Hosszú távon tervez Salgótarjánban és a térség gazdaságát is szeretné fejleszteni a képzésen keresztül az Óbudai Egyetem (ÓE), ennek megerősítéseként az intézmény a város önkormányzatával és a helyi cégekkel is szorosabb együttműködésre lép – erről Kovács Levente, az ÓE rektora beszélt hétfőn az Egyetemi Tanács kihelyezett ülésén, melyet a salgótarjáni központ Rákóczi úti épületében rendeztek meg.
Kovács Levente az ülésen elmondta: az egyetem modellváltásakor egy hosszú távú finanszírozási szerződést kötött az állammal, melyben szintén fajsúlyos pontként jelenik meg a salgótarjáni képzés továbbfejlesztése. Ennek az eredménye az is, hogy már nem csak mérnökinformatikus, de gazdasági és villamosmérnöki alapképzéseket is meghirdettek itt – emelte ki.
Az intézmény szeretné magasabb szintre emelni az ipari cégekkel való együttműködését is, nem csak a duális képzés területén: az ÓE befektető egyetemként olyan lehetőségeket keres, mellyel egy ipar által innovált felsőoktatási képzés jöhet létre, a hallgatók pedig az itteni gazdasági fejlődés motorjai lehetnek – fejtette ki Kovács Levente. Ezzel kapcsolatban az ÓE rektora kérdésünkre elárulta: a város környékén tevékenykedő összes jelentős ipari céget felmértek, és minden egyes vállalkozással megállapodásra jutottak. A cégeket arra kérték, hogy mind a hallgatók finanszírozása, mind a képzés fejlesztése szempontjából támogassák őket.
Partnerségben a város önkormányzatával
Az egyetem rektora arról is szólt, hogy az egyetem Salgótarján önkormányzatával is szeretne szorosabb kapcsolatot kialakítani. A cél az, hogy kölcsönösen bevonják egymást a fejlesztési elképzelésekbe – hangsúlyozta. Ennek részeként már megállapodtak egy ösztöndíjprogram létrehozásáról, melyben elsődlegesen azokat a hallgatókat támogatják, akik vállalják, hogy az Óbudai Egyetem salgótarjáni képzésének elvégzése után a térségben maradnak, és itt kamatoztatják tudásukat.
Az egyetem rektora arról is beszélt: látják, hogy van igény a felsőoktatási képzésre a városban, de természetesen tenni kell azért, hogy egyre inkább vonzóvá váljon a salgótarjáni központ. Mint mondta, mindent szeretnének megtenni annak érdekében, hogy a felsőoktatás és a mérnökképzés meghonosodjon, illetve megerősödjön Salgótarjánban, ezzel egy erőteljes jövőképet adva az itteni ipari cégeknek.
Az ülésen részt vett Fekete Zsolt polgármester is, aki elmondta: 2016 óta dolgoznak együtt az Óbudai Egyetemmel, azóta pedig minden évben sikerült előre lépni. Az idei év jelentős fejlesztése, hogy a salgótarjáni központ hamarosan saját tulajdonú ingatlannal rendelkezik majd – hangsúlyozta. Fekete Zsolt aláhúzta: már korábban arról biztosította az egyetem rektorát, hogy a város minden eszközével segíteni fogja az Óbudai Egyetemet elképzelései megvalósításában.
Az ülésen a városvezető mellett Dániel Zoltán alpolgármester, továbbá a közgyűlés tagjai közül Gyurkóné Kovács Krisztina, Fenyvesi Gábor és Tolnai Sándor képviselték az önkormányzatot.
Helyben építhetnek jövőt a fiatalok
Székyné Sztrémi Melinda, a Salgótarjáni Képzési Központ és Kutatóhely igazgatója felidézte: az egyetem 2017 óta van jelen Salgótarjánban, ekkor mérnökasszisztens felsőfokú szakképzést kínáltak, 2018 óta pedig alapképzést is folytatnak, jelenleg mérnökinformatikus hallgatóik vannak. Az elmúlt években összesen több mint 100 fiatal vett részt a salgótarjáni képzéseken, és amennyiben a közeljövőben vizsgázók is sikerrel járnak, elmondható lesz, hogy több mint 40 fiatal szerzett oklevelet a vármegyeszékhelyen – ismertette. Mint kiemelte, úgy véli, ezek a számok talán az egyetem életében kicsik, azonban helyben jelentősnek számítanak.
