A Múzeum téren városi ünnepséggel, a József Attila Művelődési Központ üvegcsarnokában pedig a Pilvax Kávéház fantázianevű kulturális programmal hajtott fejet Salgótarján a forradalom és szabadságharc hősei előtt. Március 15. egyben – 1990 óta – a Szabad Sajtó Napja, ennek apropóján utóbbi eseményen adták át Salgótarján Bobál Gyula Sajtódíját is, melyet ezúttal Szendi Márta vehetett át.
Somoskőn hagyományosan az ünnep előtti napon tartottak megemlékezést: a településrész régi temetőjében, Somoskeőy István honvédszázados sírjánál tisztelegtek a hősök előtt a Salgótarjáni Tájak Korok Múzeumok Klub Egyesületének közreműködésével. Március 15. nincs Petőfi Sándor Emléktúra nélkül, pénteken délelőtt a Zöld Út Természetjárók Egyesülete szervezésében indult séta a Camping-telepi buszfordulótól Salgó várába.
Fekete Zsolt a pénteken délelőtt a Múzeum téren rendezett városi ünnepségen arról beszélt: nem csupán a múltunkat formáló eseményeket ünnepeljük, hanem azt a szellemiséget és elszántságot is, melyek még ma is inspirálnak bennünket.
1848 tavaszán a magyarok a szabadság, az egyenlőség és a testvériség iránti vágyukat hirdették meg, az emberek összefogtak a közös ügy érdekében és harcba szálltak az elnyomás ellen. Azok a férfiak és nők, akik akkor szívükbe vésték a szabadság gondolatát, megteremtették az alapjait egy olyan hazának, amelyben az emberek méltóságban élhetnek – mondta Fekete Zsolt.
A forradalom és szabadságharc üzenete, hogy mindannyiunk felelőssége a szabadság, az igazságosság és az egyenlőség értékeinek megőrzése és továbbadása – fogalmazott a polgármester.
Március 15-én a Szabad Sajtó Napját is ünnepeljük, mely apropóján Fekete Zsolt azt mondta: a szabad sajtó alapvető sarokköve egy demokráciának, így ezen a napon azok előtt is tisztelgünk, akik a tollukat vagy kamerájukat valóban az igazság, a felelősség és az objektivitás szolgálatába állítják, annak érdekében, hogy a világ (át)láthatóbb és érthetőbb legyen.
Az ünnepi műsorban közreműködött a Salgótarjáni Összevont Óvoda és Bölcsőde, a Nógrád Táncegyüttes és a Dűvő Zenekar. A Széchenyi-szobor megkoszorúzását követően zenés menet indult a Múzeum térről a József Attila Művelődési Központhoz, melynek üvegcsarnokában a Pilvax Kávéház fantázianevű eseményen Rékasi Károly “Szabadság, szerelem” című zenés műsora várta a közönséget.
Szendi Márta kapta a sajtódíjat
Az üvegcsarnokban rendezett programon – immáron sorrendben negyedik alkalommal – adta át az önkormányzat Salgótarján Bobál Gyula Sajtódíját, melyet idén Szendi Márta vehetett át.
Szendi Márta közel négy évtizedes pályafutását az emberek tájékoztatásának szolgálatába állította. Pályafutását 1966-ban a Tarjáni Acél című lapnál gyakornokként kezdte, majd diplomája megszerzését követően elvégezte a Magyar Újságírók Országos Szövetségének újságíróiskoláját. A Nógrád című napilapnál munkatársaként kezdett, majd az ott eltöltött 27 év alatt a megbízott főszerkesztő beosztásig a szakma minden lépcsőfokát bejárta.
Ezután a Magyar Távirati Iroda nógrádi szerkesztőségének vezetésére kérték fel, itt 11 éven át végezte szakmai tevékenységét. Mindemellett éveken át publikált a Népszabadságban és a Világgazdaságban, rendszeres szerzője volt a Reformnak és a Köztársaságnak című folyóiratnak. 2004-ben átvehette Nógrád Megye Sajtódíját – hangzott el a laudációban.