Nógrád Megye Önkormányzata 2017-től mostanáig ötvennégy milliárd forint támogatást osztott szét a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP) a térség települései között. Jelentős fejlesztési források érkeztek a Kelet-Cserhát ékszerdobozába, Kozárdra is.
A megyei TOP-nak köszönhetően megújult a Fő út és a Damjanich utca vízelvezetése, amelyre azért volt szükség, mert a Cserhátból lerohanó víz a Kozárd patak és mellékágai révén gyakran okozott károkat a faluban. A beruházás 2066 méter hosszon valósult meg. A két út egyes szakaszain betonelemes burkolatot kaptak a földárkok, valamint átereszek és átjárók is épültek.
Ezek mellett turisztikai látogatóközpont is épül a sok ezer kirándulót vonzó településen. A “Cserhátalján – Faluszélén” elnevezésű turisztikai projektet szintén a TOP támogatta, 225 millió forinttal. A pályázatban konzorciumi partnerekként működik együtt Kozárd és Alsótold község, valamint a Nógrád Megyei Önkormányzat Hivatala.
A helyi identitás erősítéséért Kozárd több településsel összefogva nyújtott be egy másik pályázatot a TOP keretében. Ennek a konzorciumnak a vezetője Tar Község Önkormányzata, részt vesz a projektben továbbá Pásztó, Szurdokpüspöki, valamint Alsótold is. A pályázat lehetővé tette, hogy a helyi kötődést és összetartást erősítsék a településeken. Kiállításokat rendeztek, településszintű programokat valósítottak meg – mint például 2019-ben a kozárdi szüreti felvonulást és falunapot –, s megalkották a falu új turisztikai logóját, a Kozárd Varázst is.
Ugyancsak az Identitás projekt forrásából sikerült a szép karácsonyi kulturális műsor megrendezése 2019 decemberében, 2020 januárjában pedig a kozárdi és a palóc közösség identitásának bemutatásával nyűgözték le a faluba érkezett népes budapesti kínai delegációt. 2021 októberében a Kozárdért Alapítvány közreműködésével kiállítást nyílt a Faluházban Erdőn-mezőn címmel, amelyen keramikus és könyvtervező művész is bemutatkozott. Novemberben pedig falusi disznótort tartottak a Vidám Délután Kozárdon program keretében.
A Magyar Falu Programban is sikeresen szerepel Kozárd. Az önkormányzat nyolc nyertes projektet valósíthat meg ebből a forrásból. Az “Elődeink nyomában” című pályázatukban a generációk egymásra találása céljával egy tizennégy állomásos programsorozatot szerveznek. Járda és útfelújítás is történt a településen, összesen 26 millió forintból. Egy elhagyott ingatlant is megvásárolt az önkormányzat, amelyet a későbbiekben közösségi célra hasznosítanak. A településen élő házi kedvencek ivartalanítását is támogatni tudta Kozárd önkormányzata 1,3 millió forint ráfordítással.
Játszótéri eszközök beszerzésére is sor került, a Juharliget Pihenőparkot fejlesztették hárommillió forintból. Rugós játék, lépegető egyensúlyozó, hinta és mászóka szolgálja a faluban újra gyarapodó számú gyerekek biztonságos játékát. Ezeken túl rövidesen új falubuszt is vásárolnak, a Magyar Falu Program 15 millió forintos támogatásából. Mindezek mellett Kozárdon a LEADER programból több projekt megvalósítása is folyamatban van – tudtuk meg.