A HVG 2013 óta minden ősszel közreadja a legjobb hazai középiskolák rangsorát. Az intézmények értékeléséhez ezúttal a 10. évfolyamosok matematika és szövegértés kompetenciaméréseinek eredményeit, a négy kötelező érettségi tárgy százalékos eredményeit, továbbá a felsőoktatási felvételi pontszámok átlagát vették figyelembe.
A 70. pozíció elérésében jelentős szereppel bírt, hogy a HVG értékelési rendszerében a Bolyai a történelem érettségi eredményével az ország 42., míg a nyelvi érettségi eredményekkel (a legtöbb diák által választott három nyelv vizsgaeredményeinek átlaga alapján) az ország 22. legjobb középiskolája. Utóbbi egyenesen kiemelkedő, minden korábbinál jobb eredmény, ugyanakkor mégsem teljesen váratlan, hiszen az oktatási intézményben hosszú ideje két tannyelvű képzés is folyik.
Pálfalvai Zoltán, az iskola igazgatója a 3100.hu megkeresésére szintén hangsúlyozta, hogy általában a nyelvi – angol, német és francia – érettségik eredményei húzzák leginkább felfelé az iskola pozícióját. Az intézményvezető emlékeztetett arra is, tavaly a “megszokott”, 70-80 közötti pozíciótól némileg hátrébb helyezkedtek el, aminek oka az volt, hogy az akkori lajstrom összeállításához nem álltak rendelkezésre a felvételi eredmények, azt pedig az emelt szintű érettségik arányával helyettesítették a készítők.
Az újra a megszokott metodikával kialakított, aktuális sorrendben az intézmény visszatért a 70. helyre, melytől előkelőbb pozíciót eddig csak egyszer, 2015-ben értek el, akkor az 57. helyen álltak. A gimnázium évek óta az ország legjobb 100 iskolája között található a felsőoktatási felvételi eredményekben, évtizedes távlaton jellemzően 92-95 százalékos továbbtanulási mutatóval bírnak – emelte ki Pálfalvai Zoltán.
A bő 400 diákkal működő intézményben kezdettől fogva a tehetséggondozást és főiskolákra vagy egyetemekre való felkészítést helyezik előtérbe, mindemellett jó ideje kiemelt fókuszt kapnak az idegen nyelvi kompetenciák. Négy és hat évfolyamos gimnáziumi (utóbbi emelt szintű idegen nyelvi), továbbá négy és öt évfolyamos két tanítási nyelvű képzést is kínál az oktatási intézmény. A hatodikos jelentkezők az idegen nyelvet emelt szinten tanuló osztályba, míg a nyolcadikosok négy évfolyamos, általános tantervű és angol-magyar két tannyelvű képzésre, illetve nyelvi előkészítős, 1+4 éves, angol-magyar két tannyelvű képzésekre felvételizhetnek.
A Salgótarjáni Tankerületi Központ fenntartásában működő középiskola az Európai Unió Nagykövetiskolája, a Language Cert Nyelvvizsgaközpont vizsgahelye, részt vesz a Nemzeti Tehetség Programban és az Öveges Programban, külföldi tanulmányi utakat és diákcserét szervez francia és spanyol testvériskoláival – sorolja a HVG a Középiskola 2023 különszámában.