A templombúcsú napján, névadója, államalapító Szent István király ünnepén, augusztus 20-án megáldották Salgóbánya felújított templomát. A beruházásra 84 millió forint támogatást fordíthatott az egyház.
Máthé György prépost, Érsekvadkert plébánosa a zsúfolásig megtelt kis templomban úgy fogalmazott: nem tűntünk el a történelem színpadán, mert mint Szent István is megfogalmazta, a szent hit az intelmeinkben az első helyen való. Kiemelte: az alapkérdések azóta sem változtak, a világban van jó és rossz, melyek választás elé állítanak bennünket.
Véleménye szerint nagy kulturális, mentális és erkölcsi szennyezettség is jelen van korunkban – Máthé György ezzel és egyes nyugati trendekkel kapcsolatban Pilinszky-t idézve úgy fogalmazott: nagyon nagy a baj, ha az evidenciák meghasadnak.
Mai világunkról azt is mondta: óriási érték az ember szabadsága, nem véletlenül törtek ki a nagy forradalmak, de nem a szabadság az első, hanem az igazság. Az életnek vannak alapszabályai, az ezeket meghatározó alapok, törvények figyelmen kívül hagyásával az örvény fog felülkerekedni – fogalmazott Máthé György.
Salgóbánya egyetlen temploma egy lakáskápolnából lett kialakítva 1932-ben, felújítása a közelmúltban zárult le. Mint Becsó Zsolt országgyűlési képviselő ismertette: a Modern Városok Program és a Magyar Templomfelújítási Program részeként Salgótarjánban és környékén 19 település 28 helyszínén 30 katolikus egyházi létesítmény újult meg a kormány 3,4 milliárd forintot meghaladó támogatásából, a további egyházak létesítményeivel együtt bő 4,4 milliárd forint támogatás érkezett a térségbe ilyen célra.
A honatya rövid beszédében méltatta Varga András esperes munkáját a komplex és sok helyszínt érintő projekt levezénylésével kapcsolatosan, megköszönte mindenki közreműködését, akinek bármilyen szerepe és feladata volt a kivitelezésekben. Becsó Zsolt külön köszönetet mondott Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatának és Fekete Zsolt polgármesternek is, mert “partnerek voltak abban”, hogy nem csak Salgótarjánban, hanem Kelet-Nógrád számos további településén is megújulhattak a hitélethez kapcsolódó közösségi terek.
Varga András esperes a felújítás kapcsán azt mondta: a folytatásban élettel kell megtölteni a templomot, a jövőben több eseményt kívánnak itt megjeleníteni. Véleménye szerint a helyszín például a kirándulószezon kezdetéhez és zárásához is kapcsolódhatna.
Rajtunk múlik, hogy ezt az áldást mennyire fogadjuk be és mennyire tesszük gyümölcsözővé – tette hozzá.
84 millió forintból újult meg Salgóbánya temploma
A 3100.hu megkeresésére a Váci Egyházmegye közölte: a salgóbányai Szent István Király Római Katolikus templom felújításának része volt a templomépület mögötti melléképületek elbontása, a befalazott homlokzati nyílászárók kibontása és a törmelék elszállítása. Elvégezték a tereprendezést és megoldották a felszíni vizek elvezetését, a monolit betonjárda és előlépcsők elbontása után új kavicsjárda készült.
A templom felújításának része volt a vízellátás és szennyvízelvezetés problémáinak megoldása, a teherhordó falak kisebb szerkezeti repedéseinek megszüntetése (szükség szerint falvarrással), a födémszerkezet és födémgerendák ellenőrzése, megerősítése és utólagos faanyagvédelme. Megerősítették és felújították a teljes tetőszerkezetet és a csatornákat.
Az épületben lévő falazott kéményt helyreállították, egyben kiépítették a fatüzeléses egyedi fűtés lehetőségét a templomtérben és a hitéleti terekben. A homlokzatot lélegző vakolattal újra cserélték, a jó állapotú nyílászárókat javították, a rosszakat cserélték.
A templomépületben felújították a padokat, megvalósult a teljes elektromos felújítás és egy új villámvédelmi rendszer is kiépült, megtörténtek a belső vakolatjavítások és felfestések, megvalósult a templomtérben a díszítő festés részleges felújítása is. Az épületet immáron távfelügyelettel ellátott vagyonvédelmi rendszer őrzi.
Fekete Zsolt nem kapott meghívót
A Modern Városok Program együttműködési megállapodásán Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata Magyarország Kormánya mellett a másik “aláíró” fél, melyet 2016 óta polgármesterként én képviselek, így a dokumentumon az én aláírásom szerepel. Ehhez képest a tegnapi eseményre fura módon az önkormányzatot elfelejtették meghívni, csupán a helyi Fidesz-KDNP vezérkara volt jelen. Én úgy tudtam, az egyháznak nem dolga politizálni. De úgy látszik, fel kell frissíteni az ismereteimet – írta közösségi oldalán Fekete Zsolt még hétfőn.
Portálunk információi szerint Fekete Zsolt személyesen valóban nem lett meghívva az eseményre, az egyház a területileg illetékes képviselő útján hívta meg az önkormányzatot – Turcsány László jelen is volt a megáldáson. Ugyanakkor úgy tudjuk, nem ez volt az első ilyen alkalom: a baglyasaljai templom megáldására még pünkösdkor ugyancsak az illetékes önkormányzati képviselő, (a várost vezető politikai oldalhoz tartozó) Homoga László kapott meghívást, aki szintén részt vett azon az eseményen. Fekete Zsolt ugyanezen gyakorlat ellen akkor nem tett kifogást, legalábbis közösségi oldalán ennek nem találtuk nyomát.
Mint megtudtuk, az egyház azt a forgatókönyvet választotta, hogy a városrészi templomok felújítást követő ünnepségeire minden esetben a területileg érintett önkormányzati képviselőket hívja meg. Polgármesterként Fekete Zsolt a kiemelt ünnepségekre kapott direkt meghívást: a Kisboldogasszony főplébánia templom megáldásán jelen is volt, míg több ingatlant magába foglaló, komplex templomfelújítási program tavaly októberi ünnepélyes záróeseményén végül helyette Huszár Máté alpolgármester képviselte az önkormányzatot a Szent József plébániatemplomban.