A Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium tavaly támogatást nyert külföldi iskolai partnerség építésére az Erasmus programban. A világörökségi helyszínekhez kapcsolódó kétéves projekt spanyol-magyar diákcsere programról és a két ország kultúrájának megismerését célzó együttműködésekről szólt; mindkét iskola két tanítási nyelvű, a közös munka így angolul folyik. A salgótarjáni bolyaisok október utolsó hetében a Valencia melletti Segorbe városában jártak. Az alábbiakban minderről két diák, Cserzsovszky Réka és Reichardt Liza 11.a osztályos tanulók beszámolóját olvashatják.
Sosem gondoltam, hogy diákkoromban eljutok Spanyolországba. Azt meg még inkább nem, hogy ez éppen egy világjárvány által sújtott időszakban fog megvalósulni.
Mégis így lett! Ez nagy mértékben köszönhető Szabóné Básti Csilla tanárnőnek, iskolánk angoltanárának és igazgatóhelyettesének, aki folyamatosan dolgozik a programban kitűzött célokért. Vagyis, hogy megismerhessük a különféle spanyol világörökségi helyeket, az ottani kultúrát, a hagyományos spanyol szokásokat és ételeket, s nem utolsó sorban valóságos élethelyzetekben gyakorolhassuk az angol nyelvet.
Október 20-án keltünk útra, 19 tanuló és 3 tanár, hogy részt vegyünk az egyhetes diákcsere programban a spanyolországi Segorbe városában.
Az első nap utazással telt, de fáradtságunkat feledtette a spanyol diákok és tanáraik szívélyes fogadtatása. Másnap az olívaolaj-gyártás történetével és egy film révén a bikafuttatás hagyományával ismerkedtünk meg. A város közelében lévő tengert is kipróbáltuk a kajakozást és “paddleboardozást”. Élmény volt a segorbe-i városnézés, a napot közös vacsorával zártuk.
A programok során jártunk Spanyolország harmadik legnagyobb városában, Valenciában, ahol felfedeztük az óvárost és a modern részeket is. Élvezetes volt, hogy itt kisebb csoportokba rendeződve szabadon nézelődhettünk.
(Beküldött fotó: Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium) (Beküldött fotó: Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium) (Beküldött fotó: Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium) (Beküldött fotó: Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium)
Lehetőség volt arra is, hogy a cserediákok és szüleik közös programokat szervezzenek nekünk, amikor is együtt fedeztük fel a közelben lévő helyeket. Utazásunk hatodik napján tanórák keretein belül betekintést nyerhettünk a spanyol oktatásba, s ezen tapasztalatokat felhasználva kellett összehasonlítanunk – vegyes csoportokban – a spanyol és a magyar oktatási rendszert. Délután kirándulást tettünk egy világszép közeli vízeséshez. Zárásként a spanyol gasztronómia helyi jellegzetességeit – például a paellát – készítettük el a segorbe-i diákokkal közösen, az általuk készített receptfüzet segítségével.
Ez a rendkívül eseménydús egy hét méginkább ráébresztett minket arra, hogy mennyire jó az, hogy angol kéttanítási nyelvű iskolában tanulunk és hogy már jól beszéljük az angol nyelvet. Ezáltal új barátokat szereztünk a kontinens nyugati részéről, eddig ismeretlen kultúrát ismertünk meg, új tapasztalatokat szereztünk, különleges élményekben volt részünk. Már várjuk, hogy viszont láthassuk új barátainkat és hogy mi is megoszthassuk velük a mi otthonunk, Magyarország és Nógrád megye értéktárát.