Életének 89. évében elhunyt Finta József építész, a nemzet művésze, Kossuth-, Ybl Miklós-, Steindl Imre- és Prima Primissa-díjas alkotó, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tagja, az Amerikai Építészeti Intézet tiszteletbeli tagja – tudatta hétfőn az MTI-vel a Magyar Művészeti Akadémia (MMA).
Finta József, a Magyar Művészeti Akadémia alapító tagja vasárnap hunyt el – olvasható az MMA közleményében. Mint írják, a Magyar Művészeti Akadémia Finta Józsefet saját halottjának tekinti. A halálhírt először közlő Finta Stúdió közleményében azt írják: Finta József az építész szakmát egy legendás modernista generációtól tanulta, majd alkotásai révén vált ő is annak teljes jogú tagjává.
Finta József 1935. június 12-én született Kolozsváron. 1958-ban az Építőipari- és Közlekedési Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán szerzett diplomát, majd a Lakóterv munkatársa, osztályvezetője, később igazgatóhelyettes-főépítésze volt. Mind Magyarországon, mind külföldön osztatlan elismerést aratott alkotásaival.
Egyebek között budapesti szállodákat tervezett: a Duna Intercontinentalt, a Fórumot, a Tavernát, a Novotelt, a Kempinskit, valamint a Kongresszusi Központot és a Nemzetközi Kereskedelmi Központot. Több szállodát épített határainkon túl is, így Pozsonyban, Bécsben és Brnóban (Brünnben) is. Finta József 1965-ben, 30 évesen kapott először Ybl Miklós-díjat dunaújvárosi munkáiért.
1995-ben önálló irodát nyitott, s azóta tervezte Budapesten a Szabadság téri Bank Centert, a Teve utcai rendőrpalotát, a lágymányosi egyetemi városban a Budapesti Műszaki Egyetem, illetve az Eötvös Loránd Tudományegyetem (BME-ELTE) informatikai épületét és az 1999 végén átadott WestEnd City Centert. 2002-ben a Városmajor utcai Szív- és Érgyógyászati Központ bővítésében is részt vett.
1985-től a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1993-tól rendes tagja, 1992-től tagja a Magyar Művészeti Akadémiának, 2005-től a Nemzeti Konzultációs Testületnek. Több építészeti témájú szakkönyvet írt.
Ikonikus salgótarjáni épületek kötődnek a nevéhez
Finta József több salgótarjáni épület tervezésében is részt vett. Első itteni munkája az 1968-ban átadott Pécskő Áruház volt, melyről a Dornyay Béla Múzeum Betonfalak harmóniája című virtuális kiállításában azt írják: a monolit vasbeton technológiával készült 1. számú üzletház az új főtér negyedik elemeként épült meg. Mint kiemelték, az építész e művével megelőzte korát, hiszen nem egy hagyományos áruházépületről van szó, hanem különböző üzleteket és szolgáltató egységeket helyezett el egy épületben.
Szintén Finta József tervei alapján készült a Bem úti Csillagház az 1970-es évek elején, majd a mai Balassi Bálint Könyvtár – akkor Megyei Könyvtár – épülete is, melyet 1988-ban adtak át. Ugyancsak a Finta-irodához köthetők a nyugati városrészben épült, 11 szintes toronyházak engedélyezési tervei.
Az építész 1970-ben a salgótarjáni városközpont rekonstrukciójáért elismerésben is részesült: Magyar Gézával és Szrogh Györggyel közösen az Állami Díj második fokozatát érdemelte ki. Salgótarján Városi Tanácsa 1979 decemberében választotta díszpolgárnak Finta Józsefet.