A salgótarjáni központ igazgatója köszönetet mondott az egyetemnek, amiért lehetővé tette, hogy a városban is induljanak képzések – mind mondta, a hallgatók közül jó néhányan nem szerezhettek volna diplomát enélkül, mivel a családjuk anyagi helyzete nem tette volna lehetővé, hogy egy másik városban tanuljanak.
Székyné Sztrémi Melinda szerint a salgótarjáni központ szlogenje, a “Helyben jövőt építhetsz” immár nem csak egy jelmondat, hanem úgy hiszik, a fiatalok valóban itt tudnak jövőt építeni.
Ebben az esztendőben már négy évfolyamon öt csoporttal, 55 fővel dolgoznak. A jelentkezők száma szintén szépen alakul, ebben 70 százalékos növekedés tapasztalható, míg az első helyes jelentkezők száma 90 százalékkal emelkedett – magyarázta a salgótarjáni központ igazgatója, aki azt is elmondta: ahogy az az új képzéseknél megszokott, az idén először meghirdetett villamos üzemmérnök képzésre még viszonylag kevesen jelentkeztek, de a többi szaknál szépen nőtt a jelentkezők száma.
Székyné Sztrémi Melinda hangsúlyozta: a kihelyezett ülés is egyfajta szimbóluma annak, hogy az egyetem hosszú távon kötelezi el magát Salgótarján mellett, és nem kívánja elengedni a város kezét.
Több tucat mérnökre lenne szükség Salgótarján térségében
Rácz Ervin oktatási rektorhelyettes az oktatási stratégia legfontosabb lépéseit ismertette. Mindenekelőtt elmondta, a Székyné Sztrémi Melinda által ismertetett számok megtartása, illetve további növelése az elsődleges cél. Ennek érdekében szeretnék erősíteni a kapcsolatot a város, valamint a vármegye középiskoláival, illetve az általános iskolák felső tagozataival és megmutatni a diákoknak a műszaki hivatás szépségeit.
Emellett szeretnék átlépni az országhatárt is, potenciális beiskolázási helyként jelölték meg például Losonc és Rimaszombat térségeit is: az érintett térségben a magyar anyanyelvű diákokat céloznák meg. Fontos továbbá az ipar, illetve a gazdasági szereplők irányából történő beiskolázás is, ennek érdekében akár olyan képzési lehetőségeket biztosítanának, melyek a cégek alkalmazottainak oktatását szolgálnák – fejtette ki Rácz Ervin.
Felde Imre, az egyetem ipari és üzleti kapcsolatokért felelős rektorhelyettese arról beszélt, hogy az elmúlt hetekben Salgótarján 20-30 kilométeres körzetében mérték fel azokat a cégeket, melyek meghatározó szerepet játszanak a régióban, akár az árbevétel, akár a foglalkoztatottak száma szempontjából. A kivetített térkép szerint a Wamsler SE, a Gyémánt-Pirazol Kft., a Salgglas Zrt., az MHG Kft., a Nádasdi Elektro Kft., a mátranováki Alstom Hungary Kft., továbbá Bátonyterenyéről a Mátra-Tech Kft. és a Besser Hungária Kft. is a felkeresett vállalkozások között volt.
Jelzése szerint ez azért is fontos, mert az egyetemnek minden esetben együtt kell működnie a gazdasági és társadalmi élet szereplőivel annak érdekében, hogy a nemzetgazdaság jól működjön. Az ÓE is úgy próbálja meghatározni képzési kínálatát, hogy az illeszkedjen a régió, illetve az ország elvárásaihoz – hangsúlyozta a rektorhelyettes.
A cégek felmérése során kiderült: elsősorban gépész- és mechatronikai mérnökökre lenne szükség, de keresnek villamos- és biztonságtechnikai mérnököket is. A jelenlegi állás szerint 40 új mérnököt tudnának foglalkoztatni a vizsgált cégek – Felde Imre szerint ez is azt bizonyítja, szükség van a mérnökképzésre Salgótarjánban.