A szlovák-magyar határtérség gazdasági felzárkózatása, illetve a foglalkoztatást támogató gazdasági programok összehangolása a célja “Az R2 és M3 között” foglalkoztatási akciótervnek, melynek részeként létrejött a TRAIN fantázianevű projektpartnerség a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK), valamint a Füleki Szakközépiskola között a Szlovákia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program támogatásával.
Az NKIK közleménye szerint a projektben a fémipari és az asztalos szakmákat támogató, népszerűsítő tevékenységeket valósítanak meg a partnerek, így például asztalos versenyeket, tanulmányi utakat szerveznek, feltérképezik a szakmai képzésre vonatkozó igényeket, illetve az oktatási programokat is fejlesztik. Emellett a Füleki Szakközépiskola asztalosműhelye modern berendezésekkel gyarapodik majd – mindennek köszönhetően a diákok a határ mindkét oldalán elsajátíthatják majd a legújabb technikákat, így jelentősen nő a munkaerőpiaci versenyképességük, végső soron pedig a régió gazdasági potenciálja is megerősödik.
A projekten belül, vezető partnerként az NKIK felelős két, a szakma tanulását elősegítő, magyar és szlovák nyelvű módszertani ismeretterjesztő film elkészítéséért is – ezekben szórakoztató módon próbálják majd megismertetni a fémipar alapjait, illetve megszerettetni azt.
A szlovákiai projektpartner, a Füleki Szakközépiskola a projekt keretében vállalja, hogy felkészíti a tanulókat a hiányos alapfokú végzettséggel rendelkező jelentkezők számára indított, kétéves szakképzéstől kezdve, a klasszikus hároméves szakmunkásképzésen keresztül, – gépipari, elektrotechnikai, műszaki-gazdasági és asztalos szakokon – kétéves ráépülő tanulmányok lehetőségével kiegészítve, egészen a négyéves érettségivel végződő képzésig és gyakorlati szakképesítésig. Az intézmény műhelye a projekt részeként egy négyoldali megmunkálásra alkalmas gyaluval, valamint egy élzáró- és élcsiszológéppel is bővül, melyek segítségével hasznos, versenyképes tudást szerezhetnek a diákok.
Akik pedig a képzés mellett döntenek, olyan készségeket sajátíthatnak el, melyek új lehetőségeket nyitnak meg számukra a munkaerőpiacon. Az NKIK és a Füleki Szakközépiskola nem csak egymással, hanem a foglalkoztatási akcióterv további projektjeinek kedvezményezettjeivel is együtt fog működni, ezzel is hozzájárulva a régió foglalkozatási helyzetének javításához.