A szabadságot, a nemzetet és a hazát tárja a közönség elé a Petőfi és Rákóczi című kiállítás, melyet szombat délután nyitnak meg a szécsényi Forgách-Lipthay Kastélymúzeumban.
Limbacher Gábor múzeumigazgató a portálunkhoz eljuttatott közleményben ismertette: a balassagyarmati MNM Palóc Múzeum, a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria, a Füleki Vármúzeum, a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum és a szécsényi MNM Forgách-Lipthay Kastélymúzeum közösen hozott létre kiállításláncolatot, Petőfi körút 200 mottóval. Ezáltal a határmenti múzeumokban és hatókörükben segíti a magyar azonosság- és összetartozástudat újra erősödését. Így az öt részből létrejövő kiállítás a Petőfi alakjából és életéből leszűrhető Kárpát-medencei összetartozást képviseli. A két határmenti MNM tagintézmény és a három dél-szlovákiai múzeum összefogása Petőfi magyar mivoltára és szlovák származására is utal.
„Olyan kiállításláncolatot valósítottunk meg, amelyben Petőfi 1845. évi utazására alapozunk. Az ezáltal kijelölt városok múzeumai a helyszínek, ezek részkiállításai pedig egymás folytatásai. Az a törekvésünk, hogy a látogatók, mintegy Petőfi nyomában, Gömörben és Nógrádban bejárják a teljes kiállítási láncot, tehát mindegyik múzeumot, mindegyik várost felkeressék” – fogalmazott Limbacher Gábor.
A kiállításláncolat Petőfi korát, életművét és annak továbbélését tárja a látogatók elé különféle szempontok szerint. Az összekapcsolódó öt helyszín közül Szécsény a szabadságot állítja középpontba Petőfi Sándor Rákóczi szemlélete révén. Rimaszombat a barátságot, Petőfi legendás barátságait, Losonc pedig a szerelmet, a költő vonzalmait helyezi előtérbe. Balassagyarmat Petőfi költészetének népies és népi vonásait helyezi az érdeklődés középpontjába, Fülek pedig az etnikumot, etnikai viszonyokat a költő életében, illetve Petőfi szemléletét a szlovákság körében – sorolta a szécsényi múzeum igazgatója.
Petőfi és Rákóczi
Mint Limbacher Gábor írta, a szécsényi kiállításláncszem felhívja figyelmünket Petőfi Rákóczi kultuszára, aki számára a fejedelem „hazánknak szentje, szabadság vezére, sötét éjben fényes csillagunk.” A kiállításban Petőfi alakjának, életművének bemutatásához vezérfonalként használják életének fordulóit, Rákócziéval párhuzamba állítva. A témaegységek között szerepelnek továbbá Petőfi vándorévei, a szabadságszemlélete, a haza és a nemzet életművében, egy helyi kortárs költő, Ferenczy Teréz, valamint Petőfi és Rákóczi halhatatlan hőssé válása a hagyományban. A tárlatot virtuális kiállítás és Petőfi-mozi egészíti ki – tette hozzá.
A szécsényi kiállítás megnyitóját holnap délután négy órától tartják, a megjelenteket Stayer László, a város polgármestere, illetve Petőfi szülőhelyének első embere, Domonyi László, Kiskőrös polgármestere köszönti majd. A tárlatot Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke nyitja meg, majd Limbacher Gábor múzeumigazgató mutatja be. Az ünnepélyes megnyitón közreműködik a Keleti Szél Zenekar, valamint a Páter Bárkányi János és a II. Rákóczi Ferenc iskolák diákjai is. Az érdeklődők ezt követően Lipthay Endre „Petőfi kéziratok az Országos Széchenyi Könyvtárban” című előadását tekinthetik meg.
A kiállításláncolat egy újabb részét szintén holnaptól láthatja a közönség: a Füleki Vármúzeumban este hét órakor nyitják meg a „Látja, kedves öcsém – egy szlovákból minden kitelik, még az is, hogy magyar költő legyen” című tárlatot, mely Petőfi Sándor szlovákságát, a közdutadban elfoglalt helyét és füleki látogatását idézi meg.