A szombaton Nógrád községben megrendezett 16. Nógrádi Megyenap ünnepi közgyűlésén többek között átadták a Nógrádikum díjakat és a Nógrádikum különdíjat – utóbbit idén a salgótarjáni Bányászati Kiállítóhelynek ítélte oda a Nógrád Megyei Értéktár Bizottság.
Mint az elhangzott: az egykori salgótarjáni bányakolónia területén, a Veremoldal keleti részén található Európa második, hazánk első, természetes, földalatti szénbányászati múzeuma, melyet 1965. április 30-án nyitottak meg és 1980-ban ipari műemlékké nyilvánítottak. A bányamúzeumnak adományozott Nógrádikum különdíj elismerést Fodor Miklós, a kiállítóhelyet fenntartó Dornyay Béla Múzeum igazgatóhelyettese és Pataki Csaba, Salgótarján alpolgármestere vették át az ünnepi közgyűlésen Barna Jánostól, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnökétől, a Nógrád Megyei Értéktár Bizottság elnökétől.
Az eseményen a Nógrádikumok közé újonnan beválogatott értékeket is ismertették. Immáron a megyei értéktár része a salgótarjáni József Attila Művelődési Központ és kulturális tevékenysége is. A méltatás szerint a Hild-díjas salgótarjáni városközpont egyik reprezentatív épülete Salgótarján közösségeinek és közéletének fontos bázisa. Az elismerést Pataki Csaba alpolgármesterrel közösen átvevő Balogh Katalin, az intézményt fenntartó Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft. igazgatója úgy fogalmazott:
az elismerés a “Józsi” közösségét, az elmúlt több mint 50 év valamennyi vezetőjét és munkatársát illeti, akik mindig a salgótarjániakért dolgoztak és dolgoznak. Hozzátette azt is, hogy a díjnak természetesen részesei civil szervezeteik és látogatóik is, hiszen velük együtt, közösen formálják a város kulturális életét.
Kisfilmek mutatják be a Nógrádikumokat – 3100.hu
Több mint 40 új kisfilmen keresztül ismerhetik meg az érdeklődők szűkebb régiónk Nógrádikum díjjal kitüntetett értékeit – derül ki a Nógrád Megyei Önkormányzat közleményéből. Mint felidézték, már több mint száz helyi érték kapta meg ezt a kitüntető címet.
Immáron hivatalosan is Nógrádikum továbbá a Szécsény és Szentkút közötti, pünkösdi gyalogos férfi zarándoklat; a legrégebbi magyar feliratú kis harang, melyet a csécsei Csengettyűs-árokban találtak meg; a „Civitas Fortissima” csehkiverő hőseinek emléke, valamint több balassagyarmati ikonikus, történelmi épület(együttes) is. Nógrádikum lett a Balassagyarmat és Ipolyszög közötti égerláp, a béri Öreg Vízimalom valamint a kazári krumplilaska és a Laskafesztivál is.