Magyar-szlovák forgácsolóversenyt rendeztek a Nógrád Megyei Szakképzési Centrum (NMSZC) Stromfeld Aurél Technikumában. A március 24. és 25. között tartott verseny a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK) támogatásával valósult meg, a TRAIN projektpartnerség keretében, az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében.
Az NKIK és a Füleki Szakközépiskola projektpartnersége “Az R2 és M3 között” foglalkoztatási akcióterv részeként jött létre, melynek célja a szlovák-magyar határtérség gazdasági felzárkózatása, illetve a foglalkoztatást támogató gazdasági programok összehangolása. A projektben az NKIK és a Füleki Szakközépiskola azon dolgozik, hogy népszerűsítse a fémipari és az asztalos szakmát, ennek érdekében pedig többek között tanulmányi utakat szerveznek, feltérképezik a szakmai képzéssel kapcsolatos igényeket, illetve oktatási programokat dolgoznak ki. A forgácsolóverseny célja szintén az volt, hogy megismertesse és megszerettesse a diákokkal a fémipari szakmát.
Ahogy arról az NMSZC Stromfeld Aurél Technikuma is beszámolt, az értékes nyereményekért a vendéglátó intézmény diákjai mellett balassagyarmati, kassai, füleki, paksi, zalaegerszegi, győri és váci szakképző iskolák, illetve technikumok tanulói versengtek. Mint Bozó János, a Stromfeld igazgatója korábban elmondta, a versennyel szeretnék közelebb hozni egymáshoz az országban, valamint a határmenti térségekben működő, hasonló képzést folytató intézményeket.

A díjátadó ünnepségen többek között Gembiczki Ferenc, az NMSZC kancellárja köszöntötte a megjelenteket, aki szerint fontos, hogy az intézmények a jó gyakorlatokat átvegyék egymástól, a tanulókat pedig versenyképes tudáshoz segítsék, míg Becsó Zsolt országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy napjainkban egy jó szakma tulajdonképpen felér egy diplomával.
Tordai Péter, az NKIK elnöke beszédében a képviselő gondolatával egyetértve kiemelte: egyre kevesebb olyan fiatal munkaerővel találkoznak, aki megfelelő szakmai képzettséget szerzett, a kereslet-kínálat elvének megfelelően így egyre magasabb a szakképzett pályakezdők fizetése, mely olykor a diplomásokéval vetekszik.
Tordai Péter szerint Salgótarján határmenti fekvése mindig egy olyan lehetőség volt, melyet ki kell használni. Az NKIK elnöke hangsúlyozta, hogy Magyarország és Szlovákia számára egyaránt fontos, hogy a határ mindkét oldalán magas színvonalú legyen a szakképzés, hiszen oda-vissza áramlik a munkaerő. Mint mondta, a verseny jó példája annak, hogy egyre jobban közelednek egymáshoz a képzési rendszerek, illetve a munkavállalók tudásszintje is egyre inkább hasonló.
Tordai Péter hozzátette: gyakorló vizsgáztatóként is úgy látja, hogy a Stromfeldben komoly műhelymunka folyik, jó a képzés, és akik innen kikerülnek, bármelyik vállalkozásnál megállják a helyüket. Az NKIK elnöke köszöntője végén azt kívánta az intézménynek, hogy őrizzék meg ezt a színvonalat, sőt, a modern kihívásoknak megfelelően növeljék tovább azt.
A magyar-szlovák forgácsolóverseny első helyezettje Leták Zsolt, a paksi Energetikai Szakgimnázium és Kollégium tanulója lett, a második helyet a Stromfeld Aurél Technikum diákja, Varga Csaba tanítványa, Antal Gergő szerezte meg, míg harmadik helyen Muzsi Márton László, a Zalaegerszegi SZC Ganz Ábrahám Technikum diákja végzett.
A tanulmányi versenyen túl olyan előadásokat is megtekinthettek a résztvevők, amelyek bemutatták az iskolában folyó, magas színvonalú műszaki képzést. Végül, de nem utolsó sorban innovatív, műszaki profilú cégek is bemutatkozhattak a kétnapos rendezvényen.