Újabb források érkeznek Nógrád megyébe a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretéből, ezúttal 8 milliárd 22 millió forint odaítéléséről született döntés – jelentette be pénteken, a Megyeházán tartott sajtótájékoztatón Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke.
Ahogy arról portálunk is beszámolt, áprilisban, az első döntési körben összesen mintegy 12,3 milliárd forint támogatás érkezett Nógrád megyébe, míg második körben, augusztusban 10,6 milliárd forintnyi forrás odaítéléséről döntöttek. Skuczi Nándor ezúttal négy kiírás kapcsán számolt be újabb támogatásokról.
Belterületi utak fejlesztésére 85 pályázat nyert támogatást összesen 3 milliárd 739 millió forint értékben. A sikeresen pályázó települések között van Mátraszőlős, mely 58 millió forintot fordíthat útfelújításra, míg Csécse több mint 53 millió forintot, Mihálygerge közel 41 millió forintot, Szügy pedig 49 millió forintot költhet erre a célra. A helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése című kiíráson 19 település nyert el összesen 1 milliárd 419 millió forint. Jelentős összegű, 100 millió forintos vagy afeletti támogatásban részesül többek között Bátonyterenye, Szécsény, valamint Nagybárkány és Szendehely is.
A TOP Plusz keretében több mint 71,6 milliárd forintnyi forrás érkezik majd a megyébe 2021 és 2027 között. Mint azt már korábban megírtuk: Salgótarján önkormányzata ebből az összegből több mint 11 milliárd forintos kerethez jut, ami a foglalkoztatási támogatásokkal együtt a 12 milliárd forintot is megközelíti majd, csak ebben a pályázati konstrukcióban. A meghatározott keretek között a város dönt arról, hogy milyen beruházásokra fordítja az összeget.
Az Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése című kiíráson 17 pályázat szerepelt sikeresen, melyek összesen 1 milliárd 498 millió forint támogatást nyertek. A programnak köszönhetően egyebek mellett Dejtárban 290 millió forintból, Legénden közel 140 millió forintból, Karancskesziben mintegy 75 millió forintból, Mohorán pedig 50 millió forintból újulhatnak meg önkormányzati tulajdonú épületek. A Helyi gazdaságfejlesztés című kiíráson négy település nyert el összesen több mint 1 milliárd 365 millió forintot. Szurdokpüspöki 350 millió, Nézsa 596 millió, Bátonyterenye közel 197 millió, míg Bercel önkormányzata több mint 222 millió forintot fordíthat ipari területek kialakítására.
Skuczi Nándor a sajtótájékoztatón kifejtette: bízik benne, hogy ezek a projektek is hozzájárulnak majd ahhoz, hogy az itt élők komfortosan érezzék magukat, és hogy azok a szolgáltatások, melyek az ország más vidékein elérhetőek, Nógrád megyében is hozzáférhetőek legyenek. A megyei közgyűlés elnöke hozzátette: a mostani, harmadik körrel együtt a TOP Plusz mintegy 71 és fél milliárd forintos Nógrád megyei keretéből már több mint 30 milliárd forintnyi támogatás odaítéléséről döntöttek.
740 millió forint érkezik a Salgótarján környéki községekbe
A TOP Plusz keretéből ezúttal mintegy 740 millió forint érkezik a Salgótarján szomszédságában fekvő községekbe.
Belterületi utak fejlesztésére 10 környező falu összesen 456 millió forintot nyert el. A pályázati rendszer nyilvános adataiból kiderül: Somoskőújfaluban a Szikszói út újul meg 700 méteren, 38 millió forintból; Mátraszelén a Dózsa György út 309 méteren lesz felújítva, 41 millió forintból, míg Bárnában 923 méteren újíthatják fel a Bányász utat a most megítélt 68 millió forintos támogatásból.
Vizsláson a Petőfi és a József Attila utak lesznek érintettek összesen 516 méteren a 30 millió forintos beruházásban; Rákóczibányán új utat építenek 28 millió forintból, összekötik a Fáklya utcát a Kazár úttal, 145 méteren; Kazáron pedig a Szabadság utat érinti majd ilyen beruházás, melynek 510 méteres szakaszának rendbetételéhez 41 millió forintot nyert el a község.
Karancsalján a Bartók Béla út újul meg a Rákóczi út felől a 19-es házszámig, 323 méteren, 32 millió forintból, Cereden pedig 49 millió forintot fordíthatnak a Rózsafa út felújítására, 628 méteren. Kishartyánban a Tugár utca mintegy 670 méteres szakasza újulhat meg 64 millió forintból, míg Nagykeresztúron 65 milliót fordíthatnak útfelújításra.
A helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztésére két község pályázott sikeresen: Vizslás csaknem 53 millió forintot nyert el a védőnői szolgáltatás fejlesztésére, míg Kazár a mizserfai orvosi rendelő felújítására 59 millió forintot, az idősek napközi otthonának korszerűsítésére pedig 172 millió forintot fordíthat.