A salgótarjáni Megyeházán mutatták be hétfőn délelőtt a Nógrád Vármegyei Önkormányzat megbízásából készült Találkozunk Nógrádban című imázsfilm kibővített verzióját – a Natham Movies csapata által készített, közel fél órás, Nógrád – éld át! címet viselő rövidfilmben egyebek mellett szűkebb régiónk történelme, meghatározó alakjai, népszokásai és számos látnivaló megjelenik.
Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke a bemutatón mindenekelőtt elmondta: a vármegyei önkormányzatnak az a célja, hogy aki Nógrádba született vagy jó szándékkal ideköltözött, az itt, helyben tudjon boldogulni. Ehhez kellenek – jó esetben jól fizető – munkahelyek, élhető, minél komfortosabb, szebb községek és városok, valamint elengedhetetlen a szülőföld szeretete, a megyei identitás erősítése is.
Azt szeretnénk, hogy minden nógrádi tudja, kik voltak az ősei, honnan jöttünk és hová tartunk, illetve, hogy ez a csodás természeti környezet milyen gasztronómiával, kulturális értékekkel, épített örökséggel párosul – fogalmazott Skuczi Nándor.
Ez utóbbi célt szolgálja a – mára több mint 43 ezer megtekintéssel rendelkező – Találkozunk Nógrádban című imázsfilm, illetve a ma megjelent, kibővített verziója is. A filmben Nógrád vármegye múltja és jelene egyaránt megjelenik, láthatóak benne a természeti, a kulturális és az épített értékek, szűkebb régiónk látnivalói, hagyományai.
Nógrád – éld át! (A Találkozunk Nógrádban alkotóitól)
A filmet a TOP-5.3.2-17-NG1-2018-00001 “A megyei identitás erősítése Nógrádban” című projekt keretében a Natham Movies (https://natham-movies.com) közreműködésével készíttette el Nógrád Vármegye Önkormányzata. A vármegyei önkormányzat célja, hogy erősítse a helyi identitást, a Nógrádhoz való kötődést. A film több, mint egy évnyi forgatás esszenciája, mely nagyjából 80 helyszínen zajlott, száznál több alkalommal.
Skuczi Nándor portálunknak arról is beszélt, hogy elsősorban a helyieknek szeretnék bemutatni azokat az értékeket, amelyeket ez idáig talán nem is ismertek vagy láttak – a vármegyei közgyűlés elnöke példaként említette Drégely és Somoskő várát, a kishartyáni Kőlyuk-oldalt, a bujáki Sasbérci-kilátót és a Páris-patak völgyét is. A fő cél tehát az, hogy megerősítse a helyiek lelkét, de emellett a turistáknak is üzen a film, hiszen számos felfedeznivaló várja őket Nógrádban – hangsúlyozta Skuczi Nándor
Több hónapnyi forgatás, több száz közreműködő
Nagy Tamás, a salgótarjáni Natham Movies alapítója, a film vezető operatőre, rendezője a bemutatón felidézte: társaival, Nagy Gáborral és Szanyi Szabolccsal nagyjából egy évük volt a film elkészítésére, melyből a forgatás mintegy négy hónapot tett ki. Mivel számos természeti látnivalót – például erdőket, tavakat – filmeztek, a felvételek jelentős részét nyáron, illetve kora ősszel, júniustól szeptemberig készítették el. Ez idő alatt mintegy száz helyszínen több mint százórányi nyersanyagot vettek fel, így hónapokon át éjjel-nappal dolgoztak ezen a projekten.
A csapat tagjai a bemutatón azt is kiemelték, hogy a forgatások alatt ők maguk is olyan tájakra, helyekre jutottak el, melyeket eddig nem ismertek, így ez alatt a pár hónap alatt kitárult előttük Nógrád.
A Natham Movies alapítója köszönetet mondott annak a több száz embernek, akik valamilyen formában közreműködtek a film elkészítésében, valamint háláját fejezte ki a Nógrád Vármegyei Önkormányzatnak is – mint mondta, már évek óta szeretett volna készíteni valamit a megyéről, ez pedig a felkéréssel valóra válhatott. Nagy Tamás aláhúzta: nagyon büszke a csapatára, és arra, amit sikerült megalkotniuk. Külön kiemelte Murányi Sándort, aki szerinte a film egyik legfontosabb elemét készítette: ő írta a narráció szövegét, melyet Sándor Zoltán szólaltat meg.
Nagy Tamás végezetül hozzátette: bízik benne, hogy sikerült átadni a nézőknek azt az életérzést, amit Nógrád vármegye képvisel.