Kiváló eredményt, második helyezést értek el a Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum salgótarjáni Stromfeld Aurél Technikumának diákjai az országos ökoház tervező versenyen.
A pályaművet hétfőn mutatták be a Stromfeldben, ahol elhangzott: az iskola diákjai már tavaly is ezüstérmet szereztek a megmérettetésen, idén pedig még több induló között sikerült megtartani pozíciójukat. A csapatot Földi Milán, Szénási László és Vida Bálint alkották, akiket Faluhelyi Csaba, Danics Gábor, Aradi Patrik és Tóth Tibor oktatók készítették fel a megmérettetésre.
Tóth Tibor ismertetése szerint a “Tervezz te is ökoházat!” című pályázatot a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara és a Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum Pollack Mihály Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégium írta ki közösen, immár negyedik alkalommal. A versenyre 18 csapat jelentkezett az ország különböző technikumaiból, melyek közül a legjobb hét jutott tovább. A diákoknak a március 20-21-i versenyen elsőként be kellett mutatniuk pályaművüket, mellyel kapcsolatban aztán a háromfős szakmai zsűri tett fel kérdéseket.
A Stromfeld csapatának tagjai elmondták: a feladatuk az volt, hogy egy fiatal, háromgyermekes házaspár számára tervezzenek ökoházat. Az ökoépítés lényege, hogy az ökológiai lábnyomunkat a lehető legkisebbre csökkentsük, minimalizáljuk az energiafelhasználást, és kihasználjuk a természet adottságait. A Stromfeld diákjai – akik a megálmodott házat a Tóstrand mögötti területre képzelték el – ezúttal egy földházat terveztek, melynek előnye, hogy a talajnak köszönhetően kiváló a hőszigetelése. Az épületre egy télikertet is terveztek, ezzel egy meleg teret biztosítva a hideg évszakra. A ház egy fénycsatornát is kapott annak érdekében, hogy természetes fény világítsa meg – fejtették ki.
A salgótarjáni tanulók által tervezett ökoház előnye, hogy kis energiafelhasználással üzemeltethető, ráadásul az építéséhez sem lenne szükség nagy energiára. A háromgyermekes család számára elképzelt házban három hálószoba, egy amerikai típusú, a nappalival egybenyitott konyha, fürdőszoba, valamint egy közlekedő is helyet kapott. A fűtési-hűtési rendszert geotermikus energia felhasználásával oldották meg a tervekben, míg az energiatermelést napelemes térkőburkolat biztosítja. Az épület szerkezetét vasbetonból alakították ki, mely hosszan fennmarad és nem igényel jelentősebb karbantartást.