Immár alig több mint egy hét van hátra a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, a nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak június 9-ei választásáig. Összeállításunkban most határidőkkel, hasznos információkkal és érdekes statisztikai adatokkal jelentkezünk.
Fontos határidők járnak le a napokban
A választások közeledtével több ügyintézési határidő is lejár a napokban. A nemzetiségi névjegyzékbe május 31-én, pénteken 16 óráig lehet jelentkezni, valamint eddig lehet kérni a névjegyzékből való törlést is. Szintén pénteken 16 óráig jelenthetnek be delegáltakat a jelöltek és jelölőszervezetek a szavazatszámláló bizottságokba.
Ugyancsak ekkor jár le az átjelentkezési kérelmek határideje. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) tájékoztatója szerint az EP-választáson és a helyi önkormányzati választásokon is lehetőség van átjelentkezéssel szavazni, de az egyes választástípusok esetében eltérőek az átjelentkezés szabályai. Míg az EP-választásra bármelyik magyarországi településre át lehet jelentkezni, és lehetséges a külképviseleti szavazás is, addig az önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választásra a választópolgárok kizárólag a február 11-éig bejelentett tartózkodási helyükre jelentkezhetnek át.
Az átjelentkezési kérelmeket május 31-én, pénteken 16 óráig lehet benyújtani, visszavonni pedig június 7-én, pénteken 10 óráig lehet. Az EP-választásra a választók szintén május 31-én 16 óráig nyújthatják be külképviseleti névjegyzékbe vétel iránti kérelmüket. A regisztrációt követően a választópolgár a megjelölt külképviseleten adhatja le szavazatát, de csak az EP-választáson szavazhat. A külképviseleti névjegyzékből való törlés határideje június 5., szerda 16 óra.
Mindazok, akik átjelentkezéssel szavaznak Salgótarjánban, a 24. számú szavazókörben, a volt II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola épületében adhatják le voksaikat.
Azok a választópolgárok, akik egészségi állapotuk, fogyatékosságuk vagy fogva tartásuk miatt a választás napján nem tudnak elmenni a szavazóhelyiségbe, mozgóurnát igényelhetnek. Online, ügyfélkapus azonosítás nélkül június 5-én, szerdán 16 óráig lehet benyújtani a kérelmet, illetve a postai úton történő benyújtás esetén is a szavazást megelőző szerdán 16 óráig kell megérkeznie a kérelemnek a helyi választási irodához. Személyesen június 7-én, pénteken 10 óráig nyújtható be kérelem, míg online, ügyfélkapus azonosítással vasárnap, június 9-én – azaz a szavazás napján – 12 óráig van lehetőség a kérelem benyújtására.
A kézbesítési meghatalmazott útján június 7-én, pénteken 10 óráig a helyi választási irodához lehet benyújtani a kérelmet, valamint a szavazás napján 12 óráig a szavazatszámláló bizottsághoz. Kézbesítővel történő igénylés esetén június 5-én, szerdán 16 óráig lehet benyújtani a kérelmet a helyi választási irodához, míg a szavazás napján délig a szavazatszámláló bizottsághoz. Közölték azt is, hogy a mozgóurna iránti kérelem június 7-én, pénteken 10 óráig vonható vissza. Újdonság, hogy ha a mozgóurnát igénylő választópolgár megjelenik a szavazóhelyiségben, akkor ott leadhatja szavazatát, amennyiben a mozgóurna a szavazóhelyiségben van – tették hozzá.
Hol és hogyan lehet szavazni?
A választópolgárok június 9-én, vasárnap reggel 6 és 19 óra között adhatják majd lesz szavazataikat a lakóhelyük szerinti szavazókörben, ezek beosztásáról a Helyi Választási Iroda vezetője határozott. A salgótarjániak a város honlapján közétett határozatban is megtalálhatják, mely szavazókörbe kell menniük, de segít ebben a választás.hu honlap szavazóhelyiség-keresője is, nem utolsó sorban pedig az áprilisban kiküldött értesítőben is szerepel a szavazókör címe.
Fontos, hogy ne hagyjuk otthon a szavazáshoz szükséges okmányainkat. A választópolgároknak érvényes személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel kell igazolniuk személyazonosságukat, míg a lakcímüket és személyi azonosítójukat a lakcímkártyával. Mint arra korábban a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal is felhívta a figyelmet, érdemes már most ellenőrizni, hogy érvényesek-e okmányaink, ha pedig szükséges, mihamarabb újat igényelni.
Hány szavazólapot kapnak a salgótarjáni választók?
Az MTI beszámolója szerint a június 9-i választásokra több mint 36 millió szavazólapot készít az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. A szavazólapokat a könnyebb megkülönböztethetőség érdekében eltérő színű kerettel látták el: az EP-szavazólap kerete kék, a főpolgármesteri szavazólapé rózsaszín, a polgármesteri szavazólapé sárga, a vármegyei és fővárosi listás szavazólapé szürke. Az egyéni listás és egyéni választókerületi szavazólap egységesen fehér színű, a nemzetiségi szavazólapok pedig zöldek, ezeket a szavazóknak zöld színű borítékba kell tenniük és le kell zárniuk, különben szavazatuk érvénytelen lesz.
A megyei jogú városban élő nagykorú magyar állampolgárok, így a salgótarjániak is három választólapot kapnak majd kézhez alapesetben. Az egyik szavazólapon a polgármesterre, a másikon a városi közgyűlés tagjaira szavazhatnak, míg a harmadikon az EP-listára.
Ettől több szavazólapot azoknak kapnak, akik szerepelnek valamely nemzetiség névjegyzékében. Salgótarjánban roma és szlovák nemzetiségi választást tartanak majd jövő vasárnap – mivel e nemzetiségek esetében területi (azaz vármegyei) és országos választást is rendeznek, a nemzetiségi választók plusz három szavazólapot kapnak majd a már felsoroltakon túl.
Hányan szavazhatnak Salgótarjánban és Nógrádban?
Az NVI jelenlegi adatai szerint Salgótarjánban összesen 26 925 választópolgár adhatja majd le a voksát június 9-én 10 egyéni választókerületben, 37 szavazókörben. Bő négy és fél évvel ezelőtt, a 2019-es önkormányzati választások idején még 29 205 fő, 2014-ben pedig 31 365 fő szavazhatott a nógrádi vármegyeszékhelyen. Ötéves távlaton tehát 7,8 százalékkal, míg tízéves távlaton 14,2 százalékkal csökkent a salgótarjáni választópolgárok száma.
Nógrád vármegye 131 településén jelenleg összesen 152 196 fő választásra jogosultat tartanak nyilván. A 2019-es önkormányzati választások idején szűkebb régiónkban még 158 879 választópolgár volt, míg 2014-ben 165 843. Közel öt év alatt tehát 4,2 százalékkal, évtizedes távlatban pedig 8,2 százalékkal esett vissza a nógrádi választópolgárok száma.