Eláll a Bányamúzeum jelenlegi épületének szomszédságában, a piac területére tervezett gyermekmúzeum kialakításától Salgótarján önkormányzata, erről már az uniós projektek hazai irányító hatóságát is tájékoztatták – derül ki abból az előterjesztésből, melyet soron következő ülésén tárgyal majd a város közgyűlése. A döntéssel mintegy 70 millió forint nem várt kiadás terheli meg a város idei költségvetését – az elállás miatt ennyi pénzt kell visszafizetni.
A beruházás a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP) a város rendelkezésére bocsátott, eredendően 9,2 milliárd forintos, a ráemelésekkel időközben bő 10 milliárd forintosra hízott keret egyik legnagyobb volumenű projektje lett volna. Az összefoglaló szerint a bányászati tematikával, elsősorban a fiatal célközönséget interaktív eszközökkel megcélzó ingatlan felépítésére az önkormányzat több mint öt évvel ezelőtt, 2016 végén nyert el 750 millió forintot.
A TOP keretösszegéből tervezett beruházásokról még a megelőző, jobboldali önkormányzat hozott döntést 2014-ben, ugyanakkor az ilyen dedikált forrásokat kapott megyei jogú városok a keretrendszeren belül módosíthatták és módosíthatják céljaikat. Ilyen beruházást a jobboldali vezetésű önkormányzat nem tervezett be, a könnyűszerkezetes gyermekmúzeum építését 2014 őszét követően emelték be a városi projektek közé.
Az épületet ide a parkolóhelyek megtartásának érdekében már vasbeton lábakra tervezték, a gyenge altalaj miatt komoly alapozással kellett kalkulálni, így közel 1,3 milliárd forintra emelkedett a beruházás összege. Az önkormányzat összefoglalója szerint ennek a növekménynek a jóváhagyására túl sokat, éveket kellett várni, időközben pedig megemelkedtek az építési költségek. Ez újabb 380 millió forint ráfordítását igényelt volna (sőt, a legfrissebb felelülvizsgálat már 600 millió forintos emelkedést, vagyis immáron közel 2 milliárd forintos összköltséget mutatott ki).
Bár az önkormányzat a 380 millió forint plusz forrásra ismét benyújtotta ráemelési igényét az Irányító Hatósághoz, onnan ugyanaz a válasz érkezett, ami a város által kikért közbeszerzési szakértői véleményekben is visszatükröződött: a szabályok ezt nem teszik lehetővé.
A dokumentum szerint az átcsoportosításon már dolgozik az önkormányzat. Az előterjesztés ezzel kapcsolatban konkrétumokat nem tartalmaz, de az kiolvasható belőle, hogy 543 millió forintot turizmusfejlesztési, 700 millió forintot pedig közlekedésfejlesztési céllal kívánnak elkölteni. Előbbi területen például az eresztvényi Madárpark megújítása és a gumikerekű kisvonat beszerzése valósult meg a korábbi években, utóbbi jogcímen pedig többek között a Csokonai és a Sugár utak felújítására költött az önkormányzat.
Az ellállásnak pénzügyi következménye is van: az önkormányzatnak vissza kell fizetni a projektre érkezett előleget és annak kamatait is. Az előleg évek óta az önkormányzat számláján, elkülönítetten várja a felhasználást, így jelentős része egyszerű visszautalás, ugyanakkor ennek terhére kifizetések is történtek. A projekt előkészítésére – így műszaki és szakmai tervezésre, továbbá engedélyeztetési és közbeszerzési eljárásokra – elköltött összeg kamatokkal együtt mintegy 70 millió forint, ez így már sehová nem számolható el. Erre részletfizetési lehetőséget kért az önkormányzat.