December utolsó napjaiban jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, mely a távfűtés árát alapjaiban meghatározza az első negyedévre. Az alkalmazandó referenciaár megállapítása a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hatásköre, annak alapja a nemzetközi gáztőzsde állása.
A 2022-es utolsó negyedévre a korábbi tizenháromszorosára emelkedett a távhőszolgáltatás biztosításához szükséges földgáz ára az augusztus végi tőzsdei árazáson alapulva. Az árak azonban azóta, a kiurgó csúcsértékről jelentősen lecsökkentek, így az új ármegállapítás díjcsökkenést hoz a távhővel ellátott salgótarjáni intézményeknél és vállalkozásoknál is.
Tavaly októberben Méhes Andrással, a Salgó Vagyon Kft. igazgatójával részletesen áttekintettük, hogyan működik a távhőszolgáltatás árának meghatározása. A szakember akkor jelezte: a jelentősen megemelkedett hődíj összege a városban a központilag meghatározott, a Salgó Vagyon Kft. arra nem rakott további árrést a vállalkozások számára sem, a cégnek ilyen árak mellett nem lehetett célja az egyébként a rendszer működtetésére és felújítására fordítandó nyereség realizálása. Az intézmények és a vállalkozások tehát ugyanannyit fizettek az elmúlt hónapokban a szolgáltatásért.
Méhes András a 3100.hu érdeklődésére most újfent kiemelte: a tavalyi utolsó negyedévben haszon nélkül biztosították a szolgáltatást a vállalkozásoknak. Az idei első negyedévben 10 százalék alatti árrést számol fel a Salgó Vagyon Kft. – derül ki az igazgató által ismertetett számokból.
A szabályozás részleteit ismerve Méhes András arról is beszélt portálunknak, hogy a jelenlegi árak az első negyedévre érvényesek, azt a második és harmadik negyedévekre ismét új árkalkulációk szabják majd meg. Ebben most azonban már jelentősen kevesebb a bizonytalanság, így a vállalkozások a jelentős részben már a fűtési szezon lecsengésének időszakára is a mostanival megegyező árakra számíthatnak majd véleménye szerint.
A lakossági szolgáltatás esetében a megfizetett díj és a valós ár közötti különbözetet (veszteséget) az állam téríti meg a cég számára, ezen felül fix összegű támogatás is biztosított a Salgó Vagyon Kft.-nek. Ennek összege a tavalyi utolsó negyedévben havi 49 millió forint volt, az idei első negyedévben pedig kicsivel több mint 70 millió forint lesz – derül ki a vonatkozó határozatból.
Akár önkormányzati reakciót is kiválthat az új helyzet
A tavalyi utolsó negyedévben a korábbi díj mintegy tizenháromszorosáról érkeztek a számlák az érintett vállalkozásokhoz és intézményekhez, az idei első negyedévben a csökkenéssel nagyságrendileg az egy évvel ezelőtt ilyenkor fizetett hatszorosa-hétszerese a távhőszolgáltatás ára. Az ország más önkormányzataihoz hasonlóan a salgótarjáni is takarékossági intézkedésekről döntött: szabályozzák a maximális hőmérsékletet az önkormányzati fenntartású ingatlanokban, számos intézmény pedig bezárt vagy csökkentett nyitvatartásra állt át a téli hónapokra.
Az ezen a héten még érvényben lévő igazgatási szünet ideje alatt a polgármesteri hivatal irodáin is szünetel az ügyfélfogadás, a munka a január kilencedikével kezdődő héten indul majd újra a városházán is. Hogy az intézményi korlátozásokon enyhít-e majd az önkormányzat, jó eséllyel csak ezt követően derülhet ki. Egy ilyen döntés mérlegelésében nem csak a távhőárak megfeleződésének lehet szerepe, a kormány ugyanis éppen most jelentette be, hogy a város 428 millió forint rendkívüli támogatásban részesül a megemelkedett energiaárakra tekintettel.
428 millió forint rezsitámogatást kap a kormánytól Salgótarján önkormányzata – 3100.hu
Támogatást kapnak a megemelkedett energiaköltségekhez a települések – közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel.
A kettő együtt már akár mérlegelési alap is lehet, ugyanakkor a távfűtés mellett jelentős szerepe lesz még a döntésben az áramköltségeknek is. Amint az a tavalyi év utolsó közgyűlésein is elhangzott: nem volt pontosan előre kalkulálható az elektromos energiáért az évet záró hónapokban fizetendő összeg. Emellett az idei évre pedig az teremt bizonytalan helyzetet, hogy az önkormányzat a mindenkor aktuális tőzsdei árak alapján fog fizetni az áramért, nem pedig előre kalkulálható, fix összegért.
Lényegében a tőzsdeivel megegyező áron kap áramot jövőre a salgótarjáni önkormányzat – 3100.hu
Elhanyagolható, mindösszesen százezrelékes szolgáltatói árrés felszámolása mellett, lényegében a HUDEX Magyar Derivatív Energiatőzsde aktuális elszámolóárain fogja biztosítani az áramot a salgótarjáni önkormányzati cégeknek 2023-ban az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.
Mindemellett decemberben még a közvilágítás esetleges korlátozásának ötletéről is lehetett hallani a városházi folyosókon. Mint az idei évre vonatkozó áramszerződések kapcsán is írtunk róla: az önkormányzat és a fenntartásában működő intézmények áramszámláját meghaladó tételt jelent a közvilágítás finanszírozása. Portálunkhoz ennek kapcsán jellemzően a minden második utcai lámpa működtetésének ötlete jutott el, mint lehetséges spóroló intézkedés. Az erre kényszerülés az új helyzet tükrében talán már kevésbé releváns, de felvetődése is jól mutatja, hogy a kedvező hírek ellenére sem egyértelmű, tud-e (és akar-e) majd engedni a takarékossági intézkedésekből az önkormányzat, vagy a spórlás jegyében ezt a telet már “elengedi” így, ahogyan most van.