Sikeresen lezajlott az idei első gyakorlati oktatói képzés, valamint az azt lezáró vizsga a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál (NKIK), mely az újabb csoportokba is folyamatosan várja a jelentkezőket.
A gyakorlati oktatói tanúsítványt az első csoportban 12 fő vehette át, akik saját szakmájukban – asztalos, autószerelő, ács, hegesztő, központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, logisztikai és szállítmányozási ügyintéző, szakács, valamint szerszám- és készülékgyártó – a duális szakképzésben tanuló diákok gyakorlati oktatását végezhetik a jövőben.
A képzés az év folyamán 12-24 fős csoportokban, folyamatosan zajlik és azokat a szakembereket szólítja meg, akik gyakorlati képzőhelyen oktatóként tevékenykednének. Célja, hogy a tudatos és színvonalas pedagógiai tevékenységet jelentő minősítés elérhetővé váljon, valamint elsajátíthatók legyenek a tanulók képzéséhez szükséges pedagógiai, szociálpszichológiai, kommunikációs és szakképzési adminisztrációs ismeretek.
A vizsgát megelőző felkészítés 25 órányi elméleti képzésből, valamint egy szintén 25 órás tréningből tevődik össze. Az elméleti képzés során többek között pedagógiai, szociálpszichológiai és kommunikációs ismeretekkel foglalkoznak a résztvevők, melyek segítségével hatékonyabban tudják kezelni a fiatal generáció oktatása alatt felmerülő nevelési, kommunikációs nehézségeket. Az elméleti képzés emellett a gyakorlati képzéssel kapcsolatos dokumentációs ismeretekre is kiterjed, mely a precíz adminisztrációban segít. Az oktatás első 25 óráját egy online vizsga zárja – amennyiben ezt valaki sikeresen teljesíti, továbbléphet a képzés második részére, azaz a tréningre. A tréningen az oktatók életszerű szituációkkal találkoznak, és olyan képességekre tehetnek szert, amelyek segítenek saját és mások érzelmeit megérteni, kezelni, valamint pozitívan befolyásolni. A tréninget egy gyakorlati vizsga zárja, melyen egy szituációs helyzetben kell helytállnia az oktatónak.
Az NKIK folyamatosan várja a jelentkezőket az újabb csoportokba, a létszámkeret erejéig pedig támogatást is nyújt: az egy főre jutó, 114 300 forintos összköltséghez 91 440 forint támogatást biztosít, így kedvezményesen, bruttó 22 860 forintért vehetnek részt a képzésen mindazok, akik élnek a lehetőséggel.

A sikeresen vizsgázók a gyakorlati oktatói tanúsítvány birtokában nem csupán a szakképzésben tanuló diákok gyakorlati oktatását végezhetik, hanem egy későbbi mesterképzésben a Pedagógiai módszertan modul elvégzése és vizsgája alól is felmentést kaphatnak. Mestereket jelenleg 41 szakmában képezhetnek a helyi gazdasági kamarák, így az NKIK is. Nógrád vármegyében elsősorban autószerelő, ács, kézápoló és körömkozmetikus, kőműves, valamint villanyszerelő szakmákban várnak érdeklődőket a nyár végére tervezett mesterképzésekhez.
További információt kérni és jelentkezni személyesen, az NKIK salgótarjáni, Mártírok útja 4. szám alatti központjában, telefonon, a +36-32-520-879-es és +36-32-520-872-es telefonszámokon, illetve e-mailben, a baranyik@nkik.hu e-mail címen lehet.