Szeptember végén jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, mely a távfűtés árát alapjaiban meghatározza. A december 31-ig érvényes szabályozásból kiderül: a lakosság ugyanannyit fizet az utolsó negyedévben is, mint eddig, az intézmények és számos esetben a helyi vállalkozások számlája akár az eddigi tizenháromszoros összegéről fog szólni.
Méhes András, a salgótarjáni távhőellátást biztosító Salgó Vagyon Kft. igazgatója a 3100.hu megkeresésére jelezte: a rendelet – ahogyan eddig is – minden hazai szolgáltatóra vonatkozóan, időről-időre állapítja meg a hődíj-tételeket. Ezek a díjak az energiahordozók, jelen esetben elsősorban a földgáz árának emelkedésével általánosságban, így a lakossági fogyasztóknál is a sokszorosukra emelkedtek. A rendelet értelmében ugyanakkor a kormány a lakosságra ezt nem terheli rá, a különbözetet az állam állja a Salgó Vagyon Kft. felé is.
A Salgó Vagyon Kft. igazgatója ugyanakkor rámutatott: ez a kompenzáció csak a lakossági fogyasztókra érvényes, a salgótarjáni távhőszolgáltató így az intézmények és vállalkozások felé a korábbihoz képest több mint tízszeres hődíjjal tud csak számlát kiállítani. Méhes András jelezte: a jelentősen megemelkedett hődíj összege a központilag meghatározott, intézményi hődíjjal megegyező, a Salgó Vagyon Kft. arra nem kíván további árrést rakni, a cégnek ilyen árak mellett nem lehet célja az egyébként a rendszer működtetésére és felújítására fordítandó nyereség realizálása.
Akár tizenháromszoros ár a vállalkozásoknak és közületeknek
Más a helyzet azonban az önálló épületben működő, távhőszolgáltatást igénybe vevő vállalkozásoknál. Ilyen például a Pécskő Üzletház, mely bár szintén társasházi formában működik, de nincs benne lakás céljára szolgáló ingatlanrész, vagyis nem vegyes használatú. A direkt vállalkozói vagy (nem lakossági) társasházi távhőszerződéssel bíró fogyasztók esetében a jelentősen megemelkedő díjakkal kell kalkulálniuk a cégeknek. Méhes András jelezte: saját helyzetével minden salgótarjáni érintett tisztába került, a rendelet szeptember 30-i megjelenését követően haladéktalanul, már a múlt hét során megtették a szükséges tájékoztatásokat.
Az igazgatónál a viszont-reakciókról is érdeklődtünk. Méhes András ismertetése szerint az emelt díjjal érintett vállalkozók leginkább a fűtés visszamondásának lehetőségéről és feltételeiről érdeklődnek. A szolgáltatási szerződés felmondása ugyanakkor alapesetben csak a fűtési szezon végén lehetséges. A Salgó Vagyon Kft. a helyzetre tekintettel, adott vállalkozás kérésére – ott ahol technikailag is megoldható – , szüneteltetni fogja a távfűtést, így az érintetteknek csak az alapdíjat szükséges megfizetniük a szerződések hatálya alatt.
Az önállóan szerződő vállalkozásokhoz hasonlóan a korábbitól jelentősen magasabb díjat fizetnek majd az önkormányzati vagy állami fenntartású salgótarjáni intézmények is. Érintett például a művelődési központ, a könyvtár és az uszoda, de több városi óvoda, iskola és hivatal is. Fekete Zsolt polgármester a friss távhő-rendelet megjelenése előtti napokban tartott közgyűlési ülésen úgy fogalmazott: a rezsiköltségek emelkedésének pontos mértékét még nem látják, de céljuk a közintézmények nyitva tartása “az utolsó pillanatig”
Egyelőre nem tervez intézménybezárásokat a salgótarjáni önkormányzat – 3100.hu
A város idei költségvetése szűkös, de kormányzati többlettámogatással teljesíthetőnek látszik. Az önkormányzat még nem látja pontosan a következő hónapok számait a rezsiköltségek tekintetében, de a létesítmények működtetését a lehetséges “utolsó pillanatig” biztosítani fogják – hangzott el a salgótarjáni közgyűlés csütörtöki ülésén. Már a 2022-es költségvetés tervezésekor látszódott, hogy nem lesz egyszerű az idei év.
Nyílt levélben szólítja fel több nem kormánypárti vezetésű település vezetője Orbán Viktort a nemzeti energiacsúcs összehívására – 3100.hu
Nyílt levélben szólítja fel több, nem kormánypárti vezetésű település Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy hívja össze a Magyar Önkormányzatok Szövetsége által kezdeményezett nemzeti energiacsúcsot és kezdjen azonnali párbeszédet a magyar önkormányzatokat képviselő szervezetekkel – tudatta Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala az MTI-vel.
Augusztus végi tőzsdei csúcson alapul az ár
Mint az a Méhes Andrással folytatott beszélgetésből kiderült: bár nem közvetlenül, de a folyamatot a legelejére visszavezetve a Salgó Vagyon Kft. is tőzsdei alapú árazás révén kapja a földgázt a távhőszolgáltatás biztosításához. (A törvényi előírásnak megfelelően, ezt a szerződést június elsejéig a Salgó Vagyon Kft megkötötte.) Az alkalmazandó referencia árat ugyanis ez alapján állapította meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), a tőzsdei értékek viszont lényegében éppen az ármegállapítás augusztus végi időszakában voltak rekord magasságokban.
Az augusztus végi referencianapok alapján a MEKH 300 euró/MWh áron rögzítette a földgáz árát. Azt a szaksajtó is elismeri: a MEKH-nél a tőzsdei helyzet javulásának reményében vártak ki az utolsó pillanatig, ez azonban végül nem következett be.
Erre reagálva Méhes András is kiemelte, hogy a jelenlegi helyzetben továbbra sem lehet előre megjósolni, hogy a 2023 első negyedévére érvényes hődíjak megállapításakor milyen tőzsdei érték lesznek majd aktuálisak. Az igazgató ugyanakkor jelezte: tény, hogy a tőzsdei ár jelenleg nagyságrendekkel alacsonyabb az augusztus végitől. Ha ez a folyamat kitartana december végéig, akkor nagy valószínűséggel a következő referencianapokon (vagyis amikor a hivatal megállapítja a következő negyedév díjait) alacsonyabb földgáz ár kerül meghatározásra, ezzel párhuzamosan pedig a hődíjak is jelentősen csökkenhetnek majd januártól – tette hozzá.