A 2020 októberében indult magyar-szlovák határmenti együttműködésben megvalósuló Smart Communities 2.0 (SKHU/1902/4.1/027 – How to be smart in the countryside) projekt azt a kérdést válaszolja meg, hogyan lehetünk okosak vidéken, azaz a falvak közösségei hogyan válhatnak lépésről lépésre okossá.
Az okosság, vagyis a smart eszközök és módszerek alkalmazása ugyanis nem csak a városok kiváltsága. A napjainkat meghatározó globális tendenciák minden közösség számára új kihívásokat hoztak, függetlenül az adott közösség méretétől, földrajzi elhelyezkedésétől, vagy a településhierarchián belül elfoglalt pozíciójától.
A széles célcsoportot megszólító tevékenységek, mint a Mobil IKT Központ képzései a fiataloknak és az idősebb generáció számára, mind közelebb hozzák az okos megoldások megismerésének és alkalmazásának lehetőségét a résztvevők számára. A projektmunka eredményeként elkészült Jó Gyakorlatok Kézikönyv, az Okos Adatbázis és az Iránytű a települési önkormányzatoknak kínál a smart fejlesztések tervezéséhez kézzelfogható segítséget.
A projekt soron következő rendezvényei “Az okos faluvá válás útja és a kapcsolódó támogatási források” című kurzusok, amelyekre 2022. január 27-én Cereden, valamint 2022. január 28-án Almágyon kerül sor. A rendezvények online is követhetőek lesznek.
A projekt az Interreg V–A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg a salgótarjáni székhelyű Interindustria Tudásközpont Alapítvány konzorciumvezetésével. Az alapítvány konzorciumi partnerei a Kassai Műszaki Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem. További információ a www.smartcommunities.eu és a www.skhu.eu oldalakon érhető el.