Vasárnap délután, az alsópetényi Prónay-kastélyban rendezte meg immár 16. alkalommal a Nógrád Megyei Príma Díj Gálát a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Nógrád Megyei Szervezete. Az ünnepségen a megyei Príma Díjak mellett az Év Vállalkozója elismeréseket is átadták.
Czékmánné Kelecsény Ágnes, a VOSZ megyei elnöke ünnepi beszédében kifejtette: mindenki számára nehéz volt az elmúlt két év, minden közösség fájó veszteségeket szenvedett. A gálával azonban azt jelzik, hogy túlélték az elmúlt időszak megpróbáltatásait, és a megváltozott körülményekhez alkalmazkodva folytatják a megkezdett munkát.
Czékmánné Kelecsény Ágnes szerint az egyik legnagyobb kitüntetés az, amikor egy közösség, jelen esetben a vállalkozók közössége maga közül választja ki a legkiválóbbakat.
A díj a tiszteleten és a megbecsülésen túl az összefogásról szól Nógrád megyében – hangsúlyozta a VOSZ megyei elnöke.
A rendezvény első felében Az Év Nógrád megyei vállalkozója Szakmai Okleveleket adták át. Az Év Fuvarozója és építőanyag kereskedője Nógrád megyében díjat a somoskőújfalui Nágel István és fia nyerte el, míg Az Év Építési vállalkozása Nógrád megyében elismerést Menczelesz Miklósnak, a Kingszigma Kft. cégvezető tulajdonosának ítélték.
Az Év Vállalkozója díjat – melyet 1999-ben alapított a VOSZ elnöksége – megyénként minden évben két vállalkozás kaphatja meg. Idén a Ring Árnyékolás Technika ügyvezetője, László József, valamint Tóth Sándor, a romhányi Fáradt Vándor Panzió tulajdonos ügyvezető igazgatója lett az év Nógrád megyei vállalkozója – ők decemberben, a Budapesten tartandó Vállalkozók Napján vehetik majd át az elismeréshez járó oklevelet.
Az ünnepségen adták át a Nógrád megye Társadalmi szerepvállalása díjakat is, melyet ezúttal Vass Miklós, a VOSZ Nógrád megyei szervezetének alapító tagja, a Nógrád Megyei Polgárőrszövetség elnöke; valamint Barna László, a Fal-Épszer Kft. nyugalmazott ügyvezetője érdemelt ki. Vállalkozók az Innovációért – Csillik Zoltán Díjban részesült Kajsza Szabolcs, a Delta-Tech Group bátonyterenyei irodájának vezetője, míg a T. Német László Partneri Nívódíjat 2021-ben Birkás Babett, a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum animátora vehette át.
Három területen díjazták a megye kiválóságait
A Demján Sándor által 2003-ban alapított Príma Primissima Díjat 2005-ben egészítették ki területi díjakkal, a kezdeményezéshez pedig elsők között csatlakozott a VOSZ Nógrád Megyei Szervezete is, így a megyében idén már 16. alkalommal adták át az elismeréseket mindazoknak, akik kiemelkedőt alkottak a művészet, a sport vagy a tudomány területén. A díjazottakat Antal András 2015. évi Príma-díjas keramikus képzőművész alkotásával, valamint egymillió forinttal jutalmazták.
Népművészet és közművelődés kategóriában a szécsényi, Garamvölgyi Andrea vezette Andi Színjátszósai társulat kapta a Nógrád Megyei Príma Díjat, akik számos musicalt, zenés darabot és irodalmi műsort vittek már színpadra. A társulat már több mint 80 egész estés előadáson van túl, köztük olyan darabokon, mint az István a király, az Abigél, a Valahol Európában, A Dzsungel könyve, a Twist Oliver, vagy éppen a Hair. Előadásaikat nem csak a megyében, hanem a megye- és országhatáron túl is több ezer ember látta már.
A sport kategória Nógrád megyei Príma Díjasa a Palóc Roham Sportegyesület lett, amelyet 2018-ban hoztak létre az akadályfutás szerelmesei Salgótarjánban. Rendezvényeikkel, versenyeikkel már számos egyesületet és intézményt támogattak, legutóbbi eseményük kedvezményezettje az Országos Mentőszolgálat salgótarjáni mentőállomása volt. A csapat célja emellett az, hogy népszerűsítse az egészséges életmódot és a szabadidős sportot.
Magyar oktatás és tudomány kategóriában dr. Lukács Noémi, az MTA doktora vehette át a Nógrád Megyei Príma Díjat. A professzor emerita kulcsszerepet töltött be az új koronavírussal kapcsolatos kutatásokban, az általa felfedezett monoklonális ellenanyagot ugyanis mintegy ötven országban, a világ legnevesebb kutatóintézeteiben használják. A világon egyedülálló anyagot kizárólag dr. Lukács Noémi biotechnológiai cége állítja elő Szirákon, méghozzá egy olyan laboratóriumban, amelyet dédszüleinek patinás házában alakított ki a kutatónő.