Életének 93. évében elhunyt Dr. Fancsik János nyugalmazott osztályvezető főorvos, Salgótarján díszpolgára. A város egyik leginkább köztiszteletben álló, széles körben megbecsült lokálpatriótája távozott közülünk.
Fancsik János 1932. február 2-án született Salgótarjánban. A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán 1956-ban végzett, ezt követően került a salgótarjáni kórház II. belgyógyászati osztályára. Belgyógyászatból és reumatológiából tett szakorvosi vizsgát.
Megszervezte a Salgótarjánban korábban nem létező Reumatológiai-rehabilitációs osztályt, melynek nyugdíjba vonulásáig főorvosa volt. 1971 és 1974 között a kórház igazgatóhelyettesi feladatait is ellátta; osztályvezető főorvosi munkája mellett éveken át a megyei tanács egészségügyi osztályát is irányította. 1992-ben vonult nyugállományba, ezt követően még 13 évig praktizált.
A rendszerváltás előtt megválasztott képviselőként vett részt az Országgyűlés, majd 1990-től Salgótarján képviselő-testületének munkájában.
Nagyok dr. Fancsik Jánossal
Egyetemistaként a Mecsekben is megtalálta szeretett hegyeit, ott is síelő barátokra lelt. Az ’56-os salgótarjáni sortűz idején pályakezdő orvosként mentette a gyilkos sortűz sebesültjeit. Később kórházi osztályt alapított, kórházat vezetett. Szülővárosában lokálpatrióta közíróként is ismerik, aki a természetjáróknak túrakalauzt, túranaplót írt, szerkesztett. Vendégem Salgótarján és Nógrád megye díszpolgára, a több egészségügyi díjjal is kitüntetett dr. Fancsik János.
Orvosi tevékenysége mellett mindig érdekelték az egészségügy, a beteg és szociális ellátás társadalmi kérdései, egyben a város mindezzel összefüggő közügyei. Jelentős szerepe volt az első salgótarjáni szociális otthon létrehozásában, a környezetkárosító karancsi kőbánya megszüntetésében, a Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet és az ahhoz kapcsolódó alapítvány megteremtésében. Fotós és írói tevékenységével nagyban hozzájárult a város és környezete értékeinek megőrzéséhez, széles körű megismertetéséhez, 1980 óta volt tagja a fotóklubnak.
A múzeum baráti körében – melynek alapító és hosszú ideig vezetőségi tagja volt – elsősorban helytörténeti emlékeink feldolgozásával foglalkozott. Több turisztikai, természet- és honismereti kiadvány szerzője, társzerzője, rendszeresen jelentek meg fotókkal illusztrált írásai országos folyóiratokban. Számtalan vetített képes előadást tartott a város iskoláiban, hat évvel ezelőtt elhunyt feleségével közösen készített ismeretterjesztő diasorozataik éveken át szerepeltek a helyi televízió műsorán. 2016-ban jelent meg Rokkantteleptől a Vásártérig című könyve, melyben családjának és a salgótarjániaknak ajánlott helytörténeti emlékeit gyűjtötte össze.