A salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban tartotta meg vállalkozói fórummal egybekötött közgyűlését a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, azaz VOSZ Nógrád Vármegyei Szervezete.
Az eseményen Eppel János, a VOSZ elnöke a gazdaság alakulásáról, az elmúlt években elért eredményekről, illetve a jövőbeli tervekről is beszámolt előadásában. Mint felidézte, az elmúlt öt év egy soha nem látott, súlyos időszak volt, hiszen előbb a koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán háború határozta meg. A rendkívüli helyzetben megszakadtak a nemzetközi, illetve akár a regionális ellátási láncok is, felvásárlási láz tört ki, miközben bizonytalanság uralkodott.
A pandémia és a háború negatív hatásai – így például a magas árak – ma is velünk vannak, de az energiabiztonságért folytatott küzdelem is meghatározó lesz a következő években – mutatott rá a VOSZ elnöke.
Eppel János ismertette továbbá: 2024-et „nehéz negyedévek után sikerült döntetlenre kihozni”, a gazdasági növekedés 0,5 százalékos volt, ám ez még nem azt jelenti, hogy elérkezett a fellendülés időszaka.

A tagságuk körében végzett felmérések alapján a tavalyi utolsó negyedévben pesszimista volt a vállalkozók hangulata, ez többek között a vásárlóerő csökkenésére, a szakképzett munkaerő hiányára, a kiszámíthatatlanságra, az inflációra, a magas adóterhekre és a bizonytalan forintárfolyamra vezethető vissza. Hozzátette: a szakemberek 2025-re 2 és 3 százalék közötti, 2026-ra pedig 3 és 6 százalék közötti gazdasági növekedést jósolnak Magyarországon – szerinte ezek most optimista becslésnek tűnnek.
Eppel János kiemelte: több területen is még gyorsabb és hatékonyabb szeretne lenni a VOSZ.
Ezek közé tartozik a pénzügyi háttér támogatása, a munkaerő-tartalék mobilizálásának segítése, a digitalizáció, a vállalkozások felkészültségének javítása, valamint az energia kérdése is. Mint mondta, a gazdaság fellendítéséhez a KKV-kat kell előtérbe helyezni, ennek jegyében indult el a Demján Sándor program, ugyanakkor a vállalkozók saját teljesítményére is szükség lesz. Végezetül arról is beszélt: fontos, hogy a megyék is aktívak legyenek, kezdeményezésekkel éljenek, hiszen ekkor tudja eljuttatni a VOSZ a kéréseket, meglátásokat a kormányzathoz.
Többféle módon segítik a vállalkozókat
Barabás Tamás, a VOSZ társelnöke a tagjaik számára elérhető vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokról beszélt előadásában. Mint felidézte, 2023 végén éppen Salgótarjánban nyílt meg a VOSZ első vállalkozásfejlesztési irodája, hamarosan pedig Pest vármegyén kívül már minden megyeszékhelyen elérhető lesz. A vállalkozásokat elsősorban két területen, a digitalizációban és a munkahatékonyság növelésében kell segíteniük az előző évek tapasztalatai, felmérései alapján – magyarázta. Ismertette a VOSZPort-ot is, mely tagjaiknak számos hasznos funkciót kínál egy felületen, így például számlázórendszer, céginformáció és különböző kalkulátorok is elérhetőek rajta.

Czékmánné Kelecsény Ágnes, a VOSZ Nógrád vármegyei szervezetének elnöke felidézte az elmúlt év történéseit, eseményeit, valamint célkitűzéseket fogalmazott meg az idei évre. Mint kiemelte, salgótarjáni irodájukban igyekeznek konkrét segítséget nyújtani a hozzájuk forduló cégeknek. A vállalkozókat emellett minden hónap utolsó csütörtökén várják az „Ötórai teára”, ahol konkrét témákról, illetve a felmerülő problémák megoldásáról beszélnek. Ismertette továbbá: a Széchenyi-kártyával kapcsolatos ügyletek száma jelentősen, 40 százalékkal nőtt tavaly, míg tagjaik létszáma 43 fővel, 30 százalékkal emelkedett.
Az eseményen Gaál Zoltán, a NAV Nógrád Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának igazgatója, valamint Czékmánné Kelecsény Ágnes egy 2012-ben kötött együttműködési megállapodás meghosszabbítását is aláírták, melynek értelmében az adóhivatal dedikált ügyintézést tesz lehetővé a VOSZ tagok számára.

A vállalkozói fórumon a megjelenteket Szabó Sándor, Nógrád vármegye főispánja, a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal vezetője is köszöntötte, aki azt mondta: a kormányhivatal, illetve az államigazgatás célja az, hogy minél könnyebbé, kényelmesebbé tegyék a vállalkozók életét. Kreicsi Bálint, Salgótarján polgármestere köszöntőjében azt hangsúlyozta: az önkormányzatnak, a mindenkori városvezetésnek tudnia kell együtt dolgozni a helyi cégekkel, vállalkozókkal.