferenc. Mint hangsúlyozta, tevékenyen szeretnének hozzájárulni a felvidéki szakképző iskolák magyar nyelvű képzéséhez, illetve a diákok szülőföldjükön való boldogulásához. Tanulóik számos szakképzési versenyen részt vesznek, illetve iskoláikban is szerveznek ilyen megmérettetéseket – ősszel például a Füleki Szakközépiskolával közösen szeretnének rendezni egy asztalos versenyt.
Gembiczki Ferenc végezetül köszönetet mondott a kecskeméti egyetemnek, amiért korszerű és piacképes ismeretekhez segíti a tanulóikat.
Duális képzés helyben, Nógrádban
Halczmann Szilvia, az NJE beiskolázási igazgatója kifejtette: amikor a NEUTECH-kel, azaz a Neumann Technológiai Bázissal a nógrádi iskolákba érkeztek, érdeklődéssel fogadták őket a tanárok és a diákok egyaránt. Már ekkor egy olyan párbeszéd indult el, melyet mindenképp érdemes volt folytatni – mondta Halczmann Szilvia. Mint kiemelte, úgy véli, számos területen tudnak majd együtt dolgozni az NMSZC iskoláival, az együttműködés következő lépcsője pedig az okleveles technikusképzés lehet.
Halczmann Szilvia portálunk kérdésére arról is beszélt, hogy véleménye szerint egy igen aktív hálózatosodás indult el a szakképzési centrumok és az egyetemek részéről is, és minden intézmény igyekszik megtalálni azokat a partnereket, akikkel közösen tudnak dolgozni.
Az intézmény azért döntött így, mert tapasztalataik szerint sok olyan fiatal van, aki szülőhelyén maradna és vállalna munkát felsőfokú tanulmányai elvégzése után. Az NJE beiskolázási igazgatója szerint ezt a lehetőséget mindenképp érdemes kihasználni azoknak, akik nem szeretnének elszakadni lakóhelyüktől.