Március elsején nyílt meg a Munkácsy fürdőzik című kiállítás a Dornyay Béla Múzeumban, mely a közkedvelt belga üdülőhelyen, Ostendeben készült Munkácsy Mihály-alkotásokat állítja középpontba, miközben azt is megmutatja, milyen lehetőségek várták a turistákat és a pihenni vágyókat a hűs vizű Északi-tengernél.
A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumból érkezett kiállítás megnyitóján Shah Gabriella, a salgótarjáni múzeum igazgatója kifejtette: bízik benne, hogy a tárlattal sok új múzeumbarátot is meg tudnak szólítani.
Shah Gabriella hozzátette: nagyon szereti az olyan kiállításokat, melyekről úgy lépnek ki az emberek, hogy sokkal többet tudnak meg, ez pedig egy ilyen kiállítás lesz, legyen szó gasztronómiáról, utazási szokásokról vagy épp földrajzi ismeretekről.
Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere köszöntőjében Munkácsy Mihályt méltatta, akit már életében valóságos kultusz övezett, művészete pedig a magyar és az európai kultúra szerves részévé vált. Mint fogalmazott, életútja reményt adhat azoknak, akik elhiszik, hogy a tehetség révén ki lehet emelkedni a kilátástalan nyomorból.
A városvezető felidézte, Munkácsy műveit nem először tekinthetjük meg a városban: a közönség 2013 decemberében, a Kovács Gábor Gyűjteményből származó festményeken keresztül kaphatott képet a Munkácsy korabeli polgári korszakról.
Ma a békéscsabai múzeum jóvoltából egy különleges, tematikus bemutató részesei lehetünk, az pedig külön öröm, hogy a tárlat a festőfejedelem 180. születésnapja alkalmából tartott emlékévben nyílik meg Salgótarjánban – hangsúlyozta a polgármester.
Fekete Zsolt kifejtette továbbá: a kiállítás egy izgalmas, nosztalgikus hangvételű kultúrtörténeti utazásra invitál. A korabeli fényképek, dokumentumok segítségével a tárlat betekintést nyújt a közkedvelt belga üdülőhely nemzetközi sikertörténetébe, de érinti az akkori fürdőzési szokásokat és a gasztronómiát is – sorolta.
A polgármester hozzátette: a leghitelesebb helyről érkezhetett a városba a kiállítás, hiszen Békéscsabán folyamatosan ápolják, őrzik Munkácsy emlékét, alkotásait, egykori tárgyait. Fekete Zsolt végezetül kiemelte: örömükre szolgál, hogy két szakmailag elismert intézmény ilyen kiváló partnerségben tud együtt dolgozni a múzeumbarátokért.
Bácsmegi Gábor, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója beszédében elmondta: nagy öröm számára, hogy itt lehet, 2001 és 2008 között ugyanis Nógrád vármegyében dolgozott régészként. Mint fogalmazott, valóban egy jelentős esztendő áll előttük, hiszen Békéscsaba önkormányzatával, illetve a Munkácsy-negyed kulturális intézményeivel közösen meghirdették a Munkácsy 180 emlékévet, melyet szeretnének tartalommal megtölteni.
A békéscsabai múzeumigazgató arról beszélt, a Munkácsy fürdőzik című kiállítás több különlegességet is tartogat. Felvonultatja például a csupán néhány Munkácsy-akvarell egyikét, de egy olyan rajzot is bemutat, melynek mindkét oldalára alkotott a művész, így kiállítása is egyedi módon valósult meg. Végül, de nem utolsó sorban egy olyan rajzot is láthat a közönség, mely korábban egy magángyűjtő tulajdona volt, és amelyet a kiállítás tervezésekor vásároltak meg. Ezzel immár 589 Munkácsy-relikviát tulajdonol a békéscsabai múzeum, mely a világ legnagyobb Munkácsy Mihály gyűjteményének számít – hangsúlyozta.
A kiállítást Gyarmati Gabriella művészettörténész, a tárlat rendezője nyitotta meg, aki végigvezette a megjelenteket a kiállításon. A Munkácsy fürdőzik című kiállítást május 10-ig láthatja a közönség a Dornyay Béla Múzeumban.