Úgy tűnik, hogy konkrét kivitelezés körvonalazódik a Gorkij körút legfelső szakaszán, a buszforduló utáni zsákutca végében. Itt most egy újabb garázstelep épülhet (ahogyan már felépült egy ilyen a Gorkij körút alsó utcavégében), miután az önkormányzat vagyonkezelő cége, a Salgó Vagyon Kft. idén év elején eladta a szóban forgó telket. A közelben lakók nem akarnak garázstelepet a szomszédjukba, de mint most arra fény derült: a beruházás ellen évekkel ezelőtt kellett volna felszólalniuk. Azt mondják, az őket jelentősen érintő folyamatról nem értesültek, mindeddig.
Négy évvel ezelőtt indult a folyamat, de nem tudtak róla
Bár az önkormányzat már 2019-ben döntést hozott arról, hogy ezen a területen lehetséges garázstelepet építeni, a három társasház lakói a közelmúltban a konkrét beruházást előkészítő “mozgolódásra” figyeltek csak fel. A hivatal a szokott – és kötelező – módon online formában és lakossági fórumokon is lehetőséget biztosított mintegy öt évvel ezelőtt a véleménynyilvánításra.
A lakók szerint azonban a kommunikációval probléma lehetett, miután ők erről – közvetlen érintettként – nem értesültek. Azt pedig életszerűtlennek tartják, hogy hetente figyeljék a város honlapját annak érdekében, hogy elcsípjék a megfogalmazásuk szerint “emberöltőként egyszer-egyszer őket (is) érintő változtatási javaslatokat”.
A nekünk nyilatkozók szerint a három társasház lakóközössének együttes véleménye az, hogy elfogadhatatlan egy csendes zsákutca életében ilyen mértékű változás. Annak tükrében pedig még inkább, hogy ezekből a házakból senkinek sincs igénye garázs vásárlására vagy bérlésére. A lakók hozzátették: tisztában vannak a közérdekkel és azzal is, hogy az ingatlan magántulajdonosának a szabályozás szerint megvan a lehetősége a garázstelep (vagy lakóházak) építésére.
Azt azonban nem tartják elfogadhatónak, hogy családok tucatjainak hátrányt okozzon egy olyan beruházás, ami ellen még tiltakozni sem tudtak, mert nem tudtak a folyamatról.

Garázstelep erdő és zöldterület helyére
Mint kiemelték: zöldövezet, lényegében már erdő helyére, jelentős földmunkával kísérve lehet kialakítani garázsokat a szomszédságukban. Ezt egyébként az építési szabályzat módosítása is megfogalmazta, miszerint “lehetőséget kell teremteni garázs és lakóterület kialakítására a mostani zöldterület helyett”. Ezt környezetvédelmi szempontból tartják elfogadhatatlannak, de azt is sérelmezik, hogy megszűnik az a nyugalom, amiért a lakók a lakások megvásárlásakor fizettek. A nyugalom azonban nem csak az övék: a zsákutca (most még) a környékbeli utcák gyermekeinek is biztonságos játéklehetőséget nyújt.
Ha felépül a garázstelep, a forgalom mellett jön majd a flex és fúró hangja is, oda, ahol ez sosem volt jellemző – mondják.
A lakóközösség ráadásul saját maga, példásan tartja rendben a házak környékét – ismertetésük szerint évek óta saját maguk nyírják a füvet és gondozzák a fákat ott is, ahol ez szerintük az önkormányzat feladata lenne. Az egyik közös képviselő szerint a három ház közössége inkább dicséretet érdemelne, nemhogy hátrány érje őket azáltal, hogy “az önkormányzat kijátszva őket, olyan egymásra épülő döntéseket hoz, ami ellehetetleníti az ott lakók helyzetét és csökkenti a lakásaik értékét”.
Nincs eszköz a kezükben
A lakók összességében azt elismerik, hogy mindez ellen a 2018 őszétől 2019 tavaszáig tartott szabályozás-módosítás során lett volna lehetőségük felszólalni. Azt ugyanakkor sérelmezik, hogy esetükben az utcájukat közvetlenül és jelentősen érintő folyamatra senki nem hívta fel a figyelmüket azok közül, akiknek szerintük ez feladatuk lett volna. Elmondásuk szerint a három társasház egyikében sem volt kifüggesztve a lakossági fórumok meghívója, a lakók felé sem az önkormányzat, sem a területi képviselő nem jelezte az őket jelentősen érintő folyamatot, de a közös képviselőket sem értesítette senki.
Az informális tájékozódás után most a polgármesteri hivatallal próbálják felvenni a kapcsolatot hivatalos úton is. Az utcarész lakói közül volt aki azt mondta: miután úgy tűnik, jogi eszközök nem állnak rendelkezésükre a beruházás megakadályozására, ha kell, keresztbe fognak feküdni az úton a munkagépek előtt.

Az önkormányzat a hatályos rendeletek szerint járt el, a labda a terület tulajdonosánál pattog
A 3100.hu az önkormányzatot is megkereste, kérdéseink arra vonatkoztak, megfelelőnek tartják-e a jelenlegi gyakorlatot az ilyen változások nyilvánosságát tekintve; van-e még bármilyen lehetősége megakadályozni a beruházást a közvetlen szomszédságnak; továbbá arra, elképzelhetőnek tartanak-e esetlegesen egy területcserét annak érdekében, hogy mindenki számára elfogadható megoldás szülessen?
Válaszában a salgótarjáni önkormányzat jelezte: az úgynevezett partnerségi rendeletben szabályozott az ilyen folyamatok nyilvánosságának kérdése. A rendelet szerint az ilyen változ(tat)ásokra irányuló folyamatokról a helyi sajtó és az érintett környéken utcabútorokra történő kifüggesztés útján tájékoztatják a nyilvánosságot. Ez ezen esetben is megtörtént annak idején – emelték ki.
Azt ugyanakkor hozzátették: a városvezetés javasolni fogja, hogy ilyen és hasonló ügyekben mindezeken felül a jövőben az érintett társasházak információs falain is legyen kifüggesztve a lakossági fórumokra szóló meghívó.
Az önkormányzat válasza szerint van helyi lakossági igény parkolóhelyek, garázsok építésére, különösen a lakótelep alsóbb utcáinak esetében, ahol a sűrűbb beépítés mellett kevés a parkoló és a garázs. Az a folyamat, mely a garázstelepek építésének szabályozási lehetőségét megteremtette, szintén lakossági igények alapján indult el – tették hozzá.
Az önkormányzat úgy fogalmazott:
a beépítésre szánt terület státuszát fenn kell tartani. Amennyiben a befektető lemond ezen az ingatlanon a garázsépítési szándékáról, abban az esetben saját jogon cserélheti a területet, vagy vásárolhat másikat a szóban forgó projekthez. Zöldmezős, új építésű ingatlanfejlesztésre ugyanakkor a környéken máshol nincs lehetőség.
Már sosem lesz körút a Gorkij körút
A garázstelep építésének lehetőségét megteremtő átsorolással együtt, ezzel az évekkel ezelőtti módosítással egyébként az is eldőlt, hogy a Gorkij körút valójában soha nem lesz körút. Azt az ingatlant sorolta át ugyanis az önkormányzat, mely korábban a két zsákutca összekötésére volt kijelölve.
A szabályozási terv évtizedeken át tartalmazta, hogy a körút előbb-utóbb valóban körút lesz, a 2019 tavaszán meghozott döntés indoklása szerint ugyanakkor törölték a tervekből “az irreálisan nagy pénzügyi forrásokkal megvalósítható, rendkívül meredek” összekötő utat.