13 milliárd 106 millió forintos főösszeggel számol Salgótarján önkormányzatának idei költségvetése – derül ki a közgyűlés elé csütörtökön kerülő dokumentumból. Működési oldalon szűk 8, felhalmozási oldalon bő 5 milliárd forint bevétellel kalkulál az önkormányzat.
A dokumentum szerint az önkormányzat idén alapozhat a megemelkedett bérköltségek központi finanszírozásával, de a legnagyobb mértékben a szociális jellegű kiadások központi támogatása emelkedik idén. Az általános működés és az ágazati feladatok területén összességében a tavalyitól félmilliárd forinttal magasabb összegben számíthat idén központi költségvetési finanszírozásra az önkormányzat. A másik oldalon az energia világpiaci áremelkedésének hatása az önkormányzati intézményeket is érinti, ez jelentős többletterhet jelent majd, ahogyan a helyi buszközlekedés ellátásának költsége is ismét jelentősen, újabb 120 millió forinttal immáron 600 millió forintra emelkedhet idén.
A Beszterce-lakótelepi orvosi rendelők megvásárlására 45, a “Bánya a lábunk alatt” emlékmű felújítására pedig 30 millió forint hitelt fordítana az önkormányzat.
A 2018 év végi 508 millió forintról tavaly év végére már 1 milliárd 214 millió forintra emelkedett a hitelállomány. Az említett idei hitelfelvételből 140 millió forint még a tavalyi évről "húzódik át", így az idei évet közel 800 millió forint új hitelösszeg terheli, míg a visszafizetési kötelezettség már 209 millió forintra rúg. Jövőre 309, 2024-ben közel 500, 2025-ben mintegy 350, de még 2026-ban és 2027-ben is 300 millió forint feletti összeget lesz szükséges hiteltörlesztésre fordítani.
Stabil évet zárt a város költségvetése
Bár az előterjesztés a 2022-es költségvetésről szól, egyben értékeli a tavalyi év gazdálkodásának főbb jellemzőit is. Az anyag szerint a kormányzat intézkedései jelentősen csökkentették a várható bevételeket, ezek között az önkormányzati díjemelések tilalmát, a helyi iparűzési adó egy százalékra csökkentését, a gépjármű adó elvonását és a parkolás időszakosan ingyenessé tételét említik. Az összefoglaló szerint ugyanakkor kedvezően befolyásolta a mutatókat az a tény, hogy a helyi adóbevétel az előzetesen kalkuláltnál kisebb mértékben csökkent: tavaly 1 milliárd 733 millió forint folyt be építmény és helyi iparűzési adóból (ami 24 millió forinttal kevesebb, mint 2020-ban volt).
A helyi adóbevételek a koronavírus-járvány hatásai által még nem érintett 2019-es esztendőben voltak a csúcson, az azóta már elvont gépjárműadóval együtt 200 millió forinttal több pénz érkezett be akkor az önkormányzathoz. Ezen felül szolidaritási hozzájárulás formájában jelentkezett még tavaly “rendkívüli mínusz” a korábbiakhoz képest, mely 104 millió forintot tett ki; működési oldalon pedig a helyi buszközlekedés ellátásáért fizetendő díj emelkedett meg jelentős mértékben, több mint százmillió forinttal.
Ezzel szemben az összefoglaló azt is rögzíti, hogy a kormányzat kompenzálta a bevételkieséseket és a kiadásokat: a város összesen 523 millió forint rendkívüli támogatásban részesült, valamint itt szükséges említeni a 2020 legvégén érkezett 400 millió forint működési támogatást is, melynek meghatározó részét tavaly használta fel az önkormányzat.
Mindezen túl a kormány 2021 májusában hozott döntést arról, hogy a korábban már megvalósult (és már kifizetett), de a tervezettnél végól többe került Sugár úti és Ipari Parki útberuházásokhoz többlettámogatást biztosítanak: előbbihez mintegy 76, utóbbihoz bő 55 millió forintot. Kulturális programokra 10 millió forint extra támogatás érkezett 2021-ben, míg a Volánbusz számára a kormány döntése nyomán a központi költségvetésből nyújtott általános bérkompenzáció 58 millió forinttal csökkentette a Salgótarján által a helyi tömegközlekedésért fizetendő összeget.
Az önkormányzat tavalyi pénzügyi helyzetének egyik jó jellemzője, hogy nem volt szükség (éven belüli) likviditási hitelre. Hosszú évek óta nem volt példa arra, hogy a város folyamatosan finanszírozni tudja kiadásait a bevételeiből. Mindezeken túl másfél milliárd forintot meghaladó működési pénzmaradvánnyal fordult rá az idei évre az önkormányzat, mely szintén rekordösszeg, ugyanakkor az összefoglaló azt nem taglalja, hogy ebből mennyivel lehet szabadon rendelkezni.