A Magyar Sajtó Napja alkalmából rendezett ünnepi eseményen, kedd délelőtt mutatták be a Palócföldi történetek című sorozat ajánlóját a salgótarjáni Vármegyeházán.
A tízrészes sorozatot a Nógrád Vármegyei Önkormányzat helyi identitáserősítést célzó pályázatának részeként készítették, a 10-15 perces rövidfilmekben 12 példaértékű életművel rendelkező személyt, valamint munkásságukhoz szorosan kapcsolódó nógrádi értékeket mutatnak be. Skuczi Nándor, a vármegyei közgyűlés elnöke kifejtette: a sorozat létjogosultságát a korábban forgatott imázsfilmek sikere is alátámasztja, a rövidebb és hosszabb verzió ugyanis immár összesen 73 ezer megtekintés fölött jár a legnagyobb videómegosztó portálon.
Az önkormányzat célja tehát az is, hogy az itt élők – kortól függetlenül – szeressék és becsüljék szülőföldjüket, valamint azt is szeretnék elérni, hogy mindazok, akik érdeklődnek Nógrád vármegye iránt, rátaláljanak ezekre a filmekre – tette hozzá a vármegyei közgyűlés elnöke.
Palócföldi történetek – előzetes
Nógrád Vármegye Önkormányzata a TOP-5.3.2-17-NG1-2021-00002 számú pályázat részeként készítette el jelen sorozatot, együttműködve a salgótarjáni Natham Movies (https://natham-movies.com/) csapatával. Kiemelt cél volt, hogy Nógrádhoz ezer szállal köthető és kötődő, munkájukkal, életművükkel példaértékű teljesítményt nyújtó emberek személyes történetén keresztül hívjuk fel a figyelmet szűkebb pátriák figyelemre méltó értékeire.
Skuczi Nándor azt is elmondta, kiket és milyen témákat mutatnak be az egyes epizódok. Földi Péter festőművész a Nógrád vármegyei képzőművészetről beszél, Hrúz Dénes, a Dűvő zenekar vezetője a palóc népzenét hozza közelebb a nézőkhöz, a Réti házaspár bemutatja érsekvadkerti gyűjteményét, míg Orosz Lóránt atya Szentkútról mesél. Szerepel a sorozatban Polgár Péter, a Szent László Vitézei Egyesület vezetője, aki a nógrádi végvárrendszer emlékeit idézi fel, Szarvas Imre az Ipolytarnóci Ősmaradványok területén kalauzolja körbe a nézőket, míg Dr. Lukács Noémi sziráki biológus a tudós élet rejtelmeibe enged betekintést.
Prakfalvi Péter geológus Nógrád földtani értékeit ismerteti az egyik epizódban, Kelecsényi Péter, a Hollókői Világörökség-kezelő Kft. vezetője a világörökségi faluról beszél, Szakács Zoltán a Civitas Fortissima Kör vezetője és Medvácz Lajos, Balassagyarmat egykori polgármestere pedig a Legbátrabb város históriáját meséli el.
Határtalan lelkesedéssel és szakértelemmel mutatják be Palócföld értékeit
Az epizódokat a Natham Movies csapata készítette, melynek alkotója, Nagy Tamás arról beszélt: a nagy sikert arató nógrádi imázsfilm elkészítése után szerettek volna különböző helyi értékeket bemutatni, legyen szó kulturális értékekről, történelmi eseményekről, vagy épp egy adott személyről, akinek munkássága, tevékenysége nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Nógrád vármegye jóhírét tovább vigyék. Úgy vélték, az egyes értékeket, témákat úgy lehet a legjobban bemutatni, ha egy olyan személy mesél róla, aki szakavatott az adott területen.
A keddi eseményen több epizód szereplője is részt vett, akik egyaránt arról beszéltek, megtisztelő volt a felkérés, a forgatásra pedig jó szívvel emlékeznek vissza. Hrúz Dénes, a Dűvő Zenekar vezetője azt mondta: a világ számos pontján jártak már, azonban mindig úgy érezték, Nógrád az ő hazájuk. Mint fogalmazott, amíg él, megmarad ennél a vidéknél, és e táj zenéjét fogja használni, illetve tovább adni a gyermekeknek.
Réti Lajosné nyugalmazott pedagógus, aki férjével közösen hozta létre, illetve ápolja az érsekvadkerti gyűjteményt, úgy fogalmazott: a filmben azt szerették volna hangsúlyozni, hogy az életük értelme a tanítás és a szolgálat volt, a tájházban berendezett gyűjteménnyel pedig a hagyományőrzésre törekedtek. Földi Péter Kossuth-díjas festőművész kiemelte, szűkebb régiónk számos jelentős alkotót adott az országnak, legyen szó akár Balázs Jánosról vagy Csohány Kálmánról. Fontos, hogy a gyermekeknek továbbadjuk az ő munkásságukat, a nógrádi művészeti értékeket, ez a film pedig ebben is segít – mondta.
Az Ipolytarnóci Ősmaradványokat bemutató Szarvas Imre, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, illetve a Tett Alapítvány munkatársa hangsúlyozta: az ilyen alkotások is segíthetik azt, hogy az egyes települések ne oltsák ki egymás elképzeléseit, ehelyett egyfajta szinergiában próbálja meg őket „összehozni”. Az Orosz Lóránt atyát képviselő Kerekes-Dancsok Regina, a szentkúti kegyhely sajtófőnöke szintén örömét fejezte ki, amiért elkészülhetett a kisfilm, és minél több emberhez eljuthat az üzenetük.
A filmsorozat ajánlója, illetve első része Hrúz Dénessel már elérhető a legnagyobb videómegosztó portálon, a vármegyei önkormányzat csatornáján. A következő epizódok szerdánként és szombatonként szintén itt fognak megjelenni. Szintén itt tették közzé a 18 új Nógrádikum kisfilmet, melyek a 2021-ben és 2022-ben Nógrádikum díjat kapott értékeket mutatják be.