Az albérletpiaci főszezon ellenére – összhangban az előzetes várakozásokkal – a bérleti díjak nem emelkedtek jelentősen, hanem inkább stagnáltak augusztusban a KSH-ingatlan.com friss lakbérindexe szerint.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője kifejtette: bár a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése után megszokott áremelkedés ezúttal elmaradt, éves összevetésben jelentős drágulás figyelhető meg. Országosan közel 10, a fővárosban pedig 9,1 százalékos bérletidíj-emelkedés történt – ismertette.
Az ingatlan.com adatai alapján az albérletszezon végéhez közeledve több mint 16 ezer kiadó házra és lakásra kerestek bérlőt a tulajdonosok országszerte, ami 18 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Balogh László ennek kapcsán azt mondta: „a kínálat növekedése arra utal, hogy a piacon egyre nagyobb választékból válogathatnak a bérlők. A kínálati oldalon kialakuló versenyhelyzet pedig hosszabb távon akár az árak stabilizálódását és az albérletdrágulás lassulását okozhatja”.
Az elemzésben a szeptemberi árakat is ismertették. E szerint a fővárosban átlagosan 250 ezer forintért kínálják a kiadó lakásokat, a legdrágább vármegyeszékhelyen, Debrecenben pedig 245 ezer forintért.
Ezzel Salgótarján kikerült a legolcsóbb vármegyeszékhelyek közül. A legalacsonyabb átlagárat Békéscsabán mérték, ahol 105 ezer forintért kínálják átlagosan az albérleteket. A békési vármegyeszékhelyet Miskolc és Szekszárd követi 110-110 ezer forinttal. Salgótarjántól emellett Szolnokon és Kaposváron is alacsonyabb a kiadó lakások átlagára, előbbiben 120 ezer forint, utóbbiban 125 ezer forint az átlagos bérleti díj.