Szűkebb régiónk jelentős alakjait vonultatja fel a Nógrádi Történeti Arcképcsarnok, melyet hétfő délután nyitottak meg a salgótarjáni Megyeházán.
Az állandó tárlat megnyitója előtti sajtótájékoztatón Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke kifejtette: a vármegyei önkormányzat számára fontos, hogy aki itt születik vagy jó szándékkal ide jön hozzánk, az itt boldoguljon a jövőben is. Ehhez többek között szükség van arra, hogy a fiatalok szeressék szülőföldjüket és büszkék legyenek Nógrádra. Ehhez szeretnének hozzájárulni a Nógrádi Történeti Arcképcsarnokkal is, melynek 25 portréját Kun Péter készítette el a vármegyei önkormányzat megbízásából.
Kun Péter – aki elsősorban grafikusként tekint magára – kifejtette: hatalmas megtiszteltetés számára, hogy nógrádiként elkészíthette a Nógrádi Történeti Arcképcsarnokot, ráadásul mindezt szülővárosában, Salgótarjánban. Mint felidézte, a festmények elkészítésével töltött elmúlt két év nem volt zökkenőmentes, ugyanakkor tanulságos folyamat volt.
Kun Péter kihívásként élte meg a feladatot, sok utánajárással és klasszikusok tanulmányozásával készült a portrék megfestésére. A művész köszönetet mondott családjának, valamint Bugyi István József grafikusnak, aki szakmailag és emberileg is támogatta. Kun Péter hozzátette: mindig jó érzéssel tölti majd el, ha visszagondol erre a közel kétéves időszakra, és abban is bízik, hogy a kezdeményezésnek még lehet folytatása.
A tárlat megnyitóján Murányi Sándor pedagógus úgy fogalmazott: mától Nógrád vármegye történeti főutcájának Salgótarján ad otthont. Mint mondta, ezen a folyosón itt van velünk Nógrád ezer éve – mindazok, akik itt láthatóak, nem csak egy vármegye, de egy ország, sőt, egy nemzet alapítói voltak, közülük többen pedig a világtörténelem színpadán is megmutatkoztak.
A Nógrádi Történeti Arcképcsarnok létrejötte többeknek is köszönhető – az ötletgazdának, együtt gondolkodóknak, a mestert ajánlóknak, a vármegye munkatársainak, de leginkább a művésznek, aki beteljesítette közös elképzeléseiket – fejtette ki.
A megnyitón a somoskőújfalui származású, Kossuth-díjas festőművész, Földi Péter is szólt a tárlatról. Mint kiderült, Kun Pétert ő ajánlotta a vármegyei önkormányzat figyelmébe, utólag pedig úgy véli, jól választottak: bár Kun Péter eredetileg grafikus, most festőként is megállta a helyét.
Földi Péter úgy fogalmazott: ilyen szuggesztív tekintetek össztüzében rég érezte magát a képeket nézve. Véleménye szerint a portrékon szereplők szemkontaktusát keresve a néző beszélő viszonyba kerülhet a jeles személyekkel, akik méltóságot követelnek meg minden, a vármegyéért dolgozó embertől.