A magyar-vietnámi gazdasági együttműködési lehetőségeket és az üzleti környezetet ismertették meg a nógrádi vállalkozók a napokban a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK) székházában. Az eseményt közösen szervezte a Magyar-Vietnámi Üzleti Tanács, a Vietnámi Szocialista Köztársaság Magyarországi Nagykövetsége és a nógrádi gazdasági kamara.
Mint arra Tordai Péter, az NKIK elnöke köszöntőjében visszaemlékezett: egy évvel ezelőtt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara delegációját (MKIK) vezette Vietnámban, a magyar kormány keleti gazdasági nyitáspolitikájának egyik állomásaként. Akkor tűzték ki célul, hogy a megismert érdemi lehetőségeket és kapcsolódási pontokat, a két ország közötti gazdasági lehetőségeket széles körben szükséges ismertetni a vidéki kamarák segítségével. Kiemelte azt is: ritka alkalom Nógrádban az ilyen szintű delegáció jelenléte.
Nguyen Thi Bich Thao, Vietnám magyarországi nagykövete köszöntőjében ismertette: 73 éves múltra tekint vissza a két ország kapcsolata, mely napjainkra átfogó partnerségi szintre emelkedett, a kereskedelem volumene pedig folyamatosan emelkedve már elérte az 1,2 milliárd dollárt. Vannak még ugyanakkor kiaknázatlan lehetőségek, melyekben nem csak a fővárosi, de a vidéki vállalkozások is megtalálhatják számításaikat – hangsúlyozta a nagykövet.
Forintos Róbert, a Magyar-Vietnámi Üzleti Tanács elnöke a rendezvény megnyitásakor kiemelte: az elmúlt 10-15 évben rendkívüli módon megerősödtek a Magyarországon megjelent vietnámi vállalkozások, a keleti országba irányuló export jelentős részét ezek a cégek bonyolítják. A kapcsolódási pontok lajstroma széles, a kétoldalú üzleti kapcsolatok erősítésében az MKIK-val közösen dolgoznak – hangsúlyozta a szakember. Vietnám 100 millió lakosú ország, GDP-je folyamatosan emelkedik, annak ellenére is, hogy a húzóágazatnak tekinthető könnyűipar teljesítménye az elmúlt évek világszintű negatív folyamatai miatt némileg csökkent – ismertette Forintos Róbert.
Az eseményen Tran Ngoc Ha, a magyarországi nagykövetség első titkára kereskedelmi irodájájuk tevékenységét mutatta be. Ismertetése szerint az utóbbi öt évben átlagosan évente 33 százalékkal emelkedett a két ország közötti kereskedelem volumene, idén azonban csökkent, elsősorban az orosz-ukrán háború gazdasági hatásainak következtében. A magyarországi export legerősebb szegmensei az elektronikai termékek, berendezések és alkatrészek, továbbá a kávé; míg a Vietnámba irányuló exportban a különböző takarmányok, gyógyszeralapanyagok, továbbá a gépek és berendezések hangsúlyosak.
A vietnámi lehetőségekről és üzleti környezetről a magyar nagykövetség két külgazdasági attaséja, Oláh Nikoletta (Hanoi) és Mosonyi Zsófia (Ho Chi Minh, korábbi nevén: Saigon) online bejelentkezések során adott tájékoztatást, Horváth Zoltán pedig a Hungarian Water Partnership Vietnámban már megvalósított beruházásait, illetve a klaszter víziparra fókuszáló tevékenységét ismertette.
Amint az a rendezvényen elhangzott: a két ország gazdasági együttműködésének részeként a vietnami munkavállalók is megjelentek már hazánkban, elsősorban – de nem kizárólag – a dél-koreai hátterű cégeknél. Alkalmazásukra már Nógrád esetében is van példa, ahogyan a vietnámi tulajdonú vállalkozások is jelen vannak már szűkebb térségünkben.