Immár a nagyközönség számára is elérhető a Salgótarján 100 című történeti blog, melyet a Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Megyei Levéltárának munkatársai készítettek a megyeszékhely várossá nyilvánításának századik évfordulója alkalmából.
A Salgótarján történetét feldolgozó blogról, illetve annak létrehozásáról hétfőn délelőtt tartottak sajtótájékoztatót, ahol Gusztiné Toronyi Judit, a megyei levéltár igazgatója elmondta: a szerkesztés során nagy figyelmet fordítottak arra, hogy minél változatosabb legyen a blog megjelenése, ezzel is növelve a bemutatott anyagok megismerésének, tanulmányozásának lehetőségét. Az oldalon jelenleg kilenc menüpontot találhatnak az érdeklődők, melyek többek között képviselő-testületi jegyzőkönyveket, tervrajzokat, térképeket és címereket is tartalmaznak.
Sebestyén Kálmán, a megyei levéltár igazgatóhelyettese az eseményen felidézte: két-három évvel ezelőtt kezdtek el gondolkodni, hogyan is ünnepelhetnék meg Salgótarján várossá nyilvánításának századik évfordulóját. Először nyomtatott kiadványok elkészítése jött szóba, ám végül arra jutottak, elektronikus formában fogják megvalósítani az ötleteiket. Ez több szempontból is hasznos, hiszen sem anyagi, sem időbeli korlátokkal nem kellett megküzdeni – fejtette ki Sebestyén Kálmán.
A levéltár négy-öt kollégája munka mellett, szabadidejében foglalkozott, illetve foglalkozik a blog készítésével, melyet a jövőben tovább szeretnének bővíteni. A kronológia jelenleg 1960-ig elérhető, míg a tervrajzokat az 1920-as évek végéig dolgozták fel – ismertette az igazgatóhelyettes. Sebestyén Kálmán elmondása szerint a jövőben amellett, hogy tovább fejlesztik a már meglévő menüpontokat, újdonságokkal is készülnek. Gondolkodnak többek között egy szöveges formában készített, városi arcképcsarnok létrehozásán, ahol a megyeszékhely számára fontos, érdekes személyek életrajzai kapnának helyet, de tervben van a salgótarjáni utcanevek alakulásának bemutatása is, térképes formában.
Sebestyén Kálmán hangsúlyozta: a mindennapi feladatok mellett örömmel dolgoznak a blogon, az idő során pedig egyfajta alkotóközösség jött létre: ha valaki talál egy érdekes részletet, momentumot, az megosztja a többiekkel, és együtt ötletelnek tovább.
Térképek, interaktív prezentációk és tudáspróba is várja az érdeklődőket
A blog egyes menüpontjait a megyei levéltár munkatársai mutatták be. Lőrincz Melinda levéltáros asszisztens a város múltját és jelenét ábrázoló nyitókép mellett a térképekről, címerekről és virtuális kiállításokról beszélt. Mint mondta, az oldal látogatói az 1926 és 2002 közötti időszakból találhatnak térképeket, megtekinthetik a város összes címerét, míg a virtuális kiállításoknál a városi építkezéseket ismerhetik meg.
Szepessyné Judik Dorottya főlevéltáros-tanácsnok a kronológiát ismertette, mellyel kapcsolatban elmondta: könyvészeti-, sajtó- és levéltári forrásokból dolgoztak a létrehozása során, a jövőben pedig egészen az ezredfordulóig szeretnék kibővíteni. Szepessyné Judik Dorottya kiemelte: a kronológiában olyan dátumokat, évszámokat is közzétesznek, melyek Salgótarján jeles személyeihez, a város fontosabb sport-, civil- és művelődési eseményeihez kapcsolódnak.
Sebestyén Kálmán főlevéltáros a képviselő-testületi jegyzőkönyvekről és a tervrajzokról beszélt a megjelenteknek. Elmondása szerint előbbinél a polgármesteri hivatal iratanyaga állt rendelkezésükre, ebből szűrték ki az ülések témáit, majd egyszerűsítették a napirendi pontokat. A tervrajzok közül azokat tették közzé, melyek a kor jellegzetességeit mutatják, vagy egy emblematikus épület terveit tartalmazzák – magyarázta a főlevéltáros.
Sebestyénné Batta Ágnes levéltáros ismertetése szerint az épülettörténet menüpontban olyan épületeket is bemutatnak, melyeket a mai fiatalok már nem láthattak, míg az interaktív prezentációknál többek között rövid-filmhíradó részletek és két digitális szabadulószoba is szerepel. Az érdeklődők végül, de nem utolsó sorban tudásukat is tesztelhetik: a Tudáspróba menüpontban számos játék között lehet válogatni, melyet a fiatalabb és az idősebb korosztály egyaránt hasznosíthat – fejtette ki Sebestyénné Batta Ágnes.