Cáfolta az Éltex Kft. a Greenpeace Magyarország azon állítását, miszerint a cég salgótarjáni, az egykori acélgyár területén lévő telephelyéről folyt szennyezett víz a Salgó-patakba.
Ahogy arról portálunk is hírt adott, a Greenpeace hétfőn reggel arról számolt be, hogy lakossági jelzés alapján, március 18-án mintát vettek a patakban folyó szennyvízből, majd értesítették az illetékes hatóságokat. Az általuk rendelt vizsgálat kimagasló mértékben mutatott ki az emberi egészségre rendkívül veszélyes vinil-kloridot, diklóreténeket, illetve az arzénkoncentráció is magasabb volt a megengedettnél. A szervezet azt írta, hogy a szennyezés az Éltex Kft. salgótarjáni telephelyéről származik.
A Greenpeace állításai kapcsán a 3100.hu megkereste az Éltex Kft.-t, mely közleményében azt írta: még nem folytatnak hulladékkezelési tevékenységet a salgótarjáni telephelyen, mivel bizonyos beruházásokat még be kell fejezniük a hatósági engedély megszerzéséhez.
Az utóbbi időszakban a hatóságok által jóváhagyott, az elmúlt több száz év során felgyűlt szennyezés kármentési tevékenységét végezték, monitoring kutakat fúrattak és életveszélyesnek minősített épületeket bontottak le, a telepen csak a 24 órás biztonsági őrzés céljából tartózkodik négy fő – fejtették ki.
Mint ismertették, március 18-án a katasztrófavédelem mintavételi laborja is a helyszínen járt.
Az Éltex szerint tehát a Greenpeace beszámolója valótlanságot állít, mivel a szennyezés nem a cég tevékenységéhez köthető, a szennyezés helye pontosan beazonosítható, ráadásul a mintavétel, melyre a cikkben hivatkoznak, nem akkreditált. Mindemellett a cikket megkérdezésük előtt adták közre, a vállalat szakmai véleménye vagy hiteles hatósági mérések nélkül.
A fentiektől függetlenül állunk bármilyen hatósági vizsgálat elé, mivel hatalmas tévedéseket, valamint hangulatkeltésre okot adó hazugságokat tartalmaz a cikk
– írták a közleményben, egyben hozzátették: kezdeményezték a katasztrófavédelemnél az eset mielőbbi tisztázását.
Cáfolunk minden olyan állítást, amit a Greenpeace jelentetett meg velünk kapcsolatban a cikkükben és jogi úton megtesszük a szükséges lépéseket! – írta az Éltex Kft.
Az Éltex alatt átfolyik a patak
Mint arra már a Greenpeace által közreadottakról, illetve Fekete Zsolt polgármester reagálásáról szóló összefoglalónkban is rámutattunk: bár a környezetvédelmi szervezet nevesítve utalt az aktuális szennyezés forrására, ahogyan Fekete Zsolt polgármester is egyértelműen itt látta a felelősséget, hivatalos megerősítés hiányában elhamarkodott lett volna egyértelmű kijelentést tenni.
Az egykori acélgyár területén ugyanis számos más cég is működik, továbbá a vízfolyás részben a gyárterület alatt, egy “alagútban” halad, majd a Borbély utcai vasúti átjáró közelében, az iskola mögött lép ki újra a szabadba. Továbbá ahogyan szintén rámutattunk: évszázados nehézipar hatásait viseli magán a talaj és a gyárterület – nem csak a kerítésen belül.
A Greenpeace következtetése azért is kérdéses, mert a történtekről szóló beszámolóban a mintavétel koordinátáit is feltüntették. A helyszínt a telephely kerítésén és a vasúti vágányokon túl, a szénosztályozó közelében jelölték meg, mely a pataknak még azon pontja, mielőtt az az Éltex telephelyét eléri és befolyik alá.