Az egész országot sújtó kánikula és az extrém szárazság miatt szombattól az ország teljes területén elrendelték a tűzgyújtási tilalmat – írta honlapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A Nébih a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának (OKF) egyetértésével hozta meg a döntést.
Szombattól tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban, de még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A parlag- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes időszakban – közölte a 3100.hu megkeresésére a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Kapás Márton hangsúlyozta: az ország egész területén hetek óta elhúzódó kánikula következtében minden fás, száraz növényekkel borított területen megnőtt a tűz kialakulásának kockázata. Egy autóból kidobott cigarettacsikk vagy egy természetben eldobott üveg vagy fémhulladék amellett, hogy szennyezi a környezetet, a nap sugarait összegyűjtve tüzet is okozhat.
Kapás Márton közlése szerint a leégett terület összesen 963 hektár (vagyis több mint 1300 focipályányi terület) Nógrád megyében, hatszor akkora, mint 2021-ben. Csak júniusban 36 szabadtéri tűznél kellett beavatkozniuk a megye tűzoltóinak, a múlt hónap ilyen eseteinek száma harminc százalékkal haladta meg a 2021-es év első nyári hónapjában regisztráltakat.
A szabadtéri tűzesetek 99 százalékát az emberi gondatlanság okozza. Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról a katasztrófavédelem honlapján lehet bővebben tájékozódni.
A tűzgyújtási tilalom belterületre, így például a családi házak kertjeiben történő grillezésre, sütögetésre nem vonatkozik. Ugyanakkor a Nébih a tilalommal nem érintett belterületeken is a zárt égésterű eszközök, elektromos vagy gázgrill használatát javasolja, mert a nyitott égésterű szén- vagy fatüzelésnél az égő zsarátnokok több száz méterre is képesek elrepülni és meggyújtani az ott található növényzetet.
Hétfő éjfélig meghosszabbítják a legmagasabb fokú hőségriasztást
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az OKF az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben kiemelte: a tartós hőség megterheli az egészséges szervezetet is, de különösen veszélyeztetett helyzetben vannak a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők.
Közkutak, párakapuk és légkondicionált helyiségek segíthetnek a hőségriasztás idején Salgótarjánban – 3100.hu
Közel 90 közkút, két párakapu és 16 légkondicionált helyiség segíthet a felfrissülésben a hőségriasztás idején a salgótarjáni járókelőknek.
Kánikulában a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre van szüksége a szervezetnek, ezért az NNK és az OKF azt kéri a lakosságtól, hogy a nagy melegben fogyasszanak több folyadékot, lehetőség szerint vizet és a déli órákban semmiképpen ne tartózkodjanak a tűző napon. Kitértek arra is, hogy a kánikulát hétvégeken egyre többen töltik vízparton. Felhívták a figyelmet, hogy felhevült testtel ne ugorjon senki vízbe.
A nyári napokon 11-15 óra között extrém magas az UV-sugárzás, ezért nagyon fontos, hogy ebben az időszakban kerüljék a napozást. Aki nem tud árnyékba húzódni, viseljen lehetőleg fehér sapkát vagy széles karimájú kalapot, hosszú ujjú, fehér pamutinget. Várandós anyák csak mértékkel tartózkodjanak a napon, ha testhőmérsékletük túlzottan felmelegszik, az káros lehet a baba egészségére – írták. Kiemelték továbbá, hogy mindenki használjon a bőrtípusának leginkább megfelelő fényvédőt. A szem védelme érdekében hordjanak UV-szűrős lencsét, napszemüveget.
Az autóval közlekedőktől azt kérik, hogy fokozott óvatossággal vezessenek, vigyenek magukkal több, lehetőleg hűtött folyadékot. Még néhány percre se hagyják a gyermekeket, házi kedvenceket a parkoló autóban.