Az ukrán-orosz konfliktus okozta válsághelyzettel kapcsolatos megyei feladatok egyeztetése érdekében csütörtökön délelőtt ismét összeült a Nógrád Megyei Kormányhivatal mellett működő Nógrád Megyei Védelmi Bizottság.
A kormányhivatal közleménye szerint a testület tagjaival a megyei védelmi bizottság elnöke, Szabó Sándor kormánymegbízott ismertette a frissen hatályba lépett, az ukrajnai menekültekkel kapcsolatos humanitárius feladatokat részletező kormányrendeletben foglaltakat.
Szabó Sándor kiemelte: az állami intézményekhez – úgy a kormányhivatalhoz, mint a rendőrséghez, a katasztrófavédelemhez vagy az idegenrendészethez – forduló menekülteknek a lehető legszélesebb körű támogatást, információt nyújtották és fogják nyújtani, legyen szó az elhelyezés és az étkeztetés biztosításán felül akár okmányügyintézésről, egészségügyi vagy gyógyszerellátásról.
A megyei védelmi bizottság elnöke aláhúzta: a háború kitörése óta folyamatos az egyeztetés úgy a megyei védelmi bizottság tagjai között, mint az önkormányzatokkal és a karitatív szervezetek helyi képviselőivel.
Az államigazgatás Nógrád Megyei Védelmi Bizottságba tömörülő szervezetei az önkormányzati szociális ellátórendszerekkel, a karitatív szervezetekkel és a segítő szándékú lakossággal szoros együttműködésben állnak helyt és adnak meg minden segítséget az Ukrajnából menekülők, menedéket keresők számára – hangsúlyozta a védelmi bizottságot vezető kormánymegbízott.
Összehangolt a segítségnyújtás
Érezhető az összefogás, milyen sokan kívánnak segíteni az otthonukat elhagyni kénytelen, bajba jutott embereken. Ha a sok helyről érkező segítő szándékot jól hangoljuk össze, még többet, még eredményesebben tehetünk a háború elől menekülőkért. Ebben is kiemelt szerepe van a megyei védelmi bizottságnak – mondta a kormánymegbízott. Szabó Sándor ismertette: a lakossági és civil adományok gyors és hatékony célba juttatása érdekében két központi, logisztikai gyűjtőpontot jelöltek ki.
Balassagyarmaton ez a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban működő adománypont, míg Salgótarjánban az egykori II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola épületének egyik helyisége. Utóbbi gyűjtőpontot a lakosság előtt is megnyitották: itt minden héten kedden és csütörtökön 10 és 14 óra között fogadják a felajánlásokat.
A védelmi bizottság az adományok elosztásában a karitatív szervezetek, kiemelten a Magyar Vöröskereszt Nógrád Megyei Szervezetének segítségét kérte. Az együttműködés azóta folyamatos, mióta megérkeztek az első menekültek az államilag szervezett humanitárius segítségnyújtás keretében Nógrád megyébe is. A megyeszékhelyen a vöröskereszt adománypontja is fogadja a felajánlásokat, munkanapokon 8 és 14 óra között.
A Nógrád Megyei Kormányhivatal a humán segítségnyújtásban, önkéntesek regisztrálásában és irányításában is közreműködik. Aki ilyen formában szeretne és tud segítséget nyújtani, ezt a +36 32 620 765-ös telefonszámon jelezheti.