Förster Kálmánra, a város első polgármesterére emlékezett szombaton délután közös rendezvényén a Hajrá, Salgótarján! Egyesület és a Polgári Salgótarjánért Alapítvány. Az eseményen hivatalosan nem hangzott el, de ismét visszaköszönt a városi szóbeszédben egyre gyakrabban hallható, emellett mostanra már több “kiszivárgott megerősítéssel” is alátámasztott információ: úgy tűnik a Fidesz-KDNP a Hajrá, Salgótarján! Egyesület elnökét, Kreicsi Bálintot fogja támogatni polgármesterjelöltként a jövő év során esedékes önkormányzati választáson.
Kreicsi Bálint: Förster Kálmánnak a városi élet összes területét egyszerre kellett fejlesztenie
Kreicsi Bálint, a Hajrá, Salgótarján! Egyesület vezetője beszédében kitért az első polgármester életére, Salgótarjánba kerülésének körülményeire, ezzel kapcsolatban pedig Förster Kálmán magyar öntudatát is kiemelte, melynek eredményeképpen Poprád vezetése után a csonkaországba érkezett. A város első polgármesterének visszaemlékezései alapján felidézte: megérkezésekor a koszos bányátelepüléssel találkozott, de reagálása mai kifejezéssel élve az volt: “innen szép nyerni”.
Förster munkásságát fantasztikusnak nevezte, amit véleménye szerint mi sem bizonyít jobban, minthogy a város közössége 2012-ben szobrot állított neki, születésének napján pedig ma is emlékeznek rá és munkásságára.
A legnagyobb tisztelettel lehetünk iránta, az általa elvégzett munka példaértékű. Talán ő is boldog, ha lenéz ránk és azt látja, máig emlékezünk a város eddigi létének egyik, ha nem a legnagyobb alakjára – mondta Kreicsi Bálint.
Becsó Zsolt: a nehéz idők erős embereket formálnak
A nehéz idők erős embereket formálnak, az erős emberek jó időket hoznak. A jó idők gyenge embereket formálnak, a gyenge emberek pedig nehéz időket hoznak el – fogalmazott Becsó Zsolt.
Az országgyűlési képviselő az idézettel arra az összefüggésre kívánt rámutatni, hogy amikor Förster Kálmánt megválasztották Salgótarján polgármesterének, nehéz időszakát élte a város és az ország. Becsó Zsolt szerint Föster 21 éve csodálatos volt, épült, gyarapodott és fejlődött Salgótarján. A képviselő emlékeztetett rá: a város társadalmának minden rétege csodálattal adózva búcsúzott Förster Kálmántól 1943-ban, akit aztán a második világháborút követően méltatlanul mehurcoltak és lényegében ellehetetlenítettek.
Tisztakezű, tisztalelkű vezetőt és szép jövőt kívánt Salgótarjánnak búcsúzóul Förster Kálmán – 3100.hu
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1943-ban ezen a napon, július 4-én búcsúztatták el hivatalából a nyugdíjba vonuló dr. Förster Kálmánt, Salgótarján városának első polgármesterét.
Becsó Zsolt szerint ezért volt fontos és felemelő, hogy volt egy olyan polgári vezetése Salgótarjánnak, mely 2012-ben méltó emléket állított a város első és “legnagyobb” polgármesterének. Sajnálatos, hogy 2014 után ez a pozitív hozzállás megszűnt – fogalmazott, majd hozzátette: “ma elintézték egy virággal, de volt olyan év, amikor egy virágot sem hoztak. Ez pedig méltatlan úgy Förster Kálmán szellemiségéhez, mint a város dicső múltjához” – mondta Becsó Zsolt.
Végül kezdő idézetére visszautalva párhuzamot vont: most is nehéz időket élünk, hiszen háború dúl a szomszédban, ami megviseli a gazdaságot és ezáltal mindennapjainkat. Véleménye szerint a város az elmúlt közel egy évtizedben a lehetőséget megkapta, minden feltétel adott volt ahhoz, hogy újra egy dinamikusan fejlődő térségi központtá váljon, ezzel azonban Salgótarján nem tudott élni.
Elérkeztünk oda, mint mintegy száz éve. Akkor is erős embereket teremtettek a nehéz idők, most is nehéz idők vannak, most is erős emberekre lesz szükség. Olyan emberekre, akik képesek lesznek ebből a nehéz helyzetből ismét kiragadni és olyan virágzó, fejlődő, gyarapodó, otthont jelentő várost építeni, mint amire minden salgótarjáninak, de minden nógrádinak is szüksége van. Abban bízom, hogy jövőre mi is megtaláljuk azt az erős embert, aki ismét fejlődő pályára tudja állítani Salgótarjánt – mondta Becsó Zsolt.
Beszélgetések és kávéházi hangulat
Kreicsi Bálint két beszélgetés során kérdezte három-három főt a város múltjáról és jelenéről. Az egyik körben vendégei az idősebb korosztály városlakói voltak, akik elsősorban Salgótarján múltját idézték meg és fogalmazták meg üzenetüket a fiatalságnak, míg a másikban fiatalabb, helyben élő vendégeivel a település modern arcáról, Salgótarján jelenéről és jövőjéről beszélgetett.
A kávéházi hangulatban, sütemény, kávé és limonádé felszolgálásával megtartott eseményen “100 pengőért” vattacukrot, pattogatott kukoricát és retro fagylaltot is lehetett kapni. A mintegy kétórás programot mások mellett az Akkord Fúvós Kisegyüttes és a Palócok Együttes zenés és énekes műsorszámai színesítették.