Az idei évben is összefogtak a nógrádi gazdák, melynek eredményeként jelentős lisztadománnyal lepték meg a Gyermekvédelmi Központ Nógrád Vármegye névre hallgató, hét telephellyel működő intézményt.
A csütörtök délután rendezett jelképes adományátadó ünnepségen dr. Csonkáné Buruncz Zsófia, a Gyermekvédelmi Központ Nógrád Vármegyei intézményének vezetője köszönte meg a felajánlást, egyben felidézte: a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program fő célja karitatív, a rászoruló gyermekeket segítő szervezetek támogatása. A kezdeményezés kiváló példája annak, hogy bár egy ember erőfeszítései önmagában is jelentősek, ugyanakkor csak a közösség, a társadalom együttes ereje mozdíthat meg hegyeket – hangsúlyozta.
Csáki Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Nógrád vármegyei szervezetének elnöke beszédében kifejtette: immár 14. éve tartották meg a Magyarok Kenyere programot a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) szervezésében.
A NAK nógrádi elnöke szerint egy gazda számára a búza a benne lévő életet is jelenti, azt a növényt, mely később ki fog teljesedni és sokszoros termést fog hozni. Szerinte hasonló folyamat megy végbe a gyermekek nevelésénél, cseperedésénél is, akik felnőtté válva meg tudják sokszorozni a kapott szeretetet, odaadást, törődést. Csáki Balázs hangsúlyozta: úgy érzi, a nógrádi gazdák megértették, hogy ezzel a felajánlással is tehetnek azért, hogy az ő létezésüknek is további értelme legyen a termelésen túlmenően.
Becsó Zsolt, Kelet-Nógrád országgyűlési képviselője arról beszélt: örömteli, hogy sikerült megszólítani az agrárium szereplőit, és jó ügy mögé felsorakoztatni őket. A Magyarok Kenyere program láthatóan évről évre egyre sikeresebb, az pedig szintén külön öröm, hogy miután évekig szinten tartották Nógrád vármegyében a felajánlott búza mennyiségét, az idén sikerült jelentősen növelni, csaknem megkétszerezni azt – mondta a honatya. Kiemelte: bízik benne, hogy a jövőben a 14 tonnás mennyiség lesz a bázis, és még több gazdát sikerül majd megszólítani.
A MAGOSZ Nógrád vármegyei elnöke, Varga Mihály köszöntőjében kifejtette: kezdeményezésük immár határokon átívelő, ugyanis több, magyarok lakta területen is hasonló adománygyűjtő akciót szerveztek, így például Erdélyben és a Felvidéken is. Eljutott a magyarok által összegyűjtött búzából sütött kenyér Kanadába, Dél-Amerikába, sőt Ausztráliába is, az itt élők pedig megköszönték, hogy rájuk is gondoltak. A világ különböző tájain élő, 15 milliós magyarság ezzel megmutatta összetartozását – hangsúlyozta.
Varga Mihály elárulta azt is: az idei évben nem csak a gyűjtőpontokra vihették a gazdák a felajánlott búzát, hanem személyesen is felkeresték őket – úgy véli, ez is lehet az oka annak, hogy ilyen jelentősen nőtt az adományozott termény mennyisége.
A búzát ezúttal is Nógrád egyetlen malma, a szécsényi malom dolgozta fel. Szűcs Kornélia, a NAK Nógrád vármegyei igazgatója úgy fogalmazott: bízik benne, hogy amikor a felajánlott lisztből finomabbnál finomabb süteményeket és ételeket készítenek az intézményben, egy kicsit az otthon melegét is be tudják majd csempészni a gyerekeknek.
Az ünnepség végén a szakellátásban nevelkedő gyermekek meglepetés produkcióval is készültek. Mint dr. Csonkáné Buruncz Zsófia ismertette, nemrégiben rendezték meg a 13. Varázscsepp Országos Tehetségkutató Versenyt a gyermekotthonok lakói számára, melyen „taroltak” a nógrádi gyermekek, produkciók kimagasló, sok esetben dobogós helyezéseket értek el – ezeket hozták el a csütörtöki ünnepségre is.
A Margaréta Gyermekotthonban élő Berki Botond, illetve az Ipolyparti Fészek Gyermekotthonban élő Hevesi Szamanta és Danyi Viktor táncos produkciót adtak elő, a Nefelejcs Lakásotthonból érkező Csonka Dominik pedig Békés Márta – Vers a mesemondó versenyről című költeményét szavalta el. Az előadások nem csak a tehetségkutató versenyen, de a megjelentek körében is nagy sikert arattak.