Festők, grafikusok, iparművészek, művésztanárok és tehetséges fiatalok a nyár során immáron 27. alkalommal kaptak lehetőséget alkotásaik elkészítésére a Wamsler SE Háztartástechnikai Európai Rt. által támogatott zománcművészeti alkotótáborban, az elkészült műveket keddtől a salgótarjáni József Attila Művelődési Központban láthatja a közönség. Az alkotótelepet 1988-ban szervezték meg első ízben, a napjainkra az országban egyedülálló hagyományt néhány esztendő kihagyást követően tavaly keltették újra életre.
Huszár Máté, Salgótarján alpolgármestere a megnyitón kiemelte: a kortárs magyar zománcművészet kezdetei az ilyen gyárakban bontakoztak ki. Bonyhád, Budapest és Kecskemét mellett Salgótarjánban is ilyen ipari bázisra alapítottak alkotótábort, melynek története a helyi művészet eredményeire és az akkori tűzhelygyár támogatására alapozva 1988-ban kezdődött, Czinke Ferenc kezdeményezésére – ismertette. Az alpolgármester egyben örömét fejezte ki, hogy az alkotótelep újra jó együttműködést alakított ki a Salgótarján Gazdaságáért-díjjal is elismert Wamsler SE Háztartástechnikai Európai Rt.-vel.
Köszöntőjében kitért rá: a zománcozás mintegy 3400 évvel ezelőtt jelent meg, a technika alkalmazásának számunkra legkiemelkedőbb példái láthatók a magyar szent koronán, napjainkban pedig különleges helyet foglal el a képző- és iparművészetben. Kapcsolódik a grafikához, a festészethez, a szobrászathoz éppúgy, mint az ötvösséghez, az épületek díszítéséhez, a közterek kultúrájához; vagyis a műfaj ősi, mégis mindig megújulásra kész – hangsúlyozta Huszár Máté.
Németh Zoltán, a cég vezérigazgatója a megnyitón ismertette: a gyárban július 10-14. között zajlott az alkotótelep a környéken élő és alkotó művészek részvételével. Ehhez immárontöbb mint 30 éve biztosítanak helyszínt, eszközöket és alapanyagokat. A társaság zománcüzemében ipari méretű szórófülkék, iparban használt zománciszapok és conveyor-pályás ipari kemence állt az alkotók rendelkezésére. A művészek minden tábor végén megajándékozzák a gyárat néhány alkotásukkal, ezeket megbecsült gyűjteményként kezelik – hangsúlyozta Németh Zoltán.
Mint arra visszaemlékezett: a cég elődje, a Keszler Antal, Bőhm Béla és Bauer Miksa által alapított vasöntöde Magyarországon elsőként alkalmazott vasöntvényekhez ipari méterben tűzzománc technológiát, több mint 100 évvel ezelőtt. Napjainkra ez egyre ritkább, ezért egyre értékesebb eljárássá vált, nem csak számukra, hanem szerte a világon– hangsúlyozta, egyben azt is hozzátette: büszkék arra, hogy a gyárban ez a mai napig élő és alkalmazott technológia.
A megnyitón arra is visszaemlékezett: kivételes megtiszteltetés volt a nyáron Novák Katalin köztársasági elnök látogatása a gyárban, aki ekkor a tűzzománc ipari alkalmazásával és a helyszínen rendszeresített alkotóművészeti sarokkal is megismerkedett, sőt, a művészek iránymutatásával maga is kipróbálta a technikát.
A Wamsler SE a jövőben is segíteni, támogatni kívánja a tűzzománcozást és annak célszerű alkalmazásait, ezzel is közelebb hozva az iparhoz a művészetet, valamint a fiatalok körében is népszerűsítve ezt a művészeti formát – hangsúlyozta a vezérigazgató.
A 2023-as alkotótelep munkájában Bakos Jánosné, Gedeon Hajnalka, Losonczy Ildikó, Hertelendy Zsuzsanna, Maldrik Gábor, Szabó Anett, Szenográdiné Végh Erzsébet alkotóművészek mellett Mag Fruzsina, Mag Viktória, Schäffer Laura és Vanó Zétény diákok vettek részt, Gergely Judit, a cég műszaki szaktanácsadója, a Magyar Zománcipari Egyesület elnöke szakmai támogatásával. A 11 alkotó által jegyzett 24 mű a József Attila Művelődési Központ klubtermében, az intézmény nyitvatartási idejében, december elejéig, ingyenesen látogatható.
A megnyitón közreműködött Barabánsé Morvai Tímea és Hunyadi Ispán Judit, a salgótarjáni Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskola oktatói.