Nógrád megye egyre több településén találkozhatnak a közlekedők kerékpáros létesítményekkel, a tervek szerint a következő években pedig még az eddiginél is több kerékpárút épülhet szűkebb régiónkban – erről Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke beszélt portálunknak, aki az eddigi eredmények mellett a jövőbeni terveket is ismertette.
Skuczi Nándor mindenekelőtt kifejtette: a naponta vagy hetente kerékpározók aránya a községekben és a kisebb városokban nagyjából egyenlően oszlik el a korosztályok között: tízből három-négy ember gyakran használja kétkerekűjét. Erre reagálva Nógrád megyében is számos, a kerékpáros közlekedés biztonságát emelő beruházás valósult meg az elmúlt években, és még ennél is több következhet az előttünk álló esztendőkben.
Ismertetése szerint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program forrásából hét helyszínen valósultak meg, vagy valósulnak meg 2022 végéig kerékpáros közlekedésbiztonságot célzó beruházások.
Kerékpárút épül vagy kerékpáros nyom lett kialakítva Balassagyarmaton, Mátranovák fő közlekedési útján, míg a megye leghosszabb, egybefüggő kerékpárforgalomi létesítményét Karancsalja, Karancslapujtő és Karancskeszi jegyzik. Épül egy rövidebb szakasz Rétságon és Érsekvadkerten, de hamarosan megkezdődik a Zagyva menti kerékpárút hiányzó szakaszainak építése is – sorolta Skuczi Nándor.
Skuczi Nándor kiemelte, hogy csak a TOP megyei forrásából 46 kilométer kerékpárforgalmi létesítmény épült vagy épül ebben a költségvetési ciklusban, ezek több mint 80 százaléka kerékpárút, a többi kerékpáros nyom.
Ebben nincsenek benne a megyeszékhelyi, ilyen jellegű beruházások – ezek a Salgótarján rendelkezésére bocsátott mintegy 10 milliárd forintos fejlesztési keret részeként valósultak meg. Salgótarjánban jelenleg a várost észak-déli irányban átszelő kerékpárút utolsó szakaszát építik a Beszterce-lakótelep térségében.
Az elmúlt években a megye számos települése gazdagodott kerékpáros létesítménnyel: Szécsény határában a 22-es számű főút mellett húzódik kerékpárút, mely a város belsőbb területein kerékpáros nyomként folytatódik. Kerékpárút található Rimóc és Hollókő között, Szendehely és Katalinpuszta között, közös járda és kerékpárút Bátonyterenye Kisterenye városrészében a 21-es számú főút mentén. Kerékpárút épült Szügy és Balassagyarmat között, valamint a városon belül; egy rövidebb szakaszon Rétságon; az országhatár és Hont, illetve a község és Drégelypalánk között, továbbá Érsekvadkert és Pásztó belterületein is. A legkiterjedtebb kerékpáros nyomhálózat Salgótarjánban van, mely a Camping, a Petőfi, a Csokonai és a Sugár utakon figyelmezteti a sofőröket a kerékpárosok fokozott jelenlétére. Ilyen jelek találhatók továbbá Mátranovák fő közlekedési útvonalán és Mátraverebély-Szentkút bekötőútján.
Lényeges azonban, hogy a meglévő szakaszokból hálózat alakuljon ki, amely akár a szomszédos megyékhez, területekhez is kapcsolódik. Ez lesz a következő évek feladata, a tervezés a legtöbb esetben már megkezdődött a megyei önkormányzatnál, illetve a Magyar Közút megyei igazgatóságánál – hangsúlyozta Skuczi Nándor.
A Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke kifejtette: ennek szellemében tervezés alatt áll a Salgótarján és Somoskőújfalu közötti kerékpárút, továbbá a Zagyva-völgyi folytatás Szurdokpüspöki és apci megyehatár között. A Belső-Cserhátban Buják és Ecseg között már szintén tervezik a kerékpárutat, míg a Rimóc és Hollókő közöttit megerősítik, kibővítik majd az elkövetkezendő években. Kerékpárutak épülnek majd a Szentkút-Márkháza-Kisbárkány-Hollókő útvonalon, Szécsény és Balassagyarmat, továbbá Somoskőújfalu és Eresztvény között is.
A megyei kerékpáros fejlesztéseket a “Nógrád megye 2021-2027 tervezési időszak stratégiai és projektszintű előkészítése, megyei kerékpárforgalmi főhálózati terv” című dokumentum lajstromozza részletesen.
Készült a TOP-5.3.2-17-NG1-2018-00001 azonosító számú, A megyei identitás erősítése Nógrádban - Közlekedésbiztonsági programok című pályázat keretében, a Nógrád Megyei Önkormányzat megbízásából.