Immár 28. alkalommal adták át a Balassi-díjakat és a hozzá kapcsolódó elismeréseket hétfő délután a salgótarjáni Balassi Bálint Könyvtárban.
Köszöntőjében Molnár Éva könyvtárigazgató, a Balassi Díj Kuratóriumának elnöke kifejtette: nagy öröm számára, hogy az elmúlt években mindig voltak díjakra méltó javaslatok, hiszen ez bizonyítékul szolgál arra, hogy a kultúra képviselő, mecénásai, a kultúra iránt elkötelezettek itt élnek közöttünk, csak észre kell őket venni.
Molnár Éva elmondta továbbá: a könyvtár jelenlegi épülete idén 35 éves, ez adott alkalmat arra, hogy egy újabb kitüntetést alapítsanak. A Balassi Elismerő Oklevéllel a kulturális elhivatottságot, hivatástudatot, az alkalmasságot, rátermettséget kívánják elismerni – ismertette a könyvtárigazgató.
Dániel Zoltán alpolgármester köszöntőjében úgy fogalmazott: már gyermekkorában is szerette a könyvtárat, alpolgármesterként pedig öröm számára együtt dolgozni az intézmény vezetésével és minden kollégájával egyaránt, akik mindig meleg szívvel fogadják őt. Az alpolgármester beszédében köszönetet mondott mindazoknak, akik bármilyen formában hozzájárulnak ahhoz, hogy ilyen szerethető megyei, fiók- és települési könyvtáraink lehetnek, egyben azt kívánta, minél többen szeressék az olvasást és a könyvtárat.
Két fővel bővült a Balassi-díjasok köre
Az ünnepségen Balassi-díjat vehetett át Merényiné Marton Judit gyermekkönyvtáros, aki 1986-tól a Balassi Bálint Könyvtár munkatársa. 2005-ben elvégezte az Eötvös József Főiskola informatikus könyvtáros szakát, 2015 óta pedig a Mikkamakka Gyermekkönyvtár feladatait látja el. Hosszú évek óta kitartóan építi kapcsolatait a város általános iskoláival, elsősorban a Kodály Zoltán Tagiskolával. Merényiné Marton Judit mindemellett kiemelkedő szerepet vállal a gyermekkönyvtár online megjelenéseinek megvalósításában és szívesen vesz részt közösségi feladatokban is.
Szintén Balassi-díjat adományoztak Orosz Mihálynénak, a bátonyterenyei Ady Endre Művelődési Központ és Könyvtár könyvtárosának. Orosz Mihályné közel 25 éve dolgozik különböző könyvtári munkaterületeken. Könyvtáros pályáját 1999-ben kezdte a Balassi Bálint Könyvtárban, ahol több feladatkörben is tapasztalatot szerzett, majd 2017-ben új feladatot vállalt: lakóhelyén, Bátonyterenyén a városi könyvtár munkatársa lett. Részt vesz a könyvtári programok szervezésében és megvalósításában, jó kapcsolatot ápol a város intézményeivel, közösségeivel, valamint a Gyürky-Solymossy-Kastély és a Palóc-porta tárlatvezetését is ellátja.
Kulturális tevékenységért díjban részesült a Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft., mely intézményeivel együtt szolgálja Nógrád vármegye és Salgótarján kulturális életének teljes körű egységét. A Rendezvény- és Médiaközpont vezetője és csapata korszerű, kreatív ötletekkel reagál a változásokra, ennek jó példáját mutatják az elmúlt évek újszerű programjai, mint a Lapozgató eSTék, a KönyvJelző televíziós műsor, a városszépítési akciók, vagy a könyvpadok kihelyezése. Az elismerést Balogh Katalin, a Rendezvény- és Médiaközpont ügyvezető igazgatója vette át.
Kulturális tevékenységért díjat vehetett át Bódi Györgyné dr. nyugalmazott könyvtárigazgató, a salgótarjáni civil élet aktív és meghatározó tagja, aki az elmúlt évtizedben rendkívül sokszínű értékmegőrző munkát végzett. 2009-ben vonult nyugdíjba, 2015-ig elnöke volt a Balassi Bálint Könyvtárban megalakult Élet- és Tudásfa Olvasókörnek, míg a Dornyay Béla Múzeum Baráti Kör Egyesületben a mai napig elnökként tevékenykedik. 2015 és 2022 között a Civil Kerekasztal elnöke volt, mely idő alatt folyamatosan megismerte és segítette a salgótarjáni és városrészi civil szervezetek működését.
Shah Timor operatőr, rendező, fotós szintén Kulturális tevékenységért díjban részesült. Az Afganisztánban, Kabulban született Shah Timor 14 évesen került Magyarországra, a filmezéssel 2002-ben kezdett el foglalkozni. Fontosnak tartja Nógrád vármegye értékeinek, kincseinek, neves személyiségeinek bemutatását, mind szélesebb körű megismertetését. Az elmúlt években számos filmet forgatott, melyek közül több a Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál döntőjébe is bekerült. Jelenleg is folyamatosan dolgozik: Középkori várak Nógrád vármegyében, valamint Az öblösüveggyártás és az üvegművészet története Nógrád vármegyében filmjei hamarosan bemutatásra kerülnek.
Az év könyvtár támogatóját és települési könyvtárát is díjazták
Az év könyvtár támogatója díjat Gergely István és felesége, Gergelyné Peteh Piroska kapta, akik általános iskolás koruk óta könyvbarátok és könyvtárlátogatók. A világutazó házaspár a Föld számos országába eljutott, utazásaikról előadásokat tartottak, Piroska fényképeiből pedig kiállítás is nyílt a salgótarjáni könyvtárban. István „Szülőfalum Csécse története” című könyve 2016-ban jelent meg, mely alapján később előadást is készített a Fráter családról, illetve Fráter Erzsébet és Madách Imre házasságáról. A Balassi Bálint Könyvtár Világjáró klubjának 2010-től rendszeres előadói, utazásaikról, úti élményeikről képes, videós összeállításaikkal örvendeztetik meg az érdeklődőket.
Az év települési könyvtára díjat a vizslási Könyvtári, Információs és Közösségi Hely érdemelte ki. A 2020 őszén megválasztott polgármester, Sándor József és a képviselő-testület egyik fontos célkitűzése volt a kulturális élet felvirágoztatása. Ennek a törekvésnek volt az egyik első lépése a Balassi Bálint Könyvtár együttműködésével kialakított új Könyvtári, Információs és Közösségi Hely ünnepélyes átadása, mely Sándorné Csuka Enikő könyvtáros vezetésével a kulturális és közösségi élet egyik bázisa lett az elmúlt években. A díjat Sándor József polgármester és Sándorné Csuka Enikő vette át.
Először adták át a Balassi Elismerő Okleveleket
Balassi Elismerő Oklevelet vehetett át Hámori Győzőné kölcsönző könyvtáros, aki 2018 óta dolgozik a Balassi Bálint Könyvtárban. Példás kapcsolatteremtő képességének köszönhetően szót ért a különféle korosztályú látogatókkal, de könnyen megtalálja a hangnemet a hátrányos helyzetű olvasókkal, illetve megfelelő határozottsággal kezeli a nehezebb eseteket is.
Ugyancsak Balassi Elismerő Oklevéllel jutalmazták a szlovákság értékeinek hazai megőrzéséért dolgozó Dr. Egyed Ferdinándot és Dr. Egyedné Baránek Ruzsenkát. A házaspár nevével összeforrtak a nemzetközi Folklór Fesztiválok, a nemzetiségi találkozók, a vetélkedők és könyvbemutatók, a népdaléneklési és szavalóversenyek, valamint a rendszeresen szervezett szlovák nyelvi táborok is.
Balassi Elismerő Oklevélben részesült a jobbágyi Könyvtári, Információs és Közösségi Hely is. A bő öt éve megnyitott intézményben a felnőtteket rendszeresen frissített állomány, könyvbemutatók, előadások, míg a gyermekeket foglalkozás, KönyvtárMozi vetítés, mese és kézműveskedés is várja. A könyvtár az évenként megrendezésre kerülő Rostás István irodalmi emlék délutánok, könyvbemutatók, találkozók helyszíneként lehetőséget biztosít a helyi alkotók bemutatkozására is. Az elismerést Schoblocher István, Jobbágyi polgármestere és Pataki Mónika Anna könyvtáros vették át.
Az ünnepséget Franczuz Erika pedagógus, énekes produkciója foglalta keretbe